• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yaş meyve-sebze ihracatında yeni kapılar açılmalı”

30 Haziran 2018 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

   ► Uçak, “Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30’luk artış gösterirken, meyve sebze mamulleri sektöründe ise yüde 15’lik artış yaşanmıştır” dedi.

     Ege’den 25 milyon dolarlık taze meyve sebze ihracatı ve 150 milyon dolarlık meyve sebze mamulleri ihracatı gerçekleştiren Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, yaş meyve sebze sektörü ihracatı ile ilgili açıklamalar yaptı.
     Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine geldiğinden bu yana,  üretici ve ihracatçı firmaların sorunlarını yerinde dinleyerek bu sorunlara çözüm bulmak için çalışmalarda bulunduğunu aktaran Uçak, “Üreticilerin yoğun olduğu İzmir’in Kemalpaşa, Selçuk ve Ödemiş ilçeleri ile Manisa’nın Alaşehir ilçesinde üretici ve ihracatçılar ile toplantılar gerçekleştirdik. Bu toplantılarımıza önümüzdeki günlerde hız kesmeden devam edeceğiz. Bununla birlikte, ilk yılımızda yurt dışı fuar katılımlarına da önem vereceğiz. Hem taze meyve sebze hem de meyve sebze mamulleri sektörlerine yönelik fuar katılımlarımız olacak ve bu sayede sektörlerimizin tanıtımını yaparak alım taleplerini üyelerimize ileteceğiz” diye konuştu.

“3’üncü çeyrekte ihracatta gözle görülür  artış olacak”
     2018 yılının ilk çeyreği için yaş meyve sebze ihracatını değerlendiren Uçak, “Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30’luk artış gösterirken, meyve sebze mamulleri sektöründe ise yüde 15’lik artış yaşanmıştır. Yılın ikinci çeyreğinde kiraz ihracatı ve üçüncü çeyreğinde üzüm ihracatı ile özellikle yaş meyve sebze ihracatımızda belirgin bir artış görülebileceği tahmin edilmektedir” ifadelerini kullandı.

“Alternatif pazarlar geliştireceğiz”
     Önümüzdeki dönemde ihracatın arttırılması için yurt içi ve yurt dışında çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen Uçak, “Özellikle yeni ve alternatif pazarlara yüksek birim fiyatlı ürün ihraç etmek için çalışmalar yapacağız. Özellikle hava kargo ile ihracat yapabileceğimiz ülkelere hava yolu taşımacılık maliyetlerinin düşürülmesine yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz. Nihai hedef olarak 700 milyon dolaylarında olan yıllık taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatımızı 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“Hong Kong ve Çin’de kendimizi tanıtacağız”
     Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği kapsamında öne çıkan alternatif pazarlar konusunda bilgi veren Uçak, “Avrupa Birliği ve Rusya pazarına alternatif olarak Uzak Doğu ve Güney Doğu Asya pazarlarını önemsiyoruz. Bu ülkelere hem hava kargo ile taze meyve sebze ihracatımızın hem de meyve sebze mamulleri ihracatımızın önünü açabilirsek belirli pazarlara bağımlı olmayı büyük ölçüde aşabileceğimizi düşünüyorum. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde Hong Kong ve Çin’de fuar katılımları gerçekleştirerek bu pazarlarda ürünlerimizin tanıtımını artırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“İstikrarlı döviz kuru tercihimiz”
     Dövizdeki son dalgalanmaların sektör ihracatına etkilerini değerlendiren Uçak, “Her ne kadar Dolar ve Euro’nun TL karşısında değer kazanması ihracatçı için olumlu bir gelişme olarak görülse de, kurda yaşanan dalgalanmalar ihracatçının önünü görememesine ve ileriye dönük planlarında temkinli davranmalarına sebep olmaktadır. Biz ihracatçılar olarak istikrarlı bir döviz kurunu tercih ediyoruz. Türkiye’nin rekabetçi ve dengeli bir kura ihtiyacı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Yasak ülkelerin kapısı açılmalı”
     İhracatçılar olarak yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörlerinin sorunlarını bir gördüklerini dile getiren Uçak, “Bir sektördeki sorun giderildiğinde diğer sektöre de olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Bu çerçevede devletimizden her iki sektöre verilmekte olan ihracat desteklerini artırmalarını bekliyoruz. Küresel pazarlarda rekabet edebilmemiz için bu tür desteklerin artırılması önem taşımaktadır. Bununla beraber, yaş meyve sebze ihracatımızın yasak olduğu ülkeler ile görüşmelerin hızlandırılarak bir an önce bu kapıların da açılmasını talep ediyoruz ve Bakanlıklarımızdan bu konuda destek bekliyoruz. Bizler devletimizin ihracatı ne kadar önemsediğini ve ihracatçının önünü açmak için çalışmalar yaptığını biliyoruz ve desteklerini her an yanımızda hissetmek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

Sürecek...
Bir Sonraki Girit; “Gündemimizde kaybettiğimiz pazarlar var”

 


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a 26 bini geçti
» Birleşik Krallık, Egeli deri ihracatçılarının takibinde
» “İnşaat demiri ithalatına önlem alınmalı”
» Ege’den Hindistan’a kesintisiz yağlı tohum ihracatı
» “Pazardan fazla pay alabilmek için tasarım ve Ar-Ge önemli”
» Girit; “Gündemimizde kaybettiğimiz pazarlar var”
» Umur; “Yıl sonunda 1 milyar dolar duvarını aşacağız”
» EZZİB, Uzak Doğu’da pazar payını artırıyor
» Hazır giyim ihracatının ivmesi yükseliyor
» Egeli madencilerin önceliği; ‘Tasarım’


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni