• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yılın ilk 7 ayında doğal taş ihracatı 1,2 milyar $

04 Ağustos 2021 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

YılıYılın ilk 7 ayında doğal taş ihracatı
1,2 milyar dolar


   ► Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye’nin, dünya doğal taş ihracatında 4’üncü sırada olduğunu ifade etti

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirilen ‘Avustralya Sanal Doğal Taş Ticaret Heyeti’nin açılış toplantısında doğal taş ve mermer ihracatı ile ilgili konular ele alındı. Türkiye’nin, dünya doğal taş ihracatında 4’üncü sırada olduğunu ifade eden Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Bu da katma değeri yüksek ürünlerin öne çıktığı anlamına geliyor. Doğal taş ihracatında işlenmişin payı yüzde 57’nci dünya doğal taş ihracatı 16-17 milyar dolar. Bizim ihracatımız 1,7 milyar dolar. Avustralya zengin bir pazar. 220 milyon dolar ithalatı var. Bizim 44 milyon dolar ihracatımız var. Ocak-Temmuz döneminde 28 milyon dolarlık ihracata ulaşmış durumdayız. İlk 7 ayda doğal taş ihracatımız 1,2 milyar dolara yükseldi. Geçen sene 12 ayda 1,7 milyar dolardı, yüzde 11,2 olan payımızı artırmamız lazım” dedi.
 
EMİB’in doğal taş ihracatında %43 artış
     Maden sektörünün 2021 yılının ilk 6 ayında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 39 artışla 1 milyar doları aştığını aktaran Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “1 milyar doları aşan sektörel ihracatın yüzde 35’i sektörün lider birliği olan Ege İhracatçı Birliklerimizin mensupları tarafından beyan edildi. Doğal taş ihracatının lideri Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB)’in, işlenmiş doğal taş ihracatı, yılın ilk altı ayında geçen yıla göre yüzde 43 artışla 357 milyon dolar oldu. 2021’in ilk 6 ayında en çok işlenmiş doğal taş ihracatı gerçekleştirdiğimiz üç ülke sırasıyla, 326 milyon dolar ile Çin, 227 milyon dolar ile ABD ve 53 milyon dolar ihracat ile Fransa oldu. Bu dönemde 113 ülkeye ihracatımız bir önceki senenin aynı dönemine göre artış kaydetti. Mısır’a ihracatımız yüzde 154, Hindistan’a ihracatımız yüzde 141, Libya’ya ihracatımız yüzde 84 arttı” diye konuştu.

“Sektörde ikinci olmamız güçlü rezervlerimiz ile mümkün”
     Türkiye’nin 5,1 milyar metreküp muhtemel mermer rezerviyle, tahmin edilen dünya rezervinin üçte birine sahip olduğuna değinen Gülle “Doğal taş sektöründe, dünyanın toplam ihracatından yüzde 11 pay alıyoruz. Bir puandan az farklarla listede önümüzde yer alan İtalya ve Hindistan’ı geçerek sektörde ikinci olmamız ise güçlü rezervlerimiz sayesinde gayet mümkün. ‘Turkish Stone’ markasını daha da güçlendirmek istiyoruz.  2020 yılında pandemiye rağmen Avustralya’ya ihracatımız önceki seneye göre yüzde 10 artış kaydederek, 726 milyon dolar oldu. Bu yıl ilk 6 ayda ise, 2020’nin aynı döneminde ulaştığımı rakamı yüzde 55 aşarak 448 milyon dolara ulaşmış bulunuyoruz. Bu heyetin Avustralya’ya yönelik yapılması doğal taş sektörü özelinde de ayrı bir önem arz ediyor. Avustralya, doğal taş sektöründe dünyanın en büyük 16’ncı ithalatçısı konumunda. 2019 yılında 211 milyon dolar ithalat gerçekleştiren Avustralya, Bu sektörde küresel ithalatın yüzde 1,3’ünün alıcısı. Türkiye’nin 2021’in ilk 6 ayında, doğal taş sektöründe Avustralya’ya ihracatı yüzde 33 artarak 24 milyon dolar oldu” ifadesinde bulundu.

“Avustralya’nın doğal taş ithalatından yüzde 20 pay aldık”
     Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin Türkiye’nin doğal taş ihracatının lideri konumunda olduğunu ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “2020 yılında 1 milyar 736 milyon dolar olan doğal taş ihracatımızı 2021 yılı sonunda 2 milyar doların üzerine taşımak için çaba gösteriyoruz. 2021 yılının Ocak – Temmuz döneminde doğal taş ihracatımız yüzde 30’luk artışla 1 milyar 170 milyon dolara ulaştı. 2 milyar dolar hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Vietnam ve Ortadoğu Sanal Ticaret Heyetlerinden sonra Avustralya Sanal Ticaret Heyetimizi gerçekleştiriyoruz. 14 firmamız katılıyor. 16 tane de ithalatçı firma yer alıyor. Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz geçtiğimiz yıllarda Avustralya’ya URGE Projesi kapsamında başarılı bir sektörel ticaret heyeti organizasyonu yapmıştı. Avustralya’nın 2020 yılında pandemiye rağmen Türkiye’den işlenmiş doğal taş ithalatı yüzde 13’lük artışla 44,5 milyon dolara ulaşmış durumda. Avustralya’nın doğal taş ithalatından yüzde 20 pay aldık. 2021 yılının ilk yarısında Avustralya’ya yaptığımız doğal taş ihracatı ise; yüzde 33’lük artışla 18 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkmış durumda. Amacımız, 2020 yılında yıllık 222 milyon dolar işlenmiş doğal taş ithal eden Avustralya’ya ihracatımızı daha yukarılara taşımak” sözlerine yer verdi.

“Cumhuriyet tarihi rekoruna imza attık”
     Türkiye Geneli Maden İhracatının yüzde 48 artışla 3,3 milyar dolar, doğal taş ihracatının ise yüzde 30 artışla, 1,17 milyar dolar olarak gerçekleştiğini dile getiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, “Son 12 aylık ihracatımız da 201,5 milyar dolara yükselerek yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoruna imza attık. İlk defa 200 milyar doları geçmiş bulunuyoruz.  Avustralya’nın doğal taş ithalatında Çin’den sonra ikinci sıradayız. Avustralya’ya doğal taş ihracatımızın yüzde 92’si işlenmiş katma değerli ürün. Avustralya’da işçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle işlenmiş ürün ihracatımızı daha da arttırabiliriz. Hedefimiz Çin’i geçerek Avustralya’nın doğal taş ithalatında birinci ülke konumuna yükselmek. Avustralya şu an dışarıdan ziyaretçi kabul etmiyor. Bu kısıtlamanın 2022 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.  Ülkede aşılama şu an yüzde 18 seviyelerinde. Aşılama oranı yüzde 70’i geçtikten sonra ziyaretçiler kabul edilecek. Bu sebeple fiziksel ziyaretlerin mümkün olmadığı bu dönemde önemli bir pazarımız olan Avustralya ile yapacağız online etkinlikler büyük önem arz ediyor. Diğer taraftan 30 Temmuz tarihinde Ticaret Müşavirlerimizle gerçekleştirdiğimiz toplantıda Avustralya inşaat sektöründe büyüme beklentisi olduğunu bilgisine ulaştık. Söz konusu beklenti doğal taş ürünlerine talebi artıracaktır” dedi.

Mühendislik öğrencilerine burs projesi devam edecek
     Doğal taş sektörünün önemli buluşmalarından Marble İzmir- Uluslararası Doğal taş ve Teknolojileri Fuarı ile 25-28 Ağustos 2021 tarihleri arasında ülkenin ve dünya doğal taş sektöründen birçok firmayı buluşturacaklarını aktaran Kaya, şu sözlere yer verdi: “2020 yılında Fiziksel organizasyon yapamadığımız için tüm etkinliklerimizi online platformlar üzerinden gerçekleştirdik. URGE doğal taş kümelerimizde yer alan firmalarımıza gerçekleştirdiğimiz dijital eğitim yanı sıra, 2020 yılı Kasım ayında Vietnam’a yönelik sanal sektörel doğal taş ticaret heyetini, Şubat 2021 ‘de ise Ortadoğu ülkelerine yönelik sanal sektör doğal taş ticaret heyetini organize ettik. Maden Sektör Kurulu (EMİB, İMİB ve BAİB) olarak YÖK ile imzaladığımız protokol çerçevesinde 2020-2021 yılında maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve cevher hazırlama mühendisliği seçen ve belirli bir sıralamada olan öğrencilere burs vermeye başladık. 2021-2022 dönemin de bu projemize devam edeceğiz.”


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı yükselmeye devam ediyor
» Çimentoda kota müteahhitlerin eylemini nötrledi
» Ağustos’ta 95 bin 896 taşıt trafiğe kayıt oldu
» DİŞSİAD’dan Almanya’ya ihracat çıkarması
» “Sahte ilaç ithal edenlerin peşini bırakmayacağız”
» “Yeşil ekonomide kilit nokta maliyetin belirlenmesi”
» İzmir’de gevrek ve boyoza zam
» Tüketici Güven Endeksi Eylül’de %1,8 arttı
» Karayolları Genel Müdürlüğü 5 adet saha aydınlatma kulesi satın alacak
» Otomotiv sektöründe cobot kullanımı giderek artacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni