• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Voleybolda kadınlar erkeklere göre daha sabırlı”

04 Aralık 2019 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

   ► Efeler Ligi’nde beş galibiyeti bulunan Arkasspor Voleybol Takımı’nın 2010 yılından beri teknik direktörlüğünü yapan Glenn Hoag, bir yandan da Kanada Milli Takımı’nı çalıştırıyor. En büyük hedefinin hem Arkas Voleybol Takımı’nı hem de Kanada Milli Takımı’nı şampiyon yapmak olduğunu belirten Hoag, “Her iki spor kulübü bana rüyalarımı gerçekleştirmek için izin verdi. Hem Arkas’a hem de Kanada Milli Takımı’na teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

     Türk sporunun gelişimine katkıda bulunma ve sağlıklı sportif nesillerin yetişmesini sağlama amacıyla yola çıkan Arkasspor, voleybolda emin adımlarla ilerliyor. 2019-2020 AXA Sigorta Efeler Ligi’nde 5. sırada yer alan takım sezon başından beri dokuz maç oynadı. Beş galibiyeti bulunan Arkasspor, 2 Aralık’ta Atatürk Spor Salonu’nda Ziraat Bankası Spor’u 3-0 mağlup etti.
     Arkas Voleybol Takımı’nın teknik direktörlüğünü 2010 yılından beri Kanadalı Glenn Hoag yapıyor. Kariyerinde Kanada Milli Takımı’nın önemli bir yer tuttuğu Hoag ile Türkiye’ye gelişini ve voleybolu konuştuk. Voleybolun meşakkatli bir spor olduğunu belirten deneyimli Teknik Direktör Hoag, “Genel olarak voleybol futbol kadar popüler değil. Erkek sporcuların çoğu futbola gidiyor. Bu yüzden bazen voleybolda sporcu bulmakta zorlanabiliyorsunuz. Aşağı yukarı dünyanın her yerinde bu böyle. Ama kızlar erkeklere göre daha sabırlı. O yüzden kızlar daha çok voleybola yöneliyor” dedi.

Voleybola nasıl başladınız? Sanıyorum ilk buz hokeyi oynamışsınız…
     Kanadalılar genelde spora buz hokeyi ile başlıyor. Ben de genç yaşlarda buz hokeyi oynadım. Buz hokeyi çarpışmalı bir spor. 15-16 yaşlarına geldiğimde ailem dişimi kaybetmemi veya herhangi bir sakatlık yaşamamı istemediği için voleybola yönlendirdi. Spora voleybol ile devam ettim. Her tür sporu çok seviyorum. Basketbol ya da voleybol arasında tercih yapmam gerektiğinde voleybolu seçtim. Hem lise hem de üniversite döneminde voleybol oynadım. Üniversitede ise beden eğitimi öğretmenliği branşında master yaptım. Aynı zamanda üniversite takımında oynadım.

Beden eğitimi öğretmenliği eğitimi almış olmanızın voleybola nasıl bir etkisi oldu?
     Öğretmenlik mezunu olmamın teknik direktörlüğe giden yolda çok faydası oldu tabiî… Üniversitedeyken zaten profesyonel olarak voleybol takımındaydım. 1981’de Kanada Milli Takımı’nda oynamaya başladım. Ancak gelecekte antrenörlük yapabileceğimi düşündüğüm için bu alanda çalışmalarımı devam ettirdim hep…

Arkasspor’la yollarınız nasıl kesişti?
     Polonya’da Şampiyonlar Ligi’nde Play-off dönemiydi. Bir gün yanıma Arkasspor Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Osman geldi ama kim olduğunu henüz bilmiyordum. ‘Konuşabilir miyiz?’ dedi. Turnuvadan sonra konuşabileceğimizi söyledim. Bahadır Bey, daha sonra güzel bir sunum yaptı. Slovenya takımında da son yılımdı. Bu ilk adım olmuştu Arkasspor için. Lucien Arkas, hayal kurup hayallerinin peşinden giden bir insan. Benim de rüyam hem Kanada Milli Takımı’nı hem de Arkas’ı şampiyon yapmak. İkisi de bana rüyalarımı gerçekleştirmek için izin verdi. Bana bu fırsatı tanıdıkları için her iki takıma da teşekkür ediyorum.

2010 yılından beri Arkas Voleybol takımının teknik direktörlüğünü yapıyorsunuz. Aynı zamanda Kanada Milli Takımı’nı da çalıştırıyorsunuz. Farklı ülkelerde farklı takımları eğitmek zor olmuyor mu? 
     İkisini yapmak gerçekten çok zor. 2006’da Kanada Milli Takımı’nı Olimpiyatlara hazırladım. Her anını planlayarak geçirdiğimiz bir süreçti. Sonra da Arkas’a geldim. Arkas’ta da bir sürü şeyi değiştirmek istedim. Takımı daha iyi bir grup hâlinde yukarı taşıyabilmek adına… Önemli olan nasıl yapmak istediğimi, farklı basamakları nasıl çıkmak istediğimi planlayabilmekti. Aslında kulübü farklı noktalara taşıyan çok değerli teknik direktörler oldu. Takımın bu anlamda önemli bir birikimi var. Şimdi Tilen Kozamernik gibi uzman olan kişiler bulunuyor ekibimizde. 

Efeler Ligi’nin yanı sıra Arkas’ta altyapı sorumluluğunuz da bulunuyor bildiğim kadarıyla. ‘Türkiye için genç eğitimli nesiller yetiştirmek’ Hoag için ne ifade ediyor?
     Lucien Bey’in kulüp için en önemli hedefi bu gelişimi sağlamak. Bunun için de bir bina oluşturduk. Örneğin kondisyon anlamında küçük yaştan büyük yaşa kadar bütün planlamaları yaptık. Kozamernik ile birlikte bütün antrenörler için gençleri nasıl daha atletik ve çevik yapabiliriz diye bir döküman hazırladık. Yöntem olarak hepsi planlamanın bir parçası. Gelişim olarak hangi aşamalara geldiğimizi göreceğiz.

Arkasspor’un 2019-2020 sezonundaki müsabakalarda başarıları malûm ama diğer karşılaşmalar için hedef ne? Takım çalışmaları nasıl gidiyor?
     Bütün maçlar bizim için kritik. Birkaç sakatlığımız oldu. Tabiî ki bu sakatlıklar sonuçları etkiledi. Henüz çok genç bir takımız ve çok genç oyuncular var. Aynı zamanda uzun vadeli düşünmemiz gerekiyor. Her maçı ayrı ayrı düşünüp kazanmak için mücadele etmeliyiz. Gerçekten çok yetenekli bir takım.

Voleybol evrensel bir spor ama siz hem Kanada Milli Takımı’yla hem de Türkiye’de Arkasspor ile yollarınız kesişti. Voleybol ülkelere göre farklılık gösteriyor mu?
     Tabiî ki çok farklılıklar var. Mesela Kuzey Amerika’ya gittiğinizde orada sadece öğrencilik hayatında voleybol daha yoğun. Profesyonel bir lig yok çünkü. Üniversiteye gidiyorlar ve orada voleybol ile tanışıyorlar. Ama Türkiye’de öyle değil. Voleybola başlaması sadece temel eğitim aldığı okulda olmuyor. Bu avantaj tabiî. Üniversitede başlamaktansa çok daha genç yaşta voleybolla tanışmış oluyor. Hem öğrenciliği hem de voleybolu bir arada götürmek çok zor. Ancak erken yaşlarda başlamak büyük bir avantaj.

Voleybolu diğer sporlardan ayıran unsur ne?
     Genel olarak voleybol futbol kadar popüler değil. Erkek sporcuların çoğu futbola gidiyor. Bu yüzden bazen voleybolda sporcu bulmakta zorlanabiliyorsunuz. Aşağı yukarı dünyanın her yerinde bu böyle. Ardından popülerlik bakımından basketbol geliyor. Voleybol gerçekten zor bir spor. Çok fazla beceri ve yetenek isteyen bir spor. Kızlar erkeklere göre daha sabırlı. O yüzden kızlar daha çok voleybola yöneliyor.

İzmir veya ‘İzmirlilik’ Hoag için ne ifade ediyor?
     Çok trafik var İzmir’de (Gülüyor)... Çok seviyorum İzmir’i. Buranın insanlarını ayrıca… Eşim ve ben burada yaşamaktan mutluyuz. Tabiî ki nüfus artıyor ve bunun şehirlere getirdiği bir yük oluyor. Ama şehrin her yıl gelişimini değişimini görmek çok güzel bir şey. Hayatım boyunca dünyanın her yerine seyahatlere gittim. Görüyorsunuz ki herkesin bir hayat hikâyesi var. Bunları gördükçe ve hissettikçe şehirler ilginç hâle geliyor. İlgi çekici ve enteresan olan bir şey de mesela şu an sizinle röportaj yapmak… Şehirleri şehir yapan şey oranın insanları bence; İzmir’in sıcak kanlı insanları burayı güzelleştiren… 


“Asıl hedefimiz Sultanlar Ligi’ne çıkabilmek”

     Arkas Voleybol Takımı alt yapıdan gelen sporculardan oluşuyor. 2019-2020 sezonunda 2. Lig’de mücadele eden A Takımı’nın kadrosundaki en genç oyuncu 2002’li. Kadroyu Voleybol Spor Okulları’nda yetişen sporcuların oluşturması kulübün en önemli prensipleri arasında yer alıyor.
     Öncelikli amaçlarının iyi bir birey yetiştirmek olduğunu söyleyen Kadın Voleybol Takımı’nın Baş Antrenörü Onur Işıkçı “Voleybolda başlıca hedefimiz alt yapıdan gelen çocuklarla gidebildiğimiz yere kadar gitmek. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çok üst düzeyde yetenekli çocuklar çıkıyor. Buradan yetişip başka takımlara transfer olanlar da var ama mesela Milli Takım’da oynayan oyuncumuz Cansu Özbay burada yetişti” diyor.
     Arkas’ın Voleybol Spor Okulları’nda koordinatörlük de yapan Antrenör Onur Işıkçı, kulüpte sporcularla ilk buluşma yerlerinin spor okulları olduğunu kaydediyor. Eğitim sezonuna bu yıl 2013 doğumlularla başladıklarını söyleyen Işıkçı “1 saat 15 dakikalık periyotlarla çalışmalarımızı yapıyoruz. Burada her yaş grubuyla ilgilenen hocalarımız tarafından belirlediğimiz programlar dahilinde eğitimimiz yapılıyor. Aslında 3-6 yaşta hareket eğitimi programımız var. Burada çocukları porta hazırlıyoruz. Bir temel eğitimi niteliğinde oluyor bu. Eğer devam ederlerse voleybol dediğimiz daraltılmış alanda dörde dört müsabakalara çıkıyorlar. Dörde dört rotasyonlu bir oyundur. Servise gelen çıkar ve dönerek oynarlar” diye ilk müsabakalar hakkında bilgi veriyor.

“Genç kadınlarda 120 lisanslı sporcumuz var”
     Genç sporcuların daha sonra yaş ve eğitimi durumuna göre tam sahaya geçtiklerini ifade eden Işıkçı, voleybol okulundaki eğitimin aşamalarını ve voleyboldaki seviyeleri anlatıyor:
     “Mini, midi; küçük, yıldız, genç diye kategorilerimiz var. Küçük yıldız olunca çocuğun spor okuluyla bağı kopuyor artık. Oradan çıkanlar yarışmacı takım olarak üst kategorilerde çalışmalara başlıyor. Bir ekibimizi 16-18 kişiden oluşturuyoruz. Şu anda küçük takımda yaş aralığı 2005-2006’lılar. Yıldız 2004-2003, genç ise 2002-2001. 2001 doğumlular bu sene bittikten sonra A Takım’da oynayacaklar. A Takım kadrosuna giremeyenlerle bir şekilde yollarımız ayrılıyor.”
     Işıkçı, “Genç kadınlarda toplamda 120 lisanslı sporcu bulunuyor. Asıl amaç Sultanlar Ligi’ne çıkabilmek. Oraya çıkabilmek için de ciddi anlamda fizikalite gerekiyor. Burada kalıtımsal faktörler devreye giriyor. İyi bir seviyeye gelenlerden başka takımlara da gidenler de oluyor. Biz de tutabildiklerimizle başarıya ulaşıp takımı üst lige taşımaya çalışıyoruz” diye sürdürüyor sözlerini.

“Türkiye şampiyonası finali bu yıl İzmir’de”
     Voleybolda gelişim ligi, İzmir ligi ve süper lig olmak üzere üç lig bulunduğunu açıklayan Antrenör Işıkçı, “Gelişim ligi ve İzmir liginde derece alan takımlar ilk üçe giriyorsa sadece kupa madalya ile ödüllendiriliyor. Ama süper ligde oynayanlar dereceye girerse kontenjana göre Türkiye şampiyonası finallerine gidiyor. Yani yarı final ve final. Bu da şu demek oluyor: Tüm İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi Türkiye’de yarı finalde elemelerden çıkıp gelen takımlar 4-5 gün boyunca belirlenmiş şehirlerde, bu sene İzmir Fuar’da yapılacak, Türkiye şampiyonası finaline oynuyorlar. Biz de genelde genç kadınlar ve erkeklerle tüm kategorilere gidiyoruz” ifadelerini kullanıyor.
     Sezon içindeki maçlar hakkında ise şöyle diyor: “İkinci ligde hep kritik maçlara çıkıyoruz. 2003-2004’lülerle oynuyoruz. Karşımıza 26 yaşlarında oyuncular çıkıyor. Maç trafiğimiz çok yoğun. Tabelada üst düzey 5-6 takımla iyi mücadele etseniz de deneyim ağır basıyor. Ancak çalışmalarımız iyi gidiyor. Hedeflediğimiz sonuca ulaştığımızı düşünüyorum.”

“Okul-kulüp işbirlikleri önemli”
     Dünya sporunda en çok futbolun ağır bastığı biliniyor. Ardından ise basketbolun… Antrenör Onur Işıkçı’ya göre voleybolun yaygınlaştırılması için televizyon yayınları önemli: Şu anda TRT 2 maçları yeniden vermeye başladı. Ama eskiden NTV de veriyordu. Uygun saatlerde voleybol maçlarının yayını yapılırsa insanlar da izlediğinde ilgi daha da artabilir. Öte yandan okul ile kulüp işbirlikleri, seyirci getirebilmek de önemli ki, Arkas’ın İzmir’de bunu başardığını düşünüyorum. Bütün velilerimiz müsabakalara mutlaka geliyor. Hatta arkadaşlarını da getiriyorlar. Belki böylece başka çocuklar da yerinde izleyerek voleybolu sevebilir.”


+ Benzer Haberler
» Altın 7 ayda % 60 değer kazandı
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı
» El dezenfektanlarındaki hileye dikkat
» Normalleşme bisiklet satışlarına olumlu yansıdı
» Pandemide klima tedbirli kullanılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni