• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yaşamak istiyorsak arıları yaşatmak zorundayız”

22 Mayıs 2019 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

“Yaşamak istiyorsak arıları yaşatmak zorundayız”

   ► Ankara Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selçuk Solmaz, “Eğer arılar yok olursa, dünya üzerinde ki canlıların birçoğu da yok olacaktır.

           ANKARA TİCARET     
     Dünya Arı Günü’nün 9.’uncusu görkemli bir şekilde Ankara’da kutlandı. “Altın Yağmur” sloganıyla gerçekleştirilen etkinliğe katılım yoğun oldu. Ankara Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selçuk Solmaz, “Eğer arılar yok olursa, dünya üzerinde ki canlıların birçoğu da yok olacaktır. Yaşamak istiyorsak; çocuklarımız, torunlarımız yaşasın istiyorsak, arıları yaşatmak için azami gayreti göstermek zorundayız” dedi.

     Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe ilgi büyük oldu. Basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte arı ölümlerine dikkat çekildi. Etkinliğe, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, Slovenya’nın Ankara Büyükelçisi Igor Jukic, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nden Ayşe Gürsel Işık,  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belgin Sarımehmetoğlu ve Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık katıldı.

Ekolojik dengeyi korur
     Etkinlikte konuşan Ankara Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selçuk Solmaz, tüm doğa için vazgeçilmez olan arılara hak ettikleri özenin gösterilmediğini dile getirdi. Arıların hayatlarını tehlikeye sokacak hatta toplu arı ölümlerine neden olacak adımlar atıldığını belirten Solmaz, “Arıların önemi konusunda toplum bilinci oluşturmak, bu bilinci gelecek nesillere aktarmak sadece arıların değil, insanların ve tüm canlıların hayatını kurtaracağını bilmemiz gerekiyor”  diye konuştu.

     Arıların, “gıda güvenliği”, “sürdürülebilir tarım” ve “Biyoçeşitlilik/çevreyi koruma” konularıyla doğrudan ilgili olan canlılar olduğunu dile getiren Solmaz, sözlerine şöyle devam etti:
     “Gıda güvenliği açsından bakıldığında arılar, bal, arı sütü ve polen gibi yüksek kaliteli gıda sağlamalarının yanı sıra dünya gıda üretiminin üçte birinden sorumludur. Arılar, tarımsal üretimin kapsamı ile ilgili olarak önemli bir rol oynamaktadır. Etkili tozlaşma, tarımsal ürün miktarını arttırır, kalitesini artırır ve bitkilerin zararlılara karşı direncini arttırır. Biyoçeşitlilik ve çevre koruma açısından baktığımızda ise arılar, doğadaki ekolojik dengenin ve biyolojik çeşitliliğin korunması için hayati öneme sahiptir.”

     Arıların yarattıkları mucizelerle dünya için gerçekten çok değerli varlıklar olduğunu dile getiren Solmaz, “Eğer arılar yok olursa, dünya üzerinde ki canlıların birçoğu da yok olacaktır. Yaşamak istiyorsak; çocuklarımız, torunlarımız yaşasın istiyorsak, arıları yaşatmak için azami gayreti göstermek zorundayız. Toplumdaki herkes de bu konuda üstüne düşeni yapmak zorundadır” dedi.


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı Haziran’da %13
» Afyon’da İhracatın Yıldızları ödüle doyacak
» “Tohumun sanayicileri destek bekliyor”
» Kırtasiye ürünlerinin yüzde 2,49’u güvensiz
» Dünya petrol üretiminin % 5’i durdu
» TFF Plaj Futbolu Ligi Efes Selçuk Etabı sona erdi
» Alaçatı’nın Kurtuluşu’nun 97. yılı coşkuyla kutlandı
» Kuzey Makedonya’da VİP ilgi
» KOBİ’lere e-ihracat eğitimi başlıyor
» 3. Ege Ekonomik Forum 13-14 Kasım’da yapılacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.09.2019
  Ticaret 16.09.2019
  Ticaret 14.09.2019
  Ticaret 13.09.2019
  Ticaret 12.09.2019
  Ticaret 11.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni