• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yemlik mısır talebi karşılanamıyor

15 Mayıs 2019 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

   ► Hayvan beslenmesinde mısır silajı kullanımı yaygınlaştı ve önemli bir kaba yem kaynağı haline geldi.

     İnsan gıdası, hayvan yemi ve endüstri ham maddesi olarak kullanılan mısır, Türkiye’nin tarım ürünleri ithalatının önemli bir kısmını oluşturuyor. İthalatta büyük yer tutan bazı tarım ürünlerinin yurt içinde üretiminin teşvik edilmesi amacıyla hazırlanan kredi paketinde dane, yağlık ya da silajlık mısır da yer aldı. Türkiye’de yem maliyetlerinin artması ile hayvan beslenmesinde mısır silajı kullanımı yaygınlaştı ve hayvancılık için önemli bir kaba yem kaynağı haline geldi.

     Türkiye’de tahıllar içerisinde buğday ve arpadan sonra en geniş ekim alanına sahip olan mısırın ekim alanlarında geçtiğimiz yıl da bir önceki yıla göre yüzde 10’luk daralma yaşandı. Ziraat Bankası tarafından hazırlanan kredi paketi ile birinci ya da ikinci ürün olarak dane, yağlık ya da silajlık mısır ekimi yapan üreticilerin de işletme giderlerinin, bu üretimleri ile ilgili yatırımlarının uygun finansmanının sağlanması da hedeflendi.

Silajlık mısırın önemi artıyor
     Hayvancılık için önemli bir kaba yem kaynağı haline gelen silajlık mısır için  Türkiye’de ekilen toplam mısır ekim alanının yüzde 75’i danelik, yüzde 25’i ise slajlık mısır olarak üretiliyor. Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, “Yüksek verimli silajlık mısır çeşitleri geliştirilmelidir” dedi. Hayvancılık sektöründe artan yemlik mısır ve silaj talebinin karşılanamadığını aktaran Güngör, “Yüksek verimli silajlık çeşitler geliştirilmelidir” dedi.

     Hayvancılıkta en önemli maliyet unsurunu yemleme masraflarının oluşturduğunun altını çizen Güngör, “Mısır silajı, yüksek enerji değeri, kolay sindirilebilmesi, nispeten de sürekli ve kaliteli kaba yem olması ve silolama kolaylığı avantajlarından dolayı ekim alanları arttırılmalıdır” dedi.

     Mısırda dışa bağımlı bir üretim yapısına sahip olan Türkiye’de, mısırın stratejik ürünlerden biri olmasının yanı sıra endüstriyel gıda üretiminin temel ham maddelerinden biri olduğuna dikkat çeken Güngör, “Mısır, buğday ve soya fasulyesi üretiminin; üreticimizin alın terini ve halkımızın sağlıklı beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanması gerekir” ifadelerini kullandı.

     Mısır üreticilerinin sorunlarını aktaran Güngör, “Hasat sonrası depolama ve pazarlamada yetersizlik yaşanmaktadır. Lisanslı depoculuğa ağırlık verilmeli, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) imkanlarından daha fazla yararlanacak bir altyapı oluşturulmalı, tekelleşme önlenmelidir. Mısır tarımı yapılan bölgelerde, gittikçe artan oranda bitki hastalıkları ve zararlılar baş gösteriyor.

     Hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı çeşit kullanılmalı, kültürel önlemler ve ekim nöbeti uygulanmalıdır. Girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle kazanç elde edemeyen üretici üretimden uzaklaşmıştır. Gübre ve yakıttaki vergiler düşürülmeli veya destekler arttırılmalı. Aşırı azotlu gübre kullanımı sonucunda topraklarda tuzlulaşma görülmektedir. Toprak ve yaprak analizi yapılarak, doğru zamanda ve yeteri miktarda gübreleme yapılmalı” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni