• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yeni İstanbul Havalimanı satışa mı çıkıyor?

24 Mayıs 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

Yeni İstanbul Havalimanı satışa mı çıkıyor?

   ► İstanbul’un dev yeni havaalanını yapan konsorsiyumun hisselerini devredeceği ile ilgili iddia ortaya atıldı.

           HABER MERKEZİ     
     Geçtiğimiz aylarda işletmeye açılan ve dünyanın en büyük havalimanı olma hedefiyle yola çıkan İstanbul’un dev yeni havaalanını yapan konsorsiyumun hisselerini devredeceği ile ilgili bir iddia ortaya atıldı. Başta beş büyük firmanın konsorsiyumu ile tamamlanan havalimanı inşaatı, açılıştan hemen sonra ortaklardan Kolin İnşaat’ın konsorsiyumdaki payını diğer iki firmaya satması ile ilk hisse devrini yaşamıştı. Konu ile ilgili Bloomberg’in yetkililerden aldığı bilgiye göre ortaklar şimdi de  hisselerini 11 milyar dolara satmak üzere dünyaca ünlü Lazard Ltd şirketi ile anlaştı. Lazard Ltd, varlık yönetimi ve finansal danışmanlık hizmetleri sunan,  dünyada ortak girişim ve satınalmalarda aracılık etmesi ile tanınan ünlü bir Amerikan Yatırım Şirketi.

     Bloomberg’ün haberinde ABD yatırım bankası Lazard’ın, IGA konsorsiyumunun bazı üyeleriyle birlikte çalışmakta olduğu ve havaalanının fiyatını ortaya çıkarmak ve potansiyel alıcılarla görüşmeleri yönetmek için çalışmalara başladığı öne sürüldü.  Konuyla ilgili olarak görüşü talep edilen yetkililer ise, satış işleminin gizlilik sözleşmeleri kapsamında olması nedeni ile herhangi bir açıklamada bulunmayacaklarını belirttiler.
     Bloomberg Uluslararası Haber Merkezi’nin verdiği bilgilere göre İtalyan Vinci SA firması ile, Fransız Aeroports de Paris’nin Türk ortağı TAV Havalimanları Holding A.Ş. ve Ferrovial SA, satış ile ilgilenen firmalar olarak gösterildi.

     Bu girişimin duyulması ile birlikte TAV’ın BİST’te işlem gören hisse senetleri, 1 Nisan’dan bu yana yüzde 3,7’ye yükseldi. Bu arada Yeni İstanbul Havaalanı’nı yeni merkezi olarak kullanan Türk Hava Yolları’nın hisseleri de  Nisan başından bu yana yüzde 4,8 artışlarla, 11,8 liraya yükseldi.
     İGA, yatırım süresince aldığı 5,7 milyar Euro (6,4 milyar dolar) borç ile Türkiye’deki en büyük kurumsal borç yüküne sahip firma olarak biliniyor. Havalimanını işletmek için taahhüt edilen 25 yıllık kira ödemesi, de toplamda 22,1 milyar Euro. Bu da yıllık 1,1 milyar Euro’ya tekabül ediyor.
     İsmini vermekten kaçınan bir yetkiliye göre Yeni İstanbul Havalimanı’nı işletmek için taahhüt edilen yüksek kira bedeli, satış ile ilgili olarak girişimde bulunanları ürküten en caydırıcı faktör.

Gecikmeli Açılış
     Karadeniz kıyısında, İstanbul’un 20 mil dışında bulunan alan ve halen mevcut iki operasyonel piste sahip havalimanı, New York’un Manhattan Adası’ndan daha büyük bir alanı kaplıyor. Açılışının 29 Ekim’de yapıldığı, fakat işletmeye alınması sürecinde birkaç defa ertelenmek zorunda kalınan havalimanı; geçtiğimiz Nisan ayında uluslararası ticari uçuşlara açıldı. Yeni İstanbul Havalimanı, geçen ay kapatılmadan önce TAV Havalimanları tarafından işletilen Atatürk Havalimanı’nın yerini aldı. Yeni havalimanı sonunda altı pistin tamamı faaliyete geçtiğinde 200 milyon yolcuya hizmet verecek şekilde tasarlandı.

     Havalimanı inşaatını beş Türk müteahhit firma üstlenmişti.  Yapılan ihalede Cengiz İnşaat, Limak Holding, Mapa İnşaat, Kalyon İnşaat ve Kolin İnşaat – başlangıçta eşit oranda hisse ile  havalimanı inşa etme ve işletme hakkını kazanmıştı. Kolin İnşaat’ın hisse satışından sonra Kalyon İnşaat’ın hisse oranı % 35’e,  Cengiz İnşaat’ın hisse oranı % 25’e çıkarken Limak ve Mapa’nın hisse oranları % 20’de kaldı.
     Bloomberg’e göre IGA yönetimi, şirketin hisselerini satma planlarının olmadığını açıklarken, Vinci, ADP ve TAV yetkilileri de konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındılar. Lazard Ltd’nin sözcüsü ise henüz bir açıklamada bulunmadı.


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı Haziran’da %13
» Afyon’da İhracatın Yıldızları ödüle doyacak
» “Tohumun sanayicileri destek bekliyor”
» Kırtasiye ürünlerinin yüzde 2,49’u güvensiz
» Dünya petrol üretiminin % 5’i durdu
» TFF Plaj Futbolu Ligi Efes Selçuk Etabı sona erdi
» Alaçatı’nın Kurtuluşu’nun 97. yılı coşkuyla kutlandı
» Kuzey Makedonya’da VİP ilgi
» KOBİ’lere e-ihracat eğitimi başlıyor
» 3. Ege Ekonomik Forum 13-14 Kasım’da yapılacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.09.2019
  Ticaret 16.09.2019
  Ticaret 14.09.2019
  Ticaret 13.09.2019
  Ticaret 12.09.2019
  Ticaret 11.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni