• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yabancı yatırımcı Türkiye’ye odaklandı

05 Ocak 2021 Salı 06:00
12
14
16
18

Yabancı yatırımcı Türkiye’ye odaklandı

   ► Gayrimenkul sektörü paydaşları, yabancı yatırımcıya verilen vatandaşlığın gayrimenkule talebi arttırdığını ifade etti

     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayı konut satış istatistiklerine göre, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,4 artarak 4 bin 962 oldu. Kasım ayında yabancılara yapılan konut satışlarındaki artışı değerlendiren sektör paydaşları, yabancı yatırımcıya vatandaşlık uygulamasının talebi arttırdığını ifade etti.

“Dünyanın öbür ucundan talep alıyoruz”
     Sağlık sistemindeki başarıların Türkiye’de yaşama fikrini daha da yaygınlaştırdığını söyleyen Özyurt, “Yatırımlarda İran, Afganistan, Irak, Yemen gibi ülkeler başı çekse de Eyopya, Grenada, Nikaragua gibi dünyanın öbür ucundan bile talep alıyoruz. Avrupa bölgesi, Amerika, Kanada, Çin gibi ülkeler de yükselişte. Yatırımların pandemi koşullarını da dikkate alarak daha da artacağını söyleyebiliriz. İç piyasadaki durgunluğa karşı yabancı yatırımcı satışları imdadımıza yetişti. Buradaki kaybı, 4 aydır artışa geçen yabancı satışlarıyla telafi edebileceğiz. Yabancı satışlarındaki dinamizm, hedeflerin tutturulmasında avantaj sağlayacak” dedi.

“Yabancı yatırımcının talebi kalıcı hale dönüştü”
     Gayrimenkul ve inşaat sektöründe giderek artan yabancı yatırımcı talebinin, 4 ayda kalıcı hale dönüştüğünü, Türkiye’de yaşama fikrinin giderek yaygınlaştığını ifade eden Akkuş, “Onlara sunduğumuz vatandaşlık hakkı da sektöre yatırımı daha da cazip hale getiriyor. Mülk tutarı sınırının 250 bin dolara çekilmesiyle son 3 yılda 7 bin 312 yabancının sektörümüze 1 milyar 880 milyon dolar yatırım yaparak Türk vatandaşlığı kazandı. Yabancı yatırımcı sayısı, 2017- 2018 döneminde, 1 milyon dolar sınırı nedeniyle 70’te kalmıştı. Yapılan yeni düzenlemenin katkısı hayli büyük oldu. Diğer taraftan, sağlık sistemimizin vatandaşlarımıza tanıdığı haklar dünyanın başka ülkesinde yok. 3’üncü çeyrek büyüme rakamlarının da pozitif bir etkisi yaratmasını bekliyoruz. Kalıcı hale gelen artışın, 2021 yılını da etkisi altına alacağını şimdiden söylemek mümkün” şeklinde konuştu.

“Sektör yabancı yatırımcının radarında”
     “Sektörde yerli yatırımcıdaki gerileme faiz oranlarındaki yükselişin etkisiyle sürerken, yabancı yatırımcıdaki artış, bir trend haline dönüştü” diyen Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Türkiye, pandemi ile mücadelesinde başarılı sağlık sistemi sayesinde dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Geçtiğimiz ay döviz fiyatlarındaki sert yükseliş, Cumhurbaşkanımız ve ekonomi kurmayları tarafından piyasalara verilen güven mesajları ve açıklanan reformlarla ortadan kaldırıldı. Sektörümüz, pandemiye rağmen yabancı yatırımcının radarına girdi. Yabancı yatırımcı aradığı güven ve huzur arayışını ülkemizde buluyor” diye konuştu.

“Yabancı yatırımcı satışları kronikleşti”
     Sektörde artan yabancı yatırımcı satışlarının giderek kronikleştiğini aktaran İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Yabancı yatırımcı için Türkiye, ekonomik ve siyasi ölçekte yaşananlardan bağımsız olarak, jeopolitik önemi nedeniyle zaten çok önemli bir konumda. Her dönemde yatırım yapılabilir ülkeler arasında ilk sıralarda yer buluyor” dedi. Sektörün yabancı yatırımcıya verilen vatandaşlık hakkı ile talepte ilk sırada yer aldığını vurgulayan Çulhalık, “Yatırımcılar, sadece bir projeye yatırım yaparak yetinme taraftarı değil. Onlar, Türkiye’de yaşamanın ve iş yapmanın yollarını arıyor. Eskiden kiralama amaçlı yapılan yatırımlar satın alma ve ikamet etme amaçlı yapılıyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» 2020 ihracatında ikinci sektör kimya oldu
» Plastik sektörü 2021’de yüzde 2 büyüme bekliyor
» Perakendeciler 2021’de KDV eşitlemesi istiyor
» Çimento sektörü yeni yılda küresel pazara odaklandı
» Hazır beton sektöründe maliyetler artıyor
» Madencilik sektörü ikinci yarıda toparlandı
» 2021’de ambalaj ihtiyacı e-ticaret ile artacak
» Mücevherde 2021 e-ticaret yılı olacak
» Bilişimde Ar-Ge yatırımları desteklenmeli
» Deniz taşımacılığının stratejik önemi 2021’de sürecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni