• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yabancı’nın gözü rüzgar ve güneşte

12 Kasım 2019 Salı 16:00
12
14
16
18

Yabancı’nın gözü rüzgar ve güneşte

   ► EPDK Başkanı Yılmaz: Birkaç firma Türkiye’de yenilenebilir enerji için proje satın aldı. 2020 yatırımların çok hızlandığı bir yıl olacak.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yenilenebilir enerji kaynakları alanında yabancı şirketlerin Türkiye’ye yoğun bir ilgisinin bulunduğuna dikkat çekerek, “Yabancı yatırımcı Türkiye’de yenilenebilir yatırımlara yoğun ilgi gösteriyor. Birkaç firmanın Türkiye’de yenilenebilir enerji için proje satın aldı. Rüzgar nereye eserse yatırımcı oraya gider” dedi.

     Yılmaz, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında süren gelişmeleri değerlendirdi. 2020 yılı Nisan ayında 2 bin megavatlık rüzgar enerjisi santrali için başvuruları alacaklarını kaydeden Yılmaz, “Piyasadaki genel ekonomik durum sektörde yatırımları bir miktar etkilese de, 2019’da rüzgarda ve güneşte yatırımlar iyi bir şekilde devam etti. Geçen yıl rüzgarda 4 bin megavatlar civarındaydık, şimdi ise 7 bin megavatlar civarındayız. Güneşte çatı hariç 7 binlere vardık. Şimdi güneşte çatı da başlayacak. Çatıda maliyetler düştüğü için ekonomik olarak geri dönüşümü hızlanacak. Dolayısıyla teşviksiz yatırımlar için de ciddi talep var. Gelecekte ben yenilenebilir enerji yönünden Türkiye’nin çok hızlı bir şekilde hamle yapacağını düşünüyorum” dedi.

     2020’nin yatırımların çok hızlandığı bir yıl olacağına vurgu yapan Yılmaz, “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) 31 Aralık 2020’de sona erecek. Herkes ne yapıp edecek, yatırımlarını 2021 yılına kadar bitirecek” dedi.

YABANCI YATIRIMCIDAN YOĞUN İLGİ
     Türkiye’deki yenilenebilir enerji kaynaklarına yabancı yatırımcının ilgisinin had safhada olduğunu anlatan Yılmaz, “Yabancı yatırımcı Türkiye’de yenilenebilir yatırımlara yoğun ilgi gösteriyor. Birkaç firmanın Türkiye’de yenilenebilir enerji için proje satın aldığını biliyorum. Rüzgar nereye eserse yatırımcı oraya gider” dedi.

YEKDEM’DE FİYATLAR DEĞİŞECEK
     YEKDEM’in uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Yılmaz, şunları kaydetti: “YEKDEM’in uzatılmasına yönelik çalışmalar var ancak fiyatlar değişecek. Bu fiyat yaklaşık 10 sene öncesinin şartlarına göre belirlenmişti. Dolayısıyla 10 sene öncesine göre ciddi maliyet ucuzlamaları oldu. Zaten yatırımcılar da bunu bekliyor. ‘Teşvik olsun, bu fiyatlarda olmasın’ diyorlar. Ben de teşvike yatırımcıların ihtiyaç duyacağı kanaatte değilim. Piyasada aynı şartlara veya daha iyisine satabilecek. 5 sene öncesine kadar kimse bu teşvike müracaat etmiyordu. Çünkü teşvikli fiyatların üzerinde piyasada satılabiliyordu. YEKDEM uzatmayla ilgili nihai yetki EPDK’da değil. EPDK çalışmaları yaptı, istişare yaptı, görüşlerini verdi. Belki de ondan önce yerli teşvik katkısı meselesi var. Belki o çerçevede adım atılır. Yatırımcıların ona da ilgisi olabilir. Yerli katkı düzenlemesi, Kanunu düzenleme olacak. O desteğin tatmin edici olacağını düşünüyorum.”

YATIRIMCIYI MEMNUN ETMEMEK YATIRIMLARI KISAR
     “Yerli katkı TL mi olacak?” sorusunu da değerlendiren Yılmaz, “Yatırımcı her zaman yatırımını garanti altına almak ister. Düzenleyiciler olarak bizim görevimiz ortak noktada buluşturmak. Hem yatırımcıyı hem tüketiciyi memnun etmek gerekir. Yatırımcıyı memnun etmemek yatırımları kısar. Nihayetinde bu tüketiciye yansıyacak” diye konuştu.

     Sektörün destek fiyatlarında artış yönünde talepleri olduğuna yönelik duyuma ilişkin soru üzerine Yılmaz, “Sektörün teşviklerin artırılmasına yönelik bir talep yok. Mümkün değil. Geçen sene yapılan ihalede teşvikli fiyatları bırak, aynı zamanda ürettiğimizden de sisteme katkı yapalım dedi yatırımcılar. Bunlar yabancı yatırımcılar, Türkiye’nin büyük holdingleri var. Elbette ‘Finans açısından bizi rahatlatır’ diyorlar. Finansman için görüşmeleri yaparken, ‘para bulmada en kötü şartlarda bile bizim öngörülebilir gelirimiz olduğunu gördükleri zaman finans kapısı çok rahat açılır. Bunun için istiyoruz diyorlar. Finansçılar her zaman en kötü şartları düşünerek yatırımı finanse ediyorlar. Çünkü çok hızlı değişen bir dünya var. Birkaç sene önce dünyada son olanların yaşanacağını söylesek çoğu gülerdi” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» TCMB politika faizini yüzde 12’ye indirdi
» Yerli Malı Haftası’nda yerel üretim vurgusu
» Eskinazi; “Ticaret Müşavirleri tecrübelerini paylaştı”
» Erbaş: “Kaliteli çocukluk ömrü uzatıyor”
» Türkiye, sanayi 4.0 ile sıçrama yapabilir
» Corendon Airlines Hannover uçuşlarıyla Almanya pazarında güçleniyor
» Otopark yönetmeliği acilen değişmeli
» Batur: Gökdelen içimize sinmemeye devam ediyor
» İzmir Kalkınma Ajansı’nda yeni yönetim belirlendi
» Mücadele kazandırır


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.12.2019
  Ticaret 12.12.2019
  Ticaret 11.12.2019
  Ticaret 10.12.2019
  Ticaret 09.12.2019
  Ticaret 07.12.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni