• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yenilenebilir enerji payı 51.7’ye yükseldi

06 Ocak 2021 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Yenilenebilir enerji payı 51.7’ye yükseldi

   ► Dönmez: 2030’lu yıllarda elektrik üretiminde güneşin payını 3 kat artırmayı  hedefliyoruz.

           SELDA AK      
     Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) tarafından düzenlenen “Güneş Zirvesi” programında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yenilenebilir kurulu gücümüz 49 bin 550 MW’a ulaştı. Toplam kurulu gücümüz içerisinde yenilenebilirin payı yüzde 51,7 seviyesine yükseldi” dedi. 2017’den bu yana 3 yıl içerisinde neredeyse iki kat artırdığımız güneş kurulu gücümüz bugün 6 bin 630 MW seviyesine ulaştı diyen Dönmez, “2030’lu yıllarda elektrik üretiminde güneşin payını 3 kat artırma hedefliyoruz” diye konuştu.
     Yenilenebilir enerji sektörünün Covid-19 pandemisinden güçlenerek çıkan sektörlerden biri olduğunu belirten Dönmez, “Güneş önümüzdeki dönemde daha fazla üretimde söz sahibi olacak ve maliyetleri de düşmeye devam edecek. Enerji piyasası güneşin etrafında şekillenecek. Yaptığımız yatırımların karşılığını geçtiğimiz yıl rekor üretimlerle aldık. 12 Nisan’da güneş ve rüzgâr saatlik bazda toplam üretimimizin yüzde 34’ünü karşıladı. Mayıs 2020’de elektrik üretimimizin yüzde 5,6’sını güneş enerjisinden karşıladık. 5 Haziran’da ise günlük maksimum lisanssız üretimi gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

“Güneş kurulu gücümüz 6 bin 630 MW seviyesine ulaştı”
     Güneş enerjisi sektörünün Türkiye’de yeni doğan bir bebek olmadığını söyleyen Dönmez, “Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişimiz var. Sektör güneşi tanıdı, öğrendi, yeni birikimler kazandı. 2014 yılında 40 MW olan güneş kurulu gücümüz bugün 6 bin 630 MW seviyesine ulaştı. 2017’den bu yana güneş kurulu gücümüzü 3 yıl içerisinde neredeyse iki kat artırdık. Güneş enerjisi kurulu gücü bakımından dünyada 13’üncü, Avrupa’da 7’nci sıradayız. Toplam kurulu gücümüz içindeki payı yüzde 7’ye yaklaştı. Elektrik üretimimizde güneşin payı ise yüzde 4 seviyelerinde bulunuyor” diye konuştu.

“Enerji KOBİ’leri ortaya çıkacak”
     2030’lu yıllarda elektrik üretiminde güneşin payını 3 kat artırma hedefleri olduğunu açıklayan Dönmez, “Güneş enerjisindeki maliyetler düştükçe bu oran daha yukarılara çıkacak. Bu yıl gerçekleştireceğimiz Mini YEKA-GES yarışmalarımızla güneşte yakaladığımız ivmeyi yukarıya çekeceğiz. 36 ilimizde toplam 1.000 MW’lık 74 yarışma için başvuruları iki ay içerisinde alacağız. Mini YEKA-GES yarışmalarımız özellikle güneş enerjisi yatırımlarının tabana yayılması açısından önemli. Bu yarışmalarla bir nevi enerji KOBİ’leri ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.

“458 MW çatı GES kurulu gücüne ulaştık”
     Türkiye’de güneşin çatılarda, cephelerde parlasın istediklerini belirten Dönmez, “Lisanssız üretimde kurulu güç üst sınırını 1 MW’den 5 MW’ye çıkardık. Yönetmelik 9 Mayıs 2019’da değişti. 10 Mayıs 2019’dan önce sanayi aboneleri tarafında 670 MW kurulu güce sahip 2 bin 429 çatı GES başvurusu vardı. Karar sonrasında ek olarak 2 bin 795 MW kurulu güce sahip 4 bin 250 çatı GES başvurusu aldık. Meskenlerde, 10 Mayıs 2019 öncesinde toplam 10 MW kurulu güce sahip bin 90 çatı GES başvurusu yapılmıştı. Karar sonrasında ek olarak 14 MW kurulu güce sahip bin 409 adet çatı GES başvurusu aldık. 2020 yılı sonu itibarıyla 458 MW çatı GES kurulu gücüne ulaştık. Toplamda ise 3 bin 490 MW kurulu güce sahip 9 bin 178 çatı GES başvurumuz var” diye konuştu.

“Yenilenebilirde gücümüz 49 bin 550 MW’a ulaştı”
     Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla benzin ve dizel motorlarda verimlilik, kapasite, hibrit gibi yeni teknolojilerin geliştirilmeye başlandığını belirten Dönmez, “Bugün pek çok petrol ve doğal gaz şirketi artık yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya başladı. 2025’e kadar büyük petrol ve gaz şirketlerinin yenilenebilir enerji yatırımlarını 10 kat artırması bekleniyor. Dünyayla birlikte biz de yenilenebilir enerjide attığımız adımları artıracağız. 2020 bu anlamda oldukça parlak geçti, bu trendini 2021’e ve sonrasına taşımak istiyoruz. Geçtiğimiz yıl devreye aldığımız yaklaşık 4 bin 900 MW kurulu gücümüzün yüzde 98’ini, yani neredeyse tamamına yakınını yenilenebilir kaynaklar oluşturdu. Yenilenebilir kurulu gücümüz 49 bin 550 MW’a ulaştı. Toplam kurulu gücümüz içerisinde yenilenebilirin payı yüzde 51,7 seviyesine yükseldi” ifadelerini kullandı.

“Güneş enerjisi kapasitesini yüzde 5’e çıkarmayı hedefliyoruz”
     GENSED Başkanı Halil Demirdağ konuşmasında güneş enerjisinin firmaların karbon vergisi ödememesi ve kolay ihracat yapabilmesi için önemli bir kaynak olduğunu kaydetti. Avrupa’nın 2030’da karbon emisyonunu yüzde 50 azaltma hedefi olduğunu hatırlatan Demirdağ, “Avrupa’ya giden ürünlere karbon karnesine göre vergi uygulayacak. Bu nedenle, sadece güneş sektörünün ihracatı açısından değil, tüm ürün satan firmaların da karbon vergisi ödemeden kolay mal satabilmesi için sektör olarak ciddi imkanlar sağlayabileceğimize inanıyorum. Türkiye şu anda dünyadaki güneş enerjisi kapasitesinin yüzde 1’ini oluşturuyor. Biz bu oranı yüzde 5 seviyesine kadar çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Önümüzde yeni bir atak yılı olduğunu düşünüyoruz”
     TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, ülkemizin her yıl güneş enerjisinde 1000 megavatın üzerinde kapasite oluşturabilecek potansiyeli olduğunu belirtti. Elitaş, “Güneş enerjisinin üzerindeki engelleri kaldırabilecek ve yeni yatırımların daha kolay yapılabilmesini sağlayacak bir kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesiyle birlikte önümüzde yeni bir atak yılının olduğunu düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ise güneş yatırımlarına 5 yıl önce başladıklarını belirterek, “Bu sürede ülkemizdeki güneş enerjisi kapasitesi 6 bin 500 megavatın üzerine çıktı. Türkiye’nin güneş enerjisinde yatırımlarına daha önce başlayan ülkelere göre daha fazla kapasite oluşturdu” dedi.


+ Benzer Haberler
» Dijitalleşme kalkınmanın lokomotifi olacak
» “Türkiye’nin birinci önceliği fiyat istikrarı olmalı”
» Pakdemirli: Lisanslı depo şirketi sayısı 126’ya ulaştı
» Güney demiryolu koridoru hareketleniyor
» DB’den ‘organize’lere sürdürülebilirlik desteği
» Petkim, kimya sektöründe Ege’nin ihracat şampiyonu
» Acil durum çantaları dağıtıldı
» Çeşme Belediyesi sokak hayvanlarını koruyor ve tedavi ediyor
» Bölgenin uluslararası buluşması, süs bitkileri sektörünü 2021 hedeflerine taşıyacak
» İzmir’in turizm stratejisi sanalda tanıtılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2021
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni