• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yıldırım, “Hedef, ihracata 46 milyar dolar destek vermek”

12 Haziran 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

Yıldırım, “Hedef, ihracata 46 milyar dolar destek vermek”

           DUYGU GÖKSU     
     Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ı konuk etti. EGİAD Dernek Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Yıldırım, Eximbank’ın iş dünyasına sağladığı yeni destekler hakkında iş dünyasına bilgi verdi.
     Ege Genç İşadamları Derneği’nde (EGİAD) iş dünyası ile bir araya gelen Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Ege Bölgesi’nde geçen yıla göre desteklerini yüzde 29 oranında artırdıklarını belirterek, “2018’de Türkiye ihracatının yüzde 27’sinde Türk Eximbank imzasının olacak” dedi.

     Toplantıda konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türk Eximbank olarak kredi büyüklüğünde 9’uncu, aktif büyüklükte ise 10-11’inci sıralarda olduklarını belirterek, “2018 yılında ihracata 46 milyar dolar destek vermeyi hedefliyoruz. Türkiye’deki ihracat kredilerinde yüzde 45’i bizden kullanılıyor. Dünyadaki Eximbanklara göre biz birden fazla iş yapıyoruz. İhracat sigortası yapıyoruz, garanti veriyoruz, 29 farklı programla finansman sağlıyoruz, yurt içi krediler, alacak sigortası, uluslararası sigortalar gibi işlemler yapıyoruz. Eximbank olarak kar amaçlı çalışmıyoruz. Enflasyona göre öz kaynağımızı yitirmemek bizim için hedeftir. Döviz kredilerimizde faiz oranımız yüzde 1,4. Ticari Bankalara göre düşük” dedi. 2018’in ilk 4 ayında Türk Eximbank’ın toplam desteğinin yüzde 21,4 oranında arttığını belirten Yıldırım, 2018’de Türkiye ihracatının yüzde 27’sinde Türk Eximbank imzasının olacağını söyledi.

“Ege’ye destek yüzde 29 arttı”
     Ege’ye toplam 1,7 milyar dolar destek sağladıklarını belirten Yıldırım, İzmir’deki bölgemiz Türk Eximbank’ın yaptığı işlerin 3’te birini yapıyordu. İşleri 3 katı artırdık. Ege Bölgesi’ne toplam 1,7 milyar dolar destek sağladık. Egede toplam ihracatın yaklaşık yüzde 30’una finansman sağladık. 5 bin 540 firmanın bin 211’i müşterimiz. Geçtiğimiz yıl nisana göre yüzde 21,4 artırdık Türkiye genelinde. Ege’de yüzde 29 olarak artırmışız tüm desteğimizi. Kabaca bin 500 ihracatçı ile çalışıyoruz ama sürekli ihracat yapanlar değil. Bölgemizde bulunan 2 bin civarındaki firmanın 3’te 2’si ile çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Teminat mektupsuz kredi
     11 ilde ve İstanbul’da merkezi olmak üzere 12 Türk Eximbank Şubelerinin olduğunu belirten Yıldırım, “İlk defa reel sektörün içerisinde bir irtibat bürosunu Kemalpaşa’da açtık. 10 adet irtibat büromuz var. İhracatta ilk 20’de yer alan illerde, sadece Sakarya hariç, ya şubemiz ya irtibat büromuz var” dedi. Turizme de orta ve uzun vadeli bir kaynak ayırdıklarını ifade eden Yıldırım, “Diğer bankalar gibi teminat mektubu olmadan da kredi kullandırıyoruz geçtiğimiz haziran ayından bu yana. Bugün itibari ile 9 bin şirketi geçtik ve son bir yıldır teminat mektubu almadan yüzde 10 şirkete kredi kullandırabildik. KOBİ’lere daha fazla pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz. Bir de önceki hafta geçtiğimiz yıllarda önceki haftaya kadar ihracatçılara TL olarak veriyoruz. Reeskont hariç kendi kaynağımızdan kullandırdığımız kredileri istenilen para birimi olarak kullandırabiliyoruz. OECD ülkelerine mal satma imkanı veriyoruz” ifadelerini kullandı.

KOBİ’lere can suyu
     2018 yılında da ihracatçıların işlerini kolaylaştırmaya devam edeceklerini ve fonlama kaynaklarını genişleteceklerini dile getiren Yıldırım, “7 milyar TL olan öz kaynağımızı KOBİ’lere kullandırıyoruz. 20 milyar doların üzerinde reeskont kredileri kullandırıyoruz. Amerika ve Avrupa olmak üzere orta ve uzun vadeli kaynaklarımızı kullandırmaya devam edeceğiz. Maliyet faktörü de önemli. Küresel duruma da bağlı ihracatçılarımızı daha orta ve uzun vadede finans etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“İhracat finansmanı önemli”
     EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter de yaptığı konuşmada, İzmir’in ihracat potansiyelinin artırılmasında ihracatın finansmanının öneminin yadsınamayacağını belirterek, “Türk Eximbank’ın, ihracata yönelik mal üretenlere ve ihracatçılara sağladığı PGS kredileri, reeskont kredisi, alacak sigortası, forward ve opsiyon ürünleri ve benzer ürünler son derece önemli enstrümanlardır. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a yapılan çalışmalar, İzmir iş dünyası ile kurduğu yakın ilişkiler, bizlere sık sık yaptığı ziyaretler ile bilgilendirmede bulunması hususunda teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İhracat işlemlerinde ‘elektronik’ dönem
» Maxion İnci’den 5’inci jant fabrikası
» Hayvanlığın kurtuluş mera hayvancılığında
» Zeynep Aslı Köstepen’den anaokulu öğrencilerine Uluslararası Başarı Sertifikası
» İzmir’in girişimci gençlerine İZKA’dan büyük destek
» Yeni İstanbul Havalimanı satışa mı çıkıyor?
» SOCAR Türkiye ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Dersimiz: Girişimcilik’ projesinin ilk dönemi tamamlandı
» Palandöken, “119 meslek keybolmak üzere”
» Yunanistan’dan yeni vergi
» Sağlık turizminde İzmir ve Ege’nin geleceği parlak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni