• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yerli otomobil prototipi görücüye çıkacak”

15 Kasım 2019 Cuma 21:00
12
14
16
18

“Yerli otomobil prototipi görücüye çıkacak”

   ► Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır: Yüksek teknolojinin, ihracatımızın içindeki payı 5 milyar dolar civarına ulaştı.

           SELDA AK     
     Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yüksek katma değerli ürünlerin, yerli imkân ve kabiliyetlerle üretiminin amaçlandığı Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nın ilk bilgilendirmesi Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin sahip olduğu avantajlara değindi. Teknolojik dönüşümün lokomotifinin gençler olduğunu ifade eden Kacır, “Bizde gençlerimize doğru yatırım yaparak, onları yenilikçi, üretken, sorgulayan bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Bunu sağladığımız takdir de en güçlü avantajımız gençler olacaktır” dedi.

     Son 15 yılda 80’den fazla Tekno-Park inşa edildiğini ve 5 binden fazla Tekno-Park şirketinin çalıştığını söyleyen Bakan Yardımcısı Kacır, “Bu şirketler 30 binden fazla AR-GE projesini tamamladı, 9 binden fazlasını ise sürdürüyor. Hali hazırda 1500’ün üzerinde AR-GE ve tasarım merkezimiz var. Bu noktalardan 150 binden fazla personel istihdam ediliyor. Yüksek teknolojinin, ihracatımızın içindeki payı istediğimiz noktada olmasa da 5 milyar dolar civarına ulaştı. Tüm bu süreçlerden daha fazla çıktı elde edeceğiz” diye konuştu.

“Aralık ayında prototipini kamuoyu görmüş olacak”
     Türkiye’nin savunma sanayinde özellikle insansız hava araçları teknolojisinde dünyada üçüncü sırada olduğunu ifade eden Kacar, “Sivil teknolojilerde de benzer fırsatlarımız var. Teknolojinin bizatihi kendisi bizim gibi ülkelere fırsatlar sunuyor. Yeter ki biz bu fırsatları doğru zamanda tespit etmeyi başaralım. Pek çok sektörde önümüzdeki dönemde bu fırsatları kovaladığımız ve başlattığımız girişimlerle bu fırsatlarla küresel potansiyel taşıyan bir dönemi önümüzdeki dönemde yaşayacağız.

     Örneğin, Türkiye’nin otomobil projesine bu gözle yaklaşıyoruz. Türkiye yerli marka otomobilini üretiyor. Halihazırda hummalı bir çalışma bu alanda sürdürülüyor. 100’e yakın araştırma geliştirme personeli bu alanda Teknoloji Bakanlığımıza bağlı bir teknopark olan girişim vadisinde çalışmalarını sürdürüyor. Aralık ayında inşallah prototipini kamuoyu görmüş olacak. Biz bu projeye sadece bir otomobil geliştirme projesi olarak bakmıyoruz. Otomotiv sektörü değil aslında mobilite sektörü dememiz lazım, ortaya çıkan gelişmelerin bize sunduğu fırsatları değerlendireceğimiz bir proje olarak yaklaşıyoruz. Bugün elektrikli otomobil ve mobilite araçlarının hızla geliştiği ve yaygınlaştığı bir dünyadayız” diye konuştu.

     Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Uğurtaş da Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi’nin sanayi sektöründeki öneminden bahsederek, sanayicilerin yaşadığı sorunları da dile getirdi. Uğurtaş, “Türk sermayesinin yüzde 99’u kobilerden oluşuyor. Her geçen gün sanayicinin krediye ulaşmayı güçleşiyor. Büyük firmalar krediye kolay ulaşırken, küçük sanayi firmalarının krediye ulaşıp kendini döndürmesi zorlaşıyor. Bu yüzden bu programı önemsiyoruz” diye konuştu. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez de yaptığı konuşmada teknoloji hamlesinin ülke için büyük önem arz ettiğini söyleyerek ilk desteklenecek sektörün makine sektörü olmasının İzmir ve Ege Bölgesi’ne avantaj kazandıracağını söyledi.


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı yüzde 90’a yaklaştı
» İş güvenliği pandemiye rağmen ertelenmedi
» Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 2,5 milyar dolar
» Kimya sektöründe 2019 ihracat yıldızları belli oldu
» TİM’in Milli Üretim Seferberliği kapsamında 100 bin maske ABD’ye teslim edildi
» Yeni fuarcılık dönemine Marble İzmir vurgusu
» Bayraktar: Soğan, patates ve limon üreticisi sıkıntıda
» En güçlü pasaportlar belli oldu
» Çinli teknoloji devi Türkiye’ye yatırıma geliyor
» SOCAR Türkiye, kimya sektöründe ihracat şampiyonu oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni