• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yasak 100 milyon $’lık kayıp getirebilir”

26 Mart 2021 Cuma 00:00
12
14
16
18

“Yasak 100 milyon $’lık kayıp getirebilir”

   ► Dökme zeytinyağı ihracatının yasaklanması ile yabancı piyasalarda 100 Euro civarında bir artış olduğunu söyleyen Er, Türkiye’nin pazarda olmamasının rakip ülkelere fayda sağladığını belirtti.

           KÜBRA TOPAL      
     Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi üyeleri ve Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği üyelerinin katılımıyla ‘Zeytinyağı Sektöründeki Güncel Gelişmeler’ başlıklı online bir toplantı gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı tarafından 20 yıl aradan sonra dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına getirilen yasak ile ilgili açıklamalarda bulunan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Başkanı Davut Er, “Geçen seneki ihracatımız 260 milyon dolar. Bizim hedefimiz önce 500 milyon dolar daha sonra ise 1,5 milyar dolara kadar gitmek. Fakat yasak devam ederse 100 milyon dolarlık kayıp yaşayabiliriz” dedi.

     Zeytinyağı ihracatına getirilen yasak ve kısıtlamaların sektöre ve ülkeye zarar vereceğini dile getiren Er, “İhracat yasağı kararından bizim hiçbir şekilde haberimiz olmadı. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen istek ve Ticaret Bakanlığı’nın onayıyla bu karar bizlere bildirildi. Biz de açıkçası şok olduk. Takdir edersiniz ihracat akşamdan sabaha yapılan bir iş değil. Uzun vadeli 6 aylık, yıllık kontratlarla yürütülebilen ticarette her türlü yasak ve kısıtlamanın sonucunda o sektörü ve ülkenin zarar göreceği kesindir. Zeytin ve zeytinyağı sektörü önemli bir sektör, bugünün küçüğü yarının büyüğü diyoruz. 410 milyon dolara kadar ihracat yaptığımız yıllarımız oldu. Zeytin ve zeytinyağı sektörünü milli ve stratejik bir sektör olarak görüyoruz” diye konuştu.

“İlk etaptaki ihracat hedefimiz 500 milyon dolar”
     Geçen seneki ihracat rakımının 260 milyon dolar olduğunu söyleyen Er, “Fakat ihracat yasağı devam ederse 100 milyon dolarlık kayıp yaşayabiliriz. Çünkü getirdiğimiz paraların tamamı milli ve yerli sektör olarak gelen dövizi çok önemsiyorum. Şu andaki Gayri Safi Milli Hasıla’nın büyüklüğü içerdeki zeytin ve zeytinyağında toplam 1,5 milyar dolara tekabül eder. Bizim ilk etaptaki ihracat hedefimiz 500 milyon dolar ve daha sonra 1,5 milyar dolara kadar gitmek. Bunların gerçekleşmesi çok uzak değil. Ancak sürdürülebilir ihracat ve sürdürülebilir üretim ile gerçekleşir. Biz diyoruz ki ihracatçı çiftçinin tamamlayıcısı ve en iyi dostudur” ifadelerini kullandı.

     İhracat yasağının rakip ülkelerin hoşuna gitmesine neden olduğunu belirten Er, “Piyasada 100 Euro gibi bir gelişim oldu. Daha iyi fiyata satıyorlar çünkü Türkiye arenada artık yok. Belki ton başına daha da artar. Türkiye’nin bütün varilli ihracat yapacağı pazarlar, İspanya, İtalya, Tunus, Suriye gibi ülkelerin eline kalacak. Bu konuda ihracatçılarımızın azmi kırılmamalı. Yabancı müşterilerimizde böyle bir yasağın neden çıktığını, nasıl olduğunu anlamaya çalışıyor. Çünkü en son 20 yıl önce olduğu için Türkiye serbest ekonomi neden böyle bir yasak kondu çok anlam veremiyorlar. Biz de bunun geçici süreli olduğunu belki de önümüzdeki günlerde süreci kırmadan dökmeden aşabiliriz diye umut ediyoruz” diye konuştu.

“Hedefimiz kutulu zeytinyağı ihraç etmek”
     Kutulu zeytinyağı ihraç etmenin Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin ve sektörün ana hedefi olduğuna dikkat çeken Er, “Bundan 30 sene evveline baktığımızda yüzde 20’lerde olan ambalajlı kutulu ihracatı şimdi neredeyse yüzde 46-50’lere geldi. Bu son derece büyük bir başarı. Ancak bu resme bakarken büyük resmi kaçırmamak lazım. Tek başına siz ‘Sadece ben kutulu ve ambalaj yapacağım diğer taleplerin hiçbirine cevap vermeyeceğim, bunları yapamam’ gibi bir ticaret anlayışıyla ilerleyemezsiniz, işi büyütemezsiniz. Burada volüm ve hacmin büyümesi için, ihracatımızın büyümesi için her türlü talebin ihracatçımıza cevap verme gereksinimi vardır. Dediğim gibi bizim asıl hedefimiz ambalajlı kutulu zeytinyağı ihraç etmek fakat her türlü kısıtlama ve yasağın sektörümüz ve ülkemiz açısından milli ve strateji bir sektör olan zeytinyağı açısından zarar getireceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

     Türkiye’de kişi başı 2 kilogram yağ tüketildiğinden bahseden Er, “Bu oranda yağ tüketiminin yüzde 10’nuna tekabül ediyor yani enflasyona tek başına bir etki etmez. Şu anda elimizdeki verilere göre ihraç edilebilecek 60-70 bin ton yağımız, 40 bin tonda demir stokumuz var. Yani iç piyasaya yetecek yağımız mevcut. Yasaklama gerektirecek bir durum yok. Biz önümüzdeki sezondan itibaren daha fazla üretim bekliyoruz. Seneye büyük bir rekolte olduğu takdirde bu yasak sonrasında eski pazarlarımıza girebilmek için ihraç fiyatlarımızda büyük düşüşler yapmak durumunda kalırız. Bu da en çok üreticimizin zarara uğramasına yol açar. 20 yıl önce dökme zeytinyağı ihracatı yasaklandığı zaman zeytinyağı fiyatı 90 centlere kadar düşmüştü. Benzer bir durumun ortaya çıkmasına izin verilmemeli” dedi. Acilen KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi gerektiğini belirten Er, çiftçiye yapılan desteklerin artırılması gerektiğini söyledi.

“İhracat desteği 200 dolara indi”
     Er, 6 yıl önce 650 dolar olan ihracat desteğinin 200 dolar seviyesine gerilediğini belirterek, “Asıl odaklanmamız gereken ihracatçıya verilen destekler. Çünkü bu destekler 2022’de tamamen bitiyor. Yani ihracatçımızın kendi çabaları var ve süreç kolay değil” dedi.


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı yeni vak’aları geçti
» KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu
» Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu
» Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde
» MB: Politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulacak
» Yetiştiricilere 1,5 milyar TL’lik destek
» TBB’nin yeni başkanı Alparslan Çakar
» EPDK: Tüketicilerin faturalarına ilave bir bedel yansıtılmayacak
» Bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı
» İnşaat sektörünün 2021 yılı rotası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni