• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yapı denetiminde yeni dönem

04 Ocak 2018 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Yapı denetiminde yeni dönem

   ► Özhaseki: Kentsel dönüşüm alanında kira yardımı, proje ve faiz desteği olarak toplam 5 milyar 155 milyon TL kaynak kullanıldı.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yapı denetim sisteminde sıkıntı yaşandığını belirterek, bu konuda yıl içinde yasada düzenleme yapılacağını bildirdi.
     Çevre ve şehircilik alanında 2017 yatırımları ve 2018 yılı hedeflerini açıklayan Özhaseki, “Yapı denetim sisteminde sıkıntı olduğunu düşünüyoruz. Uygulamada istismar var. Konuyla ilgili olarak yeni bir çalışmamız var.  Bu yıl yasayı değiştireceğiz. Yetkili ve özel yetki verdiğimiz yapı denetim firmaları karşısına kim çıkıyorsa standart bir fiyat karşılığında binaları kontrol edecekler.  Böylece müteahhit ve yapı denetim firması arasındaki pazarlık olayı bitecek” dedi.

Gürültü haritası tamamlanacak
     Çevre gürültüsü konusunda eylem planı hazırlandığını belirten Özhaseki, 2019 yılına kadar 41 ilin gürültü haritalarının tamamlanacağını söyledi. Özhaseki, “Bakanlığımızca yürütülen ulusal ve uluslararası projeler kapsamında İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara illerinin de içinde bulunduğu toplam 25 ilin gürültü haritaları tamamlanmıştır. 2019 a kadar 41 ilin daha Gürültü Haritaları tamamlanacak” dedi.
     2017 yılının 11 ayında gerçekleştirilen 45 bin 945 çevre denetimi ile 3 bin 107 tesise 151 milyon 325 bin 574 TL idari yaptırım cezası uygulandığını bildiren Özhaseki, 286 tesisin faaliyeti durdurulduğunu söyledi.

ÇED izin süresini hızlandırdık
     Yatırım Ortamını İyileştirme Çalışmaları kapsamında ÇED Yönetmeliğinde gerekli düzenlemeler yapılarak Avrupa Birliği’ne uyum sağlandığını belirten Özhaseki,  “ÇED ile ilgili bilgi ve belgeler genel müdürlüğe iletildikten sonra en geç 2 ay içerisinde ÇED olumlu veya ÇED olumsuz olarak sonuçlandırılmakta. 2017 yılı içerisinde 93 projenin olumsuzluğu tespit edilerek ÇED süresi süreci sonlandırılmış ve dosyalar iade edildi” dedi.
     Özhaseki, 2017 yılında yapılan diğer çalışmalar hakkında ise şu bilgileri verdi: “2017 yılında sıfır atık projesini başlattık. Sadece Bakanlık özelinde baktığımızda günde 750 kilogram çöp çıkarken, şu anda sıfır atık çıkıyor. Artık Bakanlıktan çöp alınmıyor.  Ekonomiye katı atıklarda 3.5 milyar TL katma değer kazandırıyoruz. 60 bin vatandaşa istihdam sağlıyoruz. Sera gazı emisyonlarını 2030 yılında yüzde 21 kadar artıştan azaltmayı hedefliyoruz. 600 tesisi bu konuda takip ediyoruz.  Hava kalitesini online izliyoruz. 2017 yılında 300 istasyona ulaştık.  7 bölgede temiz hava merkezi kurulumlarını tamamladık. 272 noktada denizlerimizi izliyoruz.”

Kentsel dönüşüm vurgusu…
     Kentsel dönüşüm alanında kira yardımı, proje ve faiz desteği olarak toplam 5 milyar 155 milyon TL kaynak kullanıldığını belirten Özhaseki,  52 farklı ilde 209 adet riskli alanda çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. Dönüşüm kapsamına alınan bağımsız birim sayısının 639 bin adet olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, “Ülke genelinde 524 bin adet konutu yeniliyoruz. 28 ilde 121 adet kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmiştir. 6 ilde 9 adet yenileme alanı ilan edilmiştir. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kira yardımı, proje ve faiz desteği olarak toplam 5 milyar 155 milyon TL kaynak kullanıldı. Hedefimiz; ülke çapında daha yaygın hale getirmek, hızlandırmak ve mevzi çözümler üretmek, çözüm ortağı olmak” diye konuştu.

     İmar Mevzuatı’n da yenilendiğini hatırlatan Özhaseki, kıs balkonu gibi ortaya çıkan yeni kaçak projelerin önüne geçilmesini hedeflediklerini belirtti. Yapı ruhsatlarının sadeleştirildiğini, çevre düzeni planlarının tamamlandığını, büyükşehirlerdeki otopark sorununa ilişkin de, 3 daireye 1 otopark zorunluluğu yerine her bir daireye en az 1 otopark zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Özhaseki,  tüm otoparkların yüzde 1’inin bisiklet, yüzde 5’inin engellilere ayrılacağını bildirdi.
     Terör örgütleriyle mücadelenin devam ettiği ve hasar gören bölgelere yönelik büyük bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade eden Özhaseki, Diyarbakır’ın ilçesi Sur, Şırnak merkez, Cizre, Silopi ve İdil, Mardin’in ilçesi Nusaybin, ve Hakkari’nin ilçesi Yüksekova’da yeniden imar yapıldığını söyledi. Bu bölgelerde toplam 70 bin adet hasarlı konut tespit edildiğini belirten Özhaseki, “Ağır hasarlı olan 26 bin konut yeniden inşa ediliyor. Konutların bir kısmı hak sahiplerine teslim edildi. Geriye kalan konutlar da yıl ortasında teslim edilecek” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “‘Bağımsız, başka partiden aday olacak’ sözü, lafı güzaftır”
» Atınç Abay, “Sektörde yol haritasıyız”
» Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe ihracatta 2.5 milyar doları aştı
» Palandöken, “İdari para cezaları gelir düzeyine göre verilmeli”
» “Karaburun’da nergis üretimi bitmeye yüz tuttu”
» Dergilik’ten okudukça kazandıran kampanya
» Bien tüm yenilikleriyle Unicera’da
» Egeli hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatçılarından tarihi ihracat
» Menderes Tarıma Dayalı İhtisas OSB’de önemli imza
» Serter’den Elektrik Fabrikası’nın satışına tepki


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2019
  Ticaret 21.01.2019
  Ticaret 19.01.2019
  Ticaret 18.01.2019
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni