• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu

16 Ekim 2019 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu

   ► Hayrettin Uçak; “Interfresh Eurasia Fuarı’nın İzmir’de de düzenlenmesi halinde ev sahibi olmaktan büyük bir mutluluk duyacağım.”

           DUYGU GÖKSU / ANTALYA     
     Türkiye’nin tek yaş meyve sebze sektörü fuarı olan Interfresh Eurasia Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı ikinci defa Antalya’da ziyaretçilerine kapılarını açtı.
     Yaş meyve sebze sektörünü bir araya getiren fuarın açılışında söz alarak 2019’un ilk 9 aylık dönemi ihracat rakamlarını paylaşan Ege Yaş Meyve Sebze Mamulleri ve İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Miktar bazında 2 milyon 200 bin tonluk, değer bazında ise 1 milyar 355 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirildi. Yaş meyve sebze sektörünün ülkemizdeki tek fuarı durumunda olan Interfresh Fuarına sahip çıkmalıdır. Interfresh Fuarı’nın İzmir’de de düzenlenmesi halinde ev sahibi olmaktan büyük bir mutluluk duyacağımı belirtmek istiyorum” dedi.
     Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ihracatçı birlikleri ve kalkınma ajanslarının destekleri ile Antalya Anfaş Expo Center’da açılan Interfresh Eurasia Fuarı’na Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK) Başkanı Kemal Kaçmaz, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Ankara Ticaret Odası (ATO) Sektör Temsilcisi ve Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ASEMKOM) Başkanı Ceyhan Gündüz, Antexpo AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Fora ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

“Ortadoğu pazarına girmeliyiz”
     Antalya’nın üretimi ile sadece kendi insanını değil bir çok ülkede dünya insanını doyuran bir şehir olduğuna dikkat çeken Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Antalya kadim bir tarım şehridir. Bu ülkenin de bu şehrin de bu potansiyeli büyük. Bu sene Interfresh Eurasia’nın ikincisini gerçekleştiriyoruz. Sektör temsilcileri olarak bir araya gelerek sinerji oluşturmalıyız, eksiklerimizi gidermeliyiz. Türkiye ihracat ve üretim konusunda önemli bir ülke. Yaş meyve sebze sektörünün ciddi sorunları var. Kış boyunca salatalık kabak patlıcan fiyatını konuştuk ancak yaş meyve sebze israfını dünya standardı olan yüzde 10’lara çekmeliyiz. Antalya’da her yıl 6.5 milyon ton yaş sebze meyve üretiliyor. Son dönemlerde muz, avokado, mango, pataya ve benzeri tropik meyvelerde de ciddi artış var. 800 bin ton muz ihtiyacının 500 bin tonu Mersin ve Antalya’da üretiliyor. Bu seralar bu trendle devam ederse Türkiye önümüzdeki 5-6 yıl içinde muz ihtiyacını karşılayarak, ihracat yapmaya başlayabilir. Manavgat’taki sera miktarı 20-25 bin dönümü bulacak. Bunu da Antalyalı üreticiler sağlayacak. Pazar çeşitliliği noktasında sıkıntılarımız var. Türk ürünlerini yakın olan Ortadoğu pazarına indirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Birim fiyatımız yüzde 9 arttı
     Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, fuarda yaptığı konuşmasında sektörün ihracat rakamlarından bahsederek, “Türkiye genelinde bu yılın ilk 9 aylık döneminde miktar bazında 2 milyon 200 bin tonluk, değer bazında ise 1 milyar 355 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirdik. Geçen yıla göre yüzde 10’luk bir azalma olsa da ihraç ettiğimiz ürünlerin ortalama birim fiyatında yüzde 9’luk bir artış yaşanmıştır. İhracatta ağırlıklı pazarlarımızı, Rusya, Almanya, Irak, Romanya ve Hollanda oluşmaktadır. Bu yıl Çin’e kiraz ihracatımızın başlaması ile Çin’in de yakın zamanda önemli bir pazar haline geleceğine inanıyoruz. Meyve Sebze Mamulleri sektörümüzde, 2019 yılının ilk 9 ayında miktarda 1 milyon 300 bin ton, değerde ise 1 milyar 134 milyon dolarlık ihracatımız kayıt altına alınmıştır. İhracatımız ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerine ve ABD’ye gerçekleşmiştir” diye konuştu.

“İki yıldır katılım sağlıyoruz”
     Uçak, Interfresh Fuarı’nı; Almanya’daki FruitLogistica Fuarı seviyelerine çıkabilmesi için her platformda bu fuarın desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Biz Ege İhracatçı Birlikleri olarak, ihracatımızı artırmak için uluslararası fuarlara katılıyoruz, URGE projeleri yapıyoruz, ticaret heyetleri düzenliyoruz. Bu amaç doğrultusunda Interfresh fuarını da destekliyor ve iki yıldır katılım sağlıyoruz. Interfresh Fuarı’nın İzmir’de de düzenlenmesi halinde ev sahibi olmaktan büyük bir mutluluk duyacağımı da belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» 1.016 yeni vak’a ya karşı 1.334 iyileşme
» İnşaat malzemeleri ihracatında miktar arttı değer düştü
» Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mallarda artış
» Fintek şirketleri, finansal sistemdeki sorunları çözmeye aday
» Gençlere ve Kadınlara pozitif ayrımcılık
» Siber güvenliğin geleceği Türk Telekom’a emanet
» Uzay Kampı Türkiye, yaz kamplarına 20. yılına özel programla başlıyor
» Akkol: Şirketler arasında paylaşımlı ortak ofis dönemi başlıyor
» İzmir Büyükşehir Belediyesi “Girişimcilik Merkezi” kuruyor
» E-Ticaret sitelerine 5 dakikada siber güvenlik taraması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni