• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yeni kabinenin önceliği ekonomi

13 Temmuz 2018 Cuma 18:00
12
14
16
18

Yeni kabinenin önceliği ekonomi

Yeni kabine ilk toplantısını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirdi

           HABER MERKEZİ     
     Yeni kabine ilk toplantısını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirdi. Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu. Kalın, kabine toplantısında ekonomi politikalarında yeni dönem için öncelikli konuların tespit edildiğini belirterek Türkiye’nin istikrarlı ve sürdürebilir büyüme hedefi çerçevesinde atılması gereken adımların tespit edildiğini ve önümüzdeki haftalarda orta vadeli bir programın açıklanacağını kaydetti.

“İhracat odaklı büyüme noktasında hazırlıklar yapılıyor”
     Yeni kabinenin ilk toplantısının önemli konularından birinin ekonomi olduğunu belirten Kalın, “Ekonomi politikalarında yeni dönem için öncelikli konuların tespit edilmesi toplantının önemli konu başlıklarından bir tanesiydi. Cumhurbaşkanlığı kabinemiz tarafından ortaya konulan hedefler için tüm bakanlıklar ve ekonomideki tüm ilgili birimler arasında tam bir eş güdümün, koordinasyonun sağlanması için gerekli çalışmalar yapıldı. Bundan sonrada bu koordinasyon Cumhurbaşkanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve ilgili birimlerimiz tarafından sağlanacak. Bu çerçevede özellikle bütçe disiplinin sağlanması, enflasyonun mücadele gerekli yapısal reformların hayata geçirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor.

     Aynı çerçevede Türkiye’nin istikrarlı ve sürdürebilir büyüme hedefi çerçevesinde atılması gereken adımlarda tespit edilmiş durumda. Bununla ilgili daha detaylı çalışmalar yapılıyor özellikle de ihracat odaklı büyüme noktasında bir takım yeni adımların da hazırlıkları yapılıyor. Bu çerçevede tüm paydaşlarla istişare halinde belirlenecek olan Orta Vadeli Program önümüzdeki haftalarda hazırlanıp Cumhurbaşkanımıza arz edilecek ve kamuoyu ile paylaşılacak” dedi.
     Orta vadeli programın özellikle ekonomideki canlılığın devamı açısından önem arz ettiğini ifade eden Kalın, “Türkiye ekonomisinin son 16 yılda gösterdiği performansı, canlılığı ve bünyesinin sağlamlığını devam ettirilecek olan adımlarda tüm ilgili kurumlarla Cumhurbaşkanımızın eş güdümü ile devam edecektir” diye konuştu.

Öncelik enflasyon ve yapısal reformlar
     Kabine toplantısı sonra yazılı açılamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi olarak gerçekleştirdiğimiz ilk kabine toplantımızda yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefini ortaya koyduk” dedi.

     Bakan Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ekonomi ve maliye politikaları kapsamında, ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadelenin öncelikli hedefleri olduğunu ve enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program’da ilan edeceklerini kaydetti.
     Enflasyonu kısa zamanda tek hanelere indirip, orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde oluşturulacağını aktaran Bakan Albayrak, yazılı açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi:
     “Bir kez plan üzerinde uzlaştıktan sonra, maliye politikası ve bütçe parametreleri bu ara hedefleri esas alarak oluşturulacak. Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir çerçeve oluşturacağız. Böylelikle enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmeyen şokları asgariye indireceğiz.

     OVP çerçevesinde, bütçe gelirleri tarafında ise vergi yükünü aşamalı olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturacağız. Maliye politikasındaki bu dönüşüm, bir yandan fiyat istikrarı ve dış dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda basiretli borç yönetimini destekleyen makro ihtiyati politikalar ile sağlıklı büyümenin de önü açılacaktır.”

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı
» Selçuk Yaşar’a TÜSİAD’dan teşekkür plaketi
» Türkcell en hızlı büyüyen operatör
» Düşünür Koleji 35’inci okulunu Güzelbahçe’ye açıyor
» Marmara Bölgesi’nin en büyük ithalat limanı: ‘Kumport’
» Turizmciler İzmir’de buluştu
» İpragaz, turizme enerji veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni