• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yatırımlara devam edeceğiz”

25 Aralık 2018 Salı 09:00
12
14
16
18

“Yatırımlara devam edeceğiz”

   ► Altunbilek, ekonomide yaşanan dar boğaza rağmen 2018’i yüzde 15 büyüme ile kapatacaklarını öngördüklerini belirtti.

     Türkiye Perakendeciler Federasyonu(TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, 2018 yılının ilk 6 ayında hedefleri doğrultusunda ilerlediklerini, seçimin hemen ardından ülkemiz tabiri yerindeyse kur kaynaklı bir saldırı yaşadığını belirtti. 2018 başında yüzde 15 büyüme beklediklerini açıkladıklarını hatırlatan Altunbilek, ekonomik olarak yaşanan dar boğaz ve sektörde yaşanan büyük rekabete rağmen, 2018’i bir önceki yıla kıyasla yüzde 15 büyüme ile kapatacaklarını öngördüklerini ifade etti.

“5 yıldır çift haneli büyüyoruz”
     Yerel zincirlerin toplam market grupları içindeki istihdam payı yüzde 34,8, satış payı yüzde 33,7, Türkiye genelinde toplam gıdadaki satış paylarının ise yüzde 9,5 olduğu verilerini veren Altunbilek, “Federasyon olarak ekonomimizin büyümesine sağladığımız katkıyı her yıl artırıyoruz. Son 5 yıldır çift haneli büyüyoruz. 34 milyar TL’yi aşkın ciroya sahip olan yerel zincirler olarak 2018 başında yüzde 15 büyüme beklediğimizi açıklamıştık. Yılın ilk 6 ayında hedeflerimiz doğrultusunda ilerledik. Seçimin hemen ardından ülkemiz tabiri yerindeyse kur kaynaklı bir saldırı yaşadı. Faiz, enflasyon konularında ciddi sınavlar verdik. Son 15 yılın en büyük tüketici enflasyonu ile karşılaştık. Hükümetimiz, konu nezdinde ciddi bir yeni ekonomi programı açıkladı.

     Açıklanan Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında kısa sürede inşaattan beyaz eşyaya, perakendeden gıdaya, bilişimden otomotive kadar binlerce firmadan destek geldi. Kurumlar sadece yüzde 10’la yetinmeyip, ellerini taşın altına koyarak daha fazlasını vadetti, indirimleri hayata geçirdi. Sanayi odaları, ticaret odaları, sivil toplum kuruluşları kendi bölgelerinde mevcut durumu anlatıp, hızlı aksiyonlar aldı. Hükümetin adım adım rasyonel politikaları, iş dünyasının tek yürek halinde çalışmasıyla panik havası dağıldı. TPF olarak biz de hem bu programa destek olduk hem de yerli üretimi, yerel üreticiyi desteklemek için kendi programımızı başlatarak Yerli Üretim Yerel Marketten alınır dedik. Ekonomik olarak yaşanan dar boğaz ve sektörümüzde yaşanan büyük rekabete rağmen, 2018’i bir önceki yıla kıyasla yüzde 15 büyüme ile kapatacağımızı öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

“2019 temkinli ve iyimser olacak”
     2019’un temkinli ve iyimser bir yıl olacağını tahmin ettiğini söyleyen Altunbilek, hükümetin açıkladığı 2019 yılı ekonomi programında ciddi bir analiz olduğunu dile getirdi. Altunbilek, “Büyüme hedefi 2,8 olarak belirtiliyor. Bildiğiniz üzere mart ayında bir yerel seçimimiz var. Seçimlerden sonra ülkemizin önünde 4 yıl başka bir seçim olmayacak, seçim konuşulmayacak. Özveriyle yılın ilk 6 ayında temkinli, ikinci 6 ayında ise güçlü bir büyüme beklentisi var. Bu gelişmeler ışığında TPF olarak 2019 yılında da tahmini brüt yüzde 15 büyüme ile yakalayabileceğimizi öngörüyoruz” dedi.

“Söylemler bizi tüketiciyle karşı karşıya getirdi”
     Sektörel sorunları arasında Hal Yasası, rekabet kurallarının belirlenmesi ve KDV düzenlemesi olduğunu dile getiren Altunbilek, Hal Yasası’nın sektörü mutlu ettiğini ifade etti. Altunbilek “ Birinci sorun Hal Yasası’ydı. Hükümetimizin 100 Günlük İcraat Programı’nda da yer alan hallerin modernize edilmesi çalışmaları devam ediyor. Yeni düzenlemeyle sebze ve meyve ticareti sektöründe köklü dönüşümler öngörülüyor. Hal Yasası düzenlemesini bizim açımızdan yorumlamak gerekirse; öncelikle gıda fiyatında üretici-market makası daralacak. Bu konuda çok mutluyuz. Yıllardır bu süreç doğru aktarılmadığı için “Tarlada 1 lira, markette 4 lira fiyatına satılıyor” söylemleri bizi tüketicilerimiz ile karşı karşıya getirdi.

     Perakende sektörünün sağlıklı büyüyebilmesi için market açılışlarıyla ilgili düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayan Altunbilek, “ Bölge gözetilmeden, cadde, mahalle, sokakta diğer marketlerle yan yana market açılışları hızla devam ediyor. Karlılıkların brüt yüzde 3 seviyesinde olan sektörümüzde, maliyetler her yıl ortalama yüzde 15 artıyor. 2019 yılında da ortalama yüzde 20 maliyet artışı yaşanacağını öngörüyoruz. Rekabette zorlanan meslektaşlarımız hayatına devam edebilmek için ya farklı marketlerle birleşmek zorunda kalıyor ya da marketini kapatıyor. Fason üretim yaptıran indirim marketleri üreticiyi de tedarikçiyi de zor durumda bırakıyor” diye konuştu.

     Bir diğer beklentilerinin ise KDV düzenlemesi olduğunu rekabetin yoğun olarak yaşandığı sektörde küçük ve orta ölçekli gıda perakendeciliği yapan esnafımız rekabet gücünü kaybettiğini dile getiren Altunbilek, “Özellikle küçük esnafımız günü neredeyse siftahsız kapatıyor. Sektörümüzün istikrarlı olarak büyümesi, hedeflerine ulaşması için yalnız bırakılmamalı; desteklenmeliyiz. Manav, kırmızı et, bakliyat, unlu mamuller, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde toptanda olduğu gibi perakendede de yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi için KDV düzenlemesi bekliyoruz. Düzenleme sektörün büyümesine, istihdama önemli katkı sağlayacak, ayrıca vatandaşımızın alım gücünü de artıracak. KDV’nin yüzde 1’e düşmesiyle sepetler indirime uğrayan ürünlerle yüzde 7 daha ucuza dolacak” ifadelerini kullandı.

“Yatırımlara devam edeceğiz”
     Son olarak Sektörün önümüzdeki döneme ilişkin yatırım ön görülerinizi anlatan Altunbilek, “2018 başında Türkiye genelinde 28 bin 544 market vardı. Eylül sonunda bu rakam ortalama 31 bine ulaştı. Yapılan araştırmalara göre sektör genelinde yeni mağaza açma konusunda temkinli bir dönem bizi bekliyor. Marketlerin yüzde 50’den fazlası kısa veya orta vadede yeni mağaza açmayı düşünmediği belirtiyor. TPF olarak 2017 sonunda toplam 3 bin 189 şubemiz, 66 bin 92 personelimiz vardı. Şu an 3 bin 915 şubemiz ve 71 bin 396 personelimiz var. Yerel zincirler olarak ülkemize ve müşterilerimize fayda sağlamak için yatırıma devam edeceğiz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni