• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Londra Kitap Fuarı’nda

11 Nisan 2018 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Londra Kitap Fuarı’nda

   ► Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-İngiltere İlişkileri”ni fotoğraflar ile anlatan kitap Kültür ve Turizm Bakanlığının standında özel bir alanda tanıtılıyor.

           HABER MERKEZİ     
     Osmanlı tarihinin en çok merak edilen hükümdarlarından Sultan II. Abdülhamid’e ait fotoğraf koleksiyonu, Fransa ve Almanya’nın ardından İngiltere’de sergilenecek. Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen proje kapsamında “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı–İngiltere İlişkileri” adlı kitabın lansmanı, 10-12 Nisan tarihleri arasında Londra Kitap Fuarı’nda yapılacak.
     Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde, Sultan II. Abdülhamid ve dönemini araştırmak üzere kurulan Türkiye’deki ilk bilimsel araştırma ve uygulama merkezi olma özelliğini taşıyan Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Dünyaya Bakmak” yaklaşımı ile dünyaya açılmaya devam ediyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen proje kapsamında; Osmanlı’nın son dönemindeki dış dünya ile olan siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkiler Sultan II. Abdülhamid’in fotoğraf koleksiyonu üzerinden inceleniyor.

     Sadece Türkiye için değil dünya kültürü için de eşsiz değere sahip kültürel bir miras olan fotoğraf koleksiyonu üzerinden Osmanlı’nın farklı toplumlarla kesişen yollarının tanıtılması amacıyla, fotoğraf sergileri ve  sergi kitapları çalışmaları ile hayata geçirilen proje; Fransa ve Almanya’dan sonra İngiltere ve Amerika ile yoluna devam ediyor.
     Bu kapsamda; “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-İngiltere İlişkileri” adıyla Türkçe ve İngilizce (British-Ottoman Relations Through The Yıldız Palace Photography Collection) hazırlanan kitaplar, 10-12 Nisan tarihleri arasında Londra Kitap Fuarı’nda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın standında tarih severlerle buluşacak. Fuar kapsamında ayrıca yine bu seriden Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-Amerika İlişkileri adlı kitap da ilk kez sergilenecek.

Saraydan Bakmak belgeselinin yurtdışı lansmanı da yapılacak
     Proje kapsamında ayrıca 911 albüm ve 36 bin 585 kare fotoğraftan oluşan eşsiz bir hazine olan Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’nun hikâyesini anlatan Saraydan Bakmak (Through Ottoman Eyes) belgesel filminin yurtdışı lansmanı da yapılacak. Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde 12 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilecek belgesel gösteriminin ardından; “Kültürel Miras” başlığı ile düzenlenecek panelde Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Vahdettin Engin, Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden Sultan II.Abdülhamid ve dönemi ile birlikte Osmanlı-İngiltere ilişkilerini yorumlayacak.

“38 farklı ülkenin fotoğraflarını barındırıyor”
     Sultan II. Abdülhamid’in dünya görüşünde ve geleceğe dönük hedeflerinde, dünyayı takip etmenin bir zorunluluk olduğunu ifade eden Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Melek Özyetgin “Bugün Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’nda yer alan değerli fotoğraflar Sultan’ın bu amacının önemli göstergelerinden ve güçlü enstrümanlarından biri. Sultan II. Abdülhamid’in görsel tarih açısından ‘nadir eser’ olarak kabul edilen koleksiyonu; yalnızca imparatorluğun geniş bir perspektiften görünüşünü sunmakla kalmıyor. Aynı zamanda 38 farklı ülkenin fotoğraflarını da barındırıyor. Bu yönüyle Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu sadece ülkemiz için değil dünya kültürü için de eşsiz değere sahip kültürel bir miras. Kültür eserlerinin ortak medeniyeti hatırlatan en önemli unsur olduğuna inancımızla, bu değerli koleksiyonun uluslararası platformlara taşımaya devam ediyoruz” dedi. Prof. Dr. Özyetgin, Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’nun UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2019 yılı için “UNESCO Dünya Belleği Mirası Listesine” Türkiye’nin iki adayından biri olarak belirlendiğini de ifade etti.

Proje Fransa’da başladı Almanya ile devam etti
     Bu albümlerin Osmanlı İmparatorluğunun sanayi, teknoloji, bilim, kültür ve sanatla yaşadığı ilerlemelere ayna tuttuğunu ifade eden  Özyetgin şöyle konuştu: “Projelerimize temel oluşturan “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Dünyaya Bakmak” yaklaşımı kapsamında ilk olarak Fransa (Paris UNESCO), ardından Almanya’da Frankfurt Kitap Fuarı’nda ve Berlin Büyükelçiliğinde koleksiyonu sergiledik. Şimdi de “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı–İngiltere İlişkileri” kitabımız ile kökleri 16. yüzyıla kadar uzanan Osmanlı-İngiliz ilişkilerine ilgi çekici bir pencere açıyoruz. Fuar kapsamında ayrıca Osmanlı ve Amerika arasında fotoğraflar üzerinden kurulan özel bağı anlatan “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-Amerika İlişkileri” adlı kitabımızı da tanıtacağız.”

 


+ Benzer Haberler
» Hizmetler durma noktasında
» TEİS: “İlaç tedarikinde sorun devam ediyor“
» Uzm. Dr. Çağlayan, “Yürüyüşün KOAH’lılar için ilaç değerinde”
» Kahvaltı yapmayan çocuklarda obezite görülme oranı daha fazla
» Karşıyaka’da türkü şöleni başlıyor
» TSKB’den ‘Eşit Adımlar Platformu’
» Doğru fiyatlamayla satış ve kârlılığı artırmak mümkün
» Yeni kimliklerde temassız çipe dikkat
» “Geldiğim gibi gidiyorum”
» Halkçı, emekçi Başkan’dan örnek toplu sözleşme


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni