• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

VakıfBank’tan ilk yarıda ekonomiye 210 milyar TL destek

11 Ağustos 2017 Cuma 12:00
12
14
16
18

VakıfBank’tan ilk yarıda ekonomiye 210 milyar TL destek

   ► 2017 yılının ilk yarısında VakıfBank’nın ortalama özkaynak kârlılığı yüzde 20.8, ortalama aktif karlılığı ise yüzde 1.9 seviyesinde gerçekleşti.

           HABER MERKEZİ     
     VakıfBank, konsolide olmayan finansal sonuçlara göre 2017 yılının ilk yarısında 2 milyar 121 milyon TL net kar elde etti. VakıfBank’ın nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığı ile ekonomiye sağladığı destek 210 milyar TL’ye ulaşırken Banka’nın aktif büyüklüğü yıllık yüzde 22 artışla 236 milyar TL’yi aştı. 2017 yılının ilk yarısında Banka’nın ortalama özkaynak karlılığı yüzde 20.8, ortalama aktif karlılığı ise yüzde 1.9 seviyesinde gerçekleşti.
     VakıfBank, konsolide olmayan finansal sonuçlara göre, 2017 yılının ilk yarısında ulaştığı 2 milyar 657 milyon TL brüt karından 536 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 2 milyar 121 milyon TL net kar elde etti. Vakıf kültüründen aldığı güçle, tüm tecrübe, birikim ve kaynaklarını ülke ekonomisinin hizmetine sunan VakıfBank, Türkiye ekonomisine nakdi ve gayrinakdi kredi olarak toplamda 210 milyar TL finansman sağladı.

Tüm ana bilanço kalemlerinde sektör üzerinde büyüme ve artan pazar payı
     VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, Banka’nın 2017 yılı ilk yarı finansal performansına ilişkin yaptığı açıklamada, “Hem yıllık hem de çeyreklik bazda tüm ana bilanço kalemlerinde sektörden daha hızlı büyüdük ve başta krediler, toplam aktifler ve mevduatlar olmak üzere hemen hemen her segmentte pazar payımızı artırmaya devam ettik. Güçlü özkaynaklarımız, sağlam likidite yapımız ve müşteri odaklı bankacılık anlayışımız ile önümüzdeki dönemlerde de ekonomiye kesintisiz destek olmaya ve piyasalardaki etkinliğimizi artırmaya devam edeceğiz” dedi.

“Yılın ikinci çeyreğinde en çok KGF Kredisini biz kullandırdık”
     Hükümetimizin uygulamaya koyduğu politikalar ile ülkemizin büyüme performansının ivme kazandığını ve bu süreçte özellikle KGF kapsamında kullandırılan kredilerin oldukça önemli bir rol oynadığını belirten Genel Müdür Özcan, “Alınan başarılı tedbirlerin sürdürülebilir büyüme sağlaması amacıyla VakıfBank olarak biz de elimizi taşın altına koyduk ve yılın ikinci çeyreğinde KGF kapsamında en çok kredi kullandıran banka olduk. Her zaman KOBİ’lerimizin ve reel sektörün yanında olan Bankamız, böylelikle toplam 17 milyar TL’lik bakiye ile KGF kapsamındaki kredi kullandırımında da lider bankalardan biri konumuna yükselmiştir. Kredilerin aktifler içindeki payı bakımından yüzde 71’lik oran ile rakip bankalar arasında birinci sırada yer almamız, milli ekonomiye verdiğimiz desteğin boyutunu en net biçimde göstermektedir” dedi.

“TL mevduatlarımız 100 Milyar TL’yi aştı”
     Toplam pasifler içinde yüzde 60 paya sahip olan mevduatın ana fonlama kalemi olmaya devam ettiğini belirten Özcan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Toplam mevduatlarımız yıllık bazda yüzde 23,8 oranında artarak 142 milyar TL seviyesine ulaşmıştır. Daha da önemlisi TL mevduat bakiyemiz çeyreklik bazda yüzde 14 büyüme ilk kez 100 milyar TL seviyesini aşmıştır. Ülkemizin her yerinde hizmet veren 927 şubemiz ve önümüzdeki dönemlerde daha da önem vereceğimiz dijital bankacılık ile mevduatımızı tabana yaygınlaştırmaya ve bireysel mevduatımızın toplam mevduat içindeki payını artırmaya devam edeceğiz. Dijital bankacılığa yapacağımız yatırımlar ile alternatif dağıtım kanallarımızı daha etkin bir şekilde kullanmaya ve özellikle ülkemizin geleceği olan gençlerimiz arasındaki yaygınlığımızı artırmaya ağırlık vereceğiz.”

Sektör ortalamasının üzerinde yenilenen Sendikasyon Kredisi
     “Yeni Türkiye’nin lider bankası” olma vizyonu ile uyumlu olarak uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü ve yenilikçi pozisyonlarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Özcan, ”Nisan ayında temin ettiğimiz 1 milyar ABD dolarının üzerindeki Sendikasyon Kredisi ile bir önceki dönemde temin edilen krediyi, sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 109 oranında çevirmiş olduk. Ayrıca, mayıs ayında Orta Vadeli Tahvil İhraç Programı (GMTN) kapsamında 5 yıl vadeli 500 milyon ABD Dolarlık yeni bir tahvil ihracı gerçekleştirdik. Çeşitlendirdiğimiz kaynak yapısı ve uzun vadeli uygun maliyetli uluslararası fonlama işlemleri ile her zaman olduğu gibi reel ekonomimize destek olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 


+ Benzer Haberler
» KDV düzenlemesi için geri sayım
» Hizmet sektörü güven endeksi 99,7 oldu
» İlk 9 ayda kamu alımı 178,8 milyar TL oldu
» Almanya pazarında Yunanistan Türkiye’nin yerine geçti
» Sanayide istihdam %1,1 arttı
» “Türkiye Endüstri 4.0 dönüşümünü gerçekleştirecek”
» Endüstri 4.0’a nasıl başladık?
» İzmir’de dijital dönüşüm vurgusu
» Endüstri 4.0 nasıl yardımcı olabiliriz
» LİYAKAT arabulucuk sisteminin önemine dikkat çekti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.11.2017
  Ticaret 24.11.2017
  Ticaret 23.11.2017
  Ticaret 22.11.2017
  Ticaret 21.11.2017
  Ticaret 20.11.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni