• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yatırım fonları ‘ticari gayrimenkule’ yöneliyor

08 Mayıs 2018 Salı 12:00
12
14
16
18

   ► Yatırm fonları ve emeklilik şirketleri arasında son dönemde yükselen trend ticari gayrimenkule yatırım yapmak olarak gösteriliyor

     2017-2. çeyrekte, geçen sene aynı dönemin yaklaşık iki katına denk gelen 82 bin 774 metrekare yeni ofis alanı tamamlanarak piyasaya girdi. Buna ek olarak 2017-2. çeyrekte yeni kiralamalarda bir önceki çeyreğe göre yüzde 19,3, geçen yıla göre ise yüzde 72,5 oranında artış kaydedildi. Yılın ikinci çeyreğinde 69 bin 571 metrekare toplam kiralama işlemi gerçekti. Bu işlemlerin yaklaşık yarısını yeni kiralamalar, diğer yarısını ise sözleşme yenilemeleri oluşturdu. Metrekare bazında anlaşmaların yüzde 53’ü MİA (Merkezi İş Alanı) bölgesinde, yüzde 5’i MİA dışında kalan Avrupa Yakası’nda ve yüzde 42’si Anadolu Yakası’nda gerçekleşti. Finansal anlamdaki olumlu gelişmelerin ekonomik büyümeyi kısa vadede iyileştirmesi beklenmekle birlikte bu durumun özel yatırımlarda da yükselişe neden olması umuluyor. Fakat  belirli bir oranda da olsa devam eden döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve yüksek işsizlik seviyesinden dolayı kiraların gelecek dönemlerde düşmeye devam etmesi bekleniyor.

5 Büyük il konut fiyat artışında sınıfta kaldı
     Hürriyet Emlak Eylül 2017 Emlak Endeksi verilerine göre 2017’nin ilk 3 çeyreğinde Türkiye’de en çok değerlenen il Edirne oldu. Edirne’de satılık konut fiyatları, son 9 ayda yüzde 27 artarak İstanbul’u solladı. İstanbul’da 2017’nin ilk 3 çeyreğinde fiyatlar yüzde 7 artarak 4 bin 800 TL/metrekare ortalamasına ulaştı. Türkiye genelinde ise satılık konut fiyat artışı, son 9 ayda yüzde 4 oldu.
     Hürriyet Emlak Eylül 2017 Emlak Endeksi verileri, 2017’nin ilk 3 çeyreğinde en çok değerlenen ilin Edirne olduğunu ortaya koydu. Edirne’de son 9 aylık süreçte satılık konut metrekare ortalama fiyatı yüzde 27 artarak 1.395 TL’den 1.769 TL’yi buldu. 2017’nin ilk 3 çeyreğinde İstanbul’da fiyatlar yüzde 7 artarak ilk kez 4 bin 800 TL/metrekare ortalamasına ulaştı. Edirne, yüzde 27’lik artışla İstanbul’u solladı. Türkiye genelinde ise satılık konut fiyat artışı son 9 ayda yüzde 4, amortisman süresi 14 yıl oldu.

Türkiye’de 2017 kasım ayında 122 bin 732 konut satıldı
     Türkiye genelinde konut satışları 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,5 oranında azalarak 122 bin 732 oldu. TÜİK verilerine göre konut satışlarında, İstanbul 19 bin 939 konut satışı ve %16,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 14 bin 200 konut satışı ve %11,6 pay ile Ankara, 7 bin 360 konut satışı ve %6 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 6 konut ile Hakkari, 16 konut ile Ardahan ve 51 konut ile Şırnak oldu.

İpotekli konut satışları 2017 kasım ayında 37 bin 250 olarak gerçekleşti
     Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %23,9 oranında azalış göstererek 37 bin 250 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %30,4 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 7 bin 9 konut satışı ve %18,8 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %56,3 ile Ardahan oldu.

Diğer satış türleri sonucunda 85 bin 482 konut el değiştirdi
     Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre %2,1 oranında artarak 85 482 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 12 930 konut satışı ve %15,1 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı %64,8 oldu. Ankara 10 157 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 4 814 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 5 konut ile Hakkari oldu.

Konut satışlarında 59 bin 354 konut ilk defa satıldı
     Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %6,5 azalarak 59 bin 354 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %48,4 oldu. İlk satışlarda İstanbul 9 166 konut satışı ve %15,4 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 6 863 konut satışı ile Ankara ve 3 bin 37 konut satışı ile İzmir izledi.

İkinci el konut satışlarında 63 bin 378 konut el değiştirdi
     Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %8,4 azalış göstererek 63 bin 378 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 10 bin 773 konut satışı ve %17 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %54 oldu. Ankara 7 bin 337 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 4 bin 323 konut satışı ile İzmir izledi.

Yabancılara 2017 yılı kasım ayında 2 bin 152 konut satışı gerçekleşti
     Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %21,4 artarak 2 bin 152 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Kasım 2017’de ilk sırayı 728 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 491 konut satışı ile Antalya, 142 konut satışı ile Bursa, 128 konut satışı ile Yalova ve 94 konut satışı ile Sakarya izledi.

Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı
     Kasım ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 405 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 239 konut ile Suudi Arabistan, 151 konut ile Kuveyt, 135 konut ile Rusya Federasyonu ve 105 konut ile Afganistan izledi.

Kurumsal yatırımcıların yeni gözdesi ‘ticari gayrimenkul’
     Yatırım fonları ticari gayrimenkule yöneliyor, ‘yatırımda çeşitlilik ve getiri’ ticari gayrimenkulün yıldızını parlatıyor. Yatırım fonları ve emeklilik şirketleri arasında son dönemde yükselen trend, ticari gayrimenkule yatırım yapmak. Ticari gayrimenkule yatırımdaki bu hareketlenmeyi değerlendiren Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, nitelikli ticari gayrimenkulün döviz bazlı getirisi olmasının ve risk-getiri açısından sahip olduğu dengenin bunda etkili olduğunu kaydetti. Gönden, “Ofis binaları, AVM’ler, lojistik merkezleri gibi ticari gayrimenkuller ile tek bir mülk ile büyük ölçekli yatırım yapmak, bugün büyük kurumsal yatırımcılar için anlamlı. Böylece daha nitelikli gayrimenkullere talep artacak ve gayrimenkul pazarı çok daha şeffaf olmaya başlayacak” dedi.
     Ticari gayrimenkule yatırımdaki hareketlenmeyi değerlendiren Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, nitelikli ticari gayrimenkulün döviz bazlı getirisi olmasının ve risk-getiri dengesi açısından verimli olmasının bu yükselen trendde etkili olduğunu kaydetti. Nitelikli ticari gayrimenkulün menkul değerler ile karşılaştırıldığında aynı volatiliteyi göstermediğini, getirinin nispeten daha dengeli olduğunu ifade eden Gönden, “Ticari gayrimenkulün tabiri caizse ‘arkasında tapusu’ olması da yatırımın yükselişinin en büyük nedenleri arasında. Ofis binaları, AVM’ler, lojistik merkezleri gibi ticari gayrimenkuller ile tek bir mülk ile birkaç 100 milyon dolarlık yatırımlar mümkün. Dolayısıyla büyük kurumsal yatırımcılar için yatırım anlamlı hale geliyor ve yatırım portföyünde yoğun menkul değerler bulunduran, yatırım çeşitlendirme niyetinde olan yatırımcılar için cazip bulunuyor” diye konuştu.    

Fonlarla sorunsuz gayrimenkullere talep artacak
     Gayrimenkul yatırım fonları gibi nitelikli ve kurumsal yatırımcıların artması ile birlikte daha analitik yatırım süreçlerinin hakim olacağını vurgulayan Gönden, değerlendirmesine şöyle devam etti: “Bununla birlikte daha nitelikli ve mevzuat açısından sorunsuz gayrimenkullere talep artacak. Diğer taraftan gayrimenkul pazarı çok daha şeffaf olmaya başlayacak, mal sahibinin kimliği, profesyonel ve kurumsal yatırımcı olması açısından kiracılara da önemli avantajlar sağlayacaktır. Bununla birlikte iletişimler de daha profesyonel olacaktır.”

Yatırım çeşitlendirme ile rekabetçi getiri şansı var
     Tuğra Gönden, gayrimenkul yatırım fonları üzerinden nitelikli ticari gayrimenkullere yatırımların döviz bazında yıllık % 6-7 civarında getiri sağladığını kaydetti. Gönden, “Bireysel yatırımlar ile bundan daha fazlası da mümkün fakat genelde daha riskli. Diğer taraftan ölçekli ticari gayrimenkullerde, ilk veya tek yatırım açısından bireysel yatırımlar mümkün olmayabiliyor. Fakat yatırım çeşitlendirme veya güven açısından bakıldığında oldukça rekabetçi getirileri var” dedi.

Ticari gayrimenkulde hukuki ve teknik analizlere dikkat
     Ticari gayrimenkul yatırımının püf noktalarına da değinen Gönden, şu değerlendirmelerde bulundu: “Yurtdışındaki başarılı örneklere baktığımızda ‘kurumsal yatırım niteliği’ tanımı ortaya çıkıyor, yani gayrimenkul yatırım fonu vb. bir kurumsal yatırımcının analitik yatırım sürecinden geçen gayrimenkulün niteliği belli. Bu niteliğe sahip olması için yatırım öncesi kapsamlı hukuki, teknik, ticari, vergi vb incelemeler (due diligence) yaparak birçok süzgeçten geçiriliyor. Burada ilk süzgeçlerden birinin ve kolay tespit edilebilen mülkiyet yapısı olması gerektiğini düşünüyorum. Ticari gayrimenkullerin yap-sat modeli ile geliştirilip ardından çoklu mülkiyetli olması, kurumsal yatırımcı açısından sakıncalıdır. Gayrimenkulün hukuki ve mevzuat açısından uygun olup tüm ilgili dokümentasyonun hazır bulunması da önemli bir konu. Mülkün gayrimenkul pazarı bazında detaylı ticari incelemelerinin olması, performansını ve pazar içindeki eğilimleri ortaya çıkaracaktır.”

Türkiye’den 18 milyar liralık ev aldılar
     Avrupa Birliği vatandaşlarının Türkiye’deki konut ve arsalara yönelik talebi her geçen gün artıyor. Bu kapsamda bugüne kadar yatırımlarını Türkiye’de 18 milyar lira değerinde konut ve arsa alarak değerlendiren 140 bin 832 yabancının yaklaşık yüzde 44’ünü Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları oluşturdu.
     Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce, yabancıların Türkiye’den satın aldığı taşınmazlara ilişkin veriler paylaşıldı. Osmanlı’dan başlayan, Cumhuriyet döneminde de devam eden, yabancıların Türkiye’den taşınmaz edinmesine ilişkin şartlar, 18 Mayıs 2012 tarihli 6302 Sayılı kanun ve Tapu Kanunu’nun 35’inci maddesi ile belirleniyor.
     Bu kapsamda, 2012’de yapılan değişiklik sonucu, taşınmaz satın alınmasında “karşılıklılık şartı” nın kaldırılmasıyla gayrimenkul satın alan yabancıların sayısında artış gözlendi.
     Yapılan değişiklik sonrası taşınmaz edinen yabancı uyruklu kişi sayısı 92 bin 638 oldu. Bu kişiler, 16 milyar 475 milyon 356 bin 603 lira değerinde, 85 bin 410 adet konut, iş yeri gibi bağımsız bölüm ve 7 bin 167 arsa ve arazi gibi ana taşınmaz edindi.
     Bugüne kadar toplam 140 bin 832 yabancı, 18 milyar 174 milyon 543 bin 348 lira değerinde 119 bin 280 konut, iş yeri gibi bağımsız bölüm ile 11 bin 145 arsa ve arazi gibi ana taşınmazın sahibi oldu.

Bin 290 ABD’li de türkiye’den ev ve arsa aldı
     Ayrıca ABD’den de bugüne kadar bin 290 kişi konut ve arsa satın aldı. Buna göre, ABD’liler bin 152 bağımsız bölüm ile 271 ana taşınmaz edindi.

Yurt dışı temsilcilikleri yaygınlaştırılacak
     Öte yandan yabancılara bu konuda kolaylık sağlanması amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce, Tapu ve Kadastro işlemlerinin yurt dışında gerçekleştirilmesi için “Berlin Başkonsolosluğu Tapu ve Kadastro Yurt Dışı Temsilciliği’nin hayata geçirilmesinin de söz konusu rakamlara olumlu yansıdığı belirtildi.
     Yetkililer, burada alınan olumlu sonuçların ardından Tapu ve Kadastro yurt dışı teşkilatının dünya çapında yaygınlaştırması için gerekli mevzuat çalışmasının tamamlandığını, TBMM’de kanunlaşması sonrası başta Körfez ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerde de temsilcilik kurulmasının planlandığını kaydetti.

Avrupalı yatırımcı Türkiye’de risk alma konusunda temkinli
     Öte yandan geçtiğimiz günlerde PwC ve Urban Land Institute (ULI) ortak çalışması olan Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2018 raporu açıklandı. Uluslararası tanınmış 800’den fazla gayrimenkul profesyonelinin görüşlerine dayalı hazırlanan rapora göre, Avrupa ülkelerinin çoğunda önceki yıllara göre konut kiralama ve satın alma talebi güçlü görünüyor. Araştırmaya katılanlar, Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra ve Türkiye’nin Suriye’yle komşu olması sebebiyle politik riskin arttığını düşünüyor. PwC Türkiye Ortağı Ersun Bayraktaroğlu, Türkiye’nin gayrimenkul sektörüyle ilişkisini şu sözler ile değerlendirdi: “15 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapan şehir, gayrimenkul şirketlerine pek çok fırsat sunuyor. Şehrin nüfusu oldukça gençken, daha fazla ve daha iyi konuta olan ihtiyaç da yüksek. Diğer yandan, mevcut birçok bina yenileme çalışmalarından fayda görebilecek durumda. Ancak Türkiye, Gelişen Trendler Avrupa araştırmasında incelenen ülkeler arasında politik ve ekonomik anlamda en istikrarsız ülke olarak görülüyor.”
     ULI Türkiye Başkanı Zafer Baysal ise, “Belli gayrimenkul kategorileri ile sınırlı olan uluslararası yatırımcı ilgisinin de giderek azaldığı bir süreci de peşi sıra yaşadık. Bunda elbette bölgemizde komşularımızla yaşanan negatif jeopolitik gelişmelerin ve buna bağlı olarak ülke algımızdaki örselenmelerin etkisi var” diye konuştu.
     Gelişen Trendler Avrupa araştırmasında İstanbul’un iki yıl önce 14. sıradayken geçtiğimiz yıl 28. sıraya, bu yıl ise son sıraya gerilediğini kaydeden Bayraktaroğlu, “Aslında 15 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapan şehir, gayrimenkul şirketlerine pek çok fırsat sunuwyor. Şehrin nüfusu oldukça gençken, daha fazla ve daha iyi konuta olan ihtiyaç da yüksek. Avrupa özelinde öne çıkan lojistik, konut, ortak kullanımlı ofis alanları ülkemiz için de gelişen alanlar. Buna karşılık, sektörün güvenli limanlarda kalma istekliliği bölgemizde yaşanan politik ve askeri hareketlilik sebebiyle ülkemize yatırım yapma isteğinde aşınma var” ifadelerini kullandı.

İngiltere ikinci duruma geçti
     İngiltere’nin güvenli liman olarak ikinciliği bırakacağını düşünmediğini ifade eden Baysal, “2016-2017 yıllarında ortaya çıkan araştırma sonuçlarından gördüğümüz İngiltere tek başına dünyanın gayrimenkul pazarında parayı park etmek için en güvenilir pazar. Bu büyük ihtimal birkaç yıl daha böyle devam edecektir. Yine Almanya’yı geçecek duruma da gelebilir” dedi.

Sürecek...

 


+ Benzer Haberler
» “Radarımızda İstanbul kadar İzmir de var”
» “Gayrimenkul İhtisa Mahkemeleri kurulmalı”
» “Gayrimenkul sektöründe ürün çeşitliliğine gitmeliyiz”
» Gayrimenkul sektörü kendi bankasını istiyor
» Sektörün gözü; alternatif finans araçlarında
» Banka ve finans şirketlerinin 10 bin gayrimenkulü satışta
» Gayrimenkul sektörü hız kesmemek için istikrar istiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni