• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yemek sanayicileri zor durumda

30 Ekim 2018 Salı 17:00
12
14
16
18

   ► Türkiye Yemek Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Zincirkıran, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan aldıkları bilgiye göre yemek sanayicileriyle ilgili kanun tasarısı hazırlandığını ve bunun 4 ay süreceğini söyledi.

           SELDA AK     
     Enerji ve gıda fiyatlarında yaşanan artışın ardından yemek sanayicileri de sıkıntılı süreçten geçiyor. Maliyetlerde yaşanan artışı müşterilere yansıtamayan firmalar ise zor günler yaşıyor.
     Yemek firmalarının zor zamanlar yaşanması ve kapanma noktasına gelmesi ile ilgili konuya açıklık getiren Türkiye Yemek Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Zincirkıran, mayıs ayından beri süregelen enflasyonun hızlanması, gıda fiyatlarındaki büyük artış, doların yükselmesi ile yemek sanayicilerinin girdilerinin büyük ölçüde etkilendiğini açıkladı. 

     Yemeğin yalnızca hammaddesindeki maliyetinin üstüne yüzde 35’in üzerinde bir yük bindiğini dile getiren Zincirkıran, diğer taraftan petrol, elektrik, doğalgaz gibi enerji fiyatlarının da yükselmesinin kendilerini oldukça etkilediğini vurguladı. Zincirkıran, “Yemeğin bileşenlerini pişirmeniz yani ısı maliyeti ve bu yemeği bir yere taşımanız yani lojistiğiniz; enerji fiyatlarındaki artışın da bu şekilde girdi maliyetlerine yansıması var. Karşı karşıya kalınan durum ise şu: bizim firmalarla 6 ay  ya da 1 senelik anlaşmalarımız var. Bu artışların  müşterilerden alınması lazım. Federasyon olarak yemek firmalarıyla bu konuda nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair toplantı yaptık. Çünkü bir anda bütün piyasa karıştı. Şimdi müşterilerden bu artışları konuşup alıyoruz” dedi.
 
“Kanun teklifini bekliyoruz”
     Zincirkıran, “Yemek firmalarıyla yaptıkları sözleşmeye göre artışı kabul etmeyerek ‘bizim sözleşmemiz var, veremiyoruz’ derlerse, yemekçilerin bu durumun altından kalkmalarına imkan yok. Özel sektörle iş yapan bu firmalar sözleşmesini iptal edemiyor. Diğer taraftan kamuya iş yapan; hastane, bakanlıklar, askeriye gibi kamudan ihale almış yemekçilerin bazılarında  2, 3 senelik anlaşmalar var. Böyle bir artış olunca firmalar  zor durumda kaldı. Kamuda olan yemek firmaları da sözleşmede değişiklik yapamıyorlar.

     Federasyon olarak, endüstriyel yemek sanayicileri olarak, sanayi ve teknoloji bakanlığına konuyla ilgili bütün doneleri verdik. Geçtiğimiz hafta federasyonu hazine ve maliye bakanlığından federasyonumuzu aradılar. Konuyla ilgili kanun teklifinin hazırlandığını ve yolladığımız bilgilerinde bunun içerisine dahil edileceğini söylediler ve bunun en az 4 ay süreceğini dile getirdiler. Yani anlaşma yaptıkları firmalara mayıs ayı itibariyle enflasyon farkını verecekler” diye konuştu.

     Özel sektörle iş yapan yemek firmalarının müşterileriyle konuşarak çözüm bulmaya çalışmasını tavsiye eden Zincirkıran, “Zammı kabul etmeyen müşterinin de hiçbir yemek firmasının müşterisi olmaması lazım. Çünkü ortada özel bir durum var. Yemekçiler fiyat farkını kendi keyfinden istemiyor. Bu şekilde insanlar nasıl devam edebilir, durumun altından nasıl kalkabilir dolayısıyla firmalar kapanma noktasına geliyor” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Müze gelirlerinde yüzde 53,37’lik artış
» Türkiye Bilişim Derneği’nden KOBİ’lere altın rehber
» Beyaz eşya üretiminin %75’ini ihraç ediyor
» MPİOS’den 7 milyon liralık tesis yatırımı
» İthal hayvan stoku kurbanlık ihtiyacını karşıladı
» Bayramda öğün saati ve içeriğine dikkat!
» “Gelinlik tasarımlarım doğallık ile şekilleniyor”
» Turizm sektörü ikiye bölündü
» Madenciler yılın son çeyreğinden umutlu
» “Faiz indirimi konut stokunu eritecek”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.08.2019
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
  Ticaret 10.08.2019
  Ticaret 09.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni