• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu

22 Nisan 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu

   ► Bakan Dönmez: Haftaya pazartesiden itibaren güneş enerjisinde ilk mini YEKA yarışmaları gerçekleşecek.

           SELDA AK      
     Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), “Dünyada ve Türkiye’de Yenilenebilir Enerjinin Bugünü ve Yarını” başlıklı webinar düzenlendi. Yenilenebilir enerjinin beklenen yüzde 7’lik beklentinin çok üzerinde büyüyeceğini dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Sektör krizin yarattığı olumsuzluklara karşı bir nevi antikor geliştirdi ve yıl sonunda bu oran revize edilerek artışın yüzde 18’e dayanacağı öngörüldü. Yenilenebilir enerjiye talep o denli yüksek ki önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde yenilenebilir enerjiden sağlanan elektriğin, kömürden sağlanan elektriği geçmesi bekleniyor. Bu şu anlama geliyor. Yaklaşık 50 yıldır zirvedeki yerini koruyan fosil yakıtlar tahtını yenilenebilir enerjiye bırakacak” dedi.

“Üst sınırları zorlamaya devam edeceğiz”
     Her yıl gerçekleştirilecek YEKA yarışmalarıyla Türkiye’nin üst sıraları zorlamaya devam edeceğini vurgulayan Dönmez, “Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında her yıl en az 1000 megavat rüzgar ve 1000 megavat güneş YEKA yarışması yapmayı hedefliyoruz. YEKA’lar bir Türkiye modeli olarak ortaya çıktı. Hem kaynak hem de teknoloji bazında Türkiye’de yenilenebilir enerjinin gelişimi adına önemli bir adım oldu. Haftaya pazartesi itibarıyla güneş enerjisinde ilk mini YEKA yarışmalarımızı da gerçekleştireceğiz. Bu yarışmaları daha önce 1000 megavat gibi tek parçalı alanlarda gerçekleştiriyorduk. Şimdi 10, 15 ve 20 megavat büyüklüğünde 74 yarışma gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Yatırımlar 5 yıl içinde 2 kat artacak”
     İklim kriziyle mücadelede karbon emisyonlarını azaltma çabalarının yenilenebilir enerjinin çekiciliğini daha da arttırdığını belirten Dönmez, “İklim değişikliğiyle ilgili endişelerin artmasıyla, yenilebilir enerjiye yapılan yatırımların önümüzdeki 5 yıl içerisinde 2 kat artması bekleniyor. Biz de böylesine hızlı bir değişimin tam ortasındayız. Türkiye’nin yenilenebilir enerji hikâyesi bugün gençlik dönemini yaşıyor diyebiliriz. Her geçen gün daha dinamik, daha hareketli, daha fazla paydaşın yer aldığı bir sektör haline geliyor. Enerji sektörümüz son 19 yılda ciddi bir dönüşümden geçti” ifadelerini kullandı.  

“Yapısal bir değişim planı yapmamız kaçınılmaz”
     Daha fazla yenilenebilir enerji kaynağının devreye alınması gerektiğini vurgulayan Dönmez, “Türkiye’nin elektrik talep artışı yüzde 5 olsa, bu yıllık kabaca 15 milyar kilovatsaat talep artışı olacak demektir. Bu da 7 bin 500 megavat güneş santralinin üretimine eşit. Rüzgar olarak ise 4 bin 500 megavat diyebiliriz. Başka bir senaryoda talebimiz yüzde 3 artsa, bizim her yıl 4 bin 500 megavata yakın güneş santrali yapmamız lazım ki bu talebi karşılayabilelim. Sanayicilerimizin kendi ihtiyacı kadar çatı güneş tesisi yapmasının önünü açtık. Maliyetleri yarı yarıya düşürme imkanı sağladık. Elektronun devleti-özeli olmaz. Ucuz neyse sanayicimizin de kendi elektriğini üreterek maliyetini yarı yarıya düşürmesini bekliyoruz. İleride, sanayi tesislerine özel olarak çatı tipi düzenlemelerini esnetebiliriz. Fakat bunlar da yetmez. Mevcut düzenlemeler kapsamındaki yenilenebilir artışının sınırlarına gelmiş olabiliriz. Artık yapısal bir değişim planı yapmamız kaçınılmaz olacak” diye konuştu.

“Dünyada 9’uncu, Avrupa’da 4’üncü ülke olduk”
     Bugün kurulu gücümüzün yüzde 52,3’lük kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştuğunu belirten Dönmez, “2011 yılında yüzde 25,4 olan yenilenebilir kaynakların elektrik üretimimizdeki payı, 2019’da yüzde 43,9, 2020’de ise yüzde 42,4 oldu. Bu yılın ilk çeyreğinde devreye aldığımız kurulu gücün yüzde 98’ini yenilenebilir kaynaklar oluşturdu. Geçen yıl yenilenebilir kurulu gücünde dünyada 12’nci, Avrupa’da 5’inci sıraya yükseldik. 2002-2020 döneminde yenilenebilir enerji kurulu gücünü en çok artıran dünyada 9’uncu, Avrupa’da 4’üncü ülke olduk” dedi.

“Yenilenebilir enerji payı bu yıl yüzde 30’a çıkacak”
     Yenilenebilir enerjinin dünyada hızla büyümeye devam ettiğini ifade eden Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, “2020’de bütün enerji türlerinde düşüş görülürken yenilenebilir enerjide ufak da olsa küçük bir artış gördük. 2021’de dünyada yenilenebilir enerjinin toplamdaki enerji içindeki payının yüzde 30’a çıkacağını düşünüyoruz. Bu şimdiye kadar sanayi devriminden bu yana en yüksek rakam. İki nedeni var. Biri hükümetlerin verdiği teşvikler ve maliyetlerdeki düşüş. Rüzgar ve güneş, hızlı büyüme gösteren iki yenilenebilir enerji türü. Güneşten elektrik elde etmek şuan dünyada en ucuz seçim haline geldi” şeklinde konuştu.

“Giderek büyüyen uçurum var”
     2021’de dünyadaki emisyon artışlarının çok hızlı olacağını ve tarihteki en büyük ikinci emisyon artışı olacağını düşündüklerini belirten Birol, “Bu rakamlarla birçok hükümetin dünyada koyduğu hedefler beklentiler ve taahhütler arasında ciddi bir uçurum var. Avrupa, Japonya ABD, Çin, birçok ülke emisyonlarını 2050 yılında sıfıra getireceğine dair taahhütler yaptı. Rakamlara bakınca taahhütler ve hayatta olanlar arasında giderek büyüyen bir uçurum olduğunu görüyoruz. Bu gerçekten endişe verici bir durum” diye konuştu

“Yenilenebilir enerji önemli bir büyüme kaydetti”
     Türkiye’nin bu dönemde yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde önemli bir büyüme kaydettiğini belirten Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı  Sabancı, “Yenilenebilir enerjiye dayalı kurulu güç bakımından Avrupa’da lider ülkeler arasındaki konumumuzun pekiştiğini görüyoruz. Teknolojiyi de odağına alan yenilenebilir enerji de büyüme perspektifinin ülkemizin enerji arz güvenliği, çevresel performansı, katma değeri yüksek sanayileşme fırsatları başta olmak üzere pek çok alanda çok boyutlu faydaları olacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 11.394, iyileşen sayısı 37.261
» Bir günde 55.472 kişi iyileşti, Aktif vak’a ssayısı 200 binin altına indi
» Karabağlar’da sahada bayramlaşma
» Rakamlarda gerileme devam ediyor
» İzmir engelsiz kent haline geliyor
» “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”
» Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak
» Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor
» Yerin 30 metre altında bayramlaşma
» Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni