• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Üretken ekonomi için kadın girişimciliği şart”

09 Mart 2018 Cuma 14:00
12
14
16
18

“Üretken ekonomi için kadın girişimciliği şart”

   ► İlter, “Ülke olarak en hızlı ilerlemeyi, kadınların iş hayatında olmasıyla ve onların girişimciliğinin desteklenmesiyle sağlamış olacağız” dedi.

           DUYGU GÖKSU     
     Amerika Büyükelçiliği’nin açtığı “Small Grant Programı”ndan, kadınların girişimcilik hayatında daha aktif rol alması ve iş gücüne katılım oranlarının artırılmasına yönelik hazırladığı proje ile destek almaya hak kazanan Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), projenin açılış toplantısını gerçekleştirdi.
     EGİAD ile proje paydaşları Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD ) ve İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) başkanlarının ortak deklarasyonları ve proje ayrıntılarını paylaştıkları açılış toplantısına, 90 kadın girişimci adayı da katıldı.
     Projenin açılış toplantısında, EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, “İş dünyasında, kamuda, siyasette yer alan herkesi, toplumsal cinsiyet eşitliğine öncelik vermeye davet ediyoruz. Kadına yönelik şiddet, kadının eğitim ya da çalışma hayatından dışlanması, siyasete katılımındaki engellemeler;  sadece kadının değil, unutmayalım ki tüm toplumun sorunudur” dedi.

“İki eli çırparsak ses getirebiliriz”
     Ortak amacın nüfusun yarısını oluşturan kadınları diğer yarısı ile eşit konuma getirmek için çözümler geliştirmek olması gerektiğini kaydeden İlter, “Kız çocuklarımızın eğitimine verilen önem ve yapılan yatırım, yarının güçlü toplumu ve üretken ekonomisini mümkün kılacaktır. Çalışma yaşamı başta olmak üzere her alanda çeşitlilik önemli çünkü farklılıklar engel değil, başarı demektir. Cinsiyet eşitliği sağlanmış bir çalışma yaşamının çok daha demokratik, rekabetçi ve başarılı olacağına inanıyoruz. Kadınların gücünü hayatın her alanına eşit katmalıyız. Unutmayalım ki ancak iki eli çırparsak ses getirebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Gelişmiş ülkelerde kadın girişimci oranı yüzde 25”
     Gelişmiş ülkelerin çoğunluğunda kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 60-80 aralığındayken, OECD ortalaması yüzde 62’yken ülkemizde kadının işgücüne katılım oranının ise sadece yüzde 30 civarında bulunduğunu belirten İlter, “Araştırmalar, kadın istihdamındaki 5 puanlık artışın, yoksulluğu yüzde 15 azalttığını ortaya koyuyor. Benzer şekilde, ülkemizde kadın girişimci oranı yüzde 7’yken, bu rakam gelişmiş ülkelerde ortalama yüzde 25’i buluyor. Dolayısıyla ülke olarak en hızlı ilerlemeyi, kadınların iş hayatında olmasıyla ve onların girişimciliğinin desteklenmesiyle sağlamış olacağız. Kısaca Türkiye ekonomisinin çıkış noktası kadın girişimciliğinin artırılmasından geçmektedir. Ekonominin en önemli itici gücünün girişimcilik olduğunu her fırsatta dile getiren ve kadınların ekonomik - sosyal statüsünün yükseltilmesi için birçok çalışma yürüten derneğimiz bugün somut bir adım atarak, kadınlarımıza proje desteği vermektedir” diye konuştu.

     EGİKAD ve İZİKAD’ın da proje paydaşı olduğu bu proje ile kadın girişimci adaylarına verilecek eğitimler ile kadınları girişimcilik hayatına hazırlamış olacaklarını dile getiren İlter, ön hazırlıklarına Kasım 2017 tarihinde başlanılan projenin, eğitim ve mentorlük hizmetleriyle Haziran 2018’de tamamlanmış olacağını söyledi. İlter, “90 kadın girişimci adayından oluşan 3 gruptan her biri 32 saatlik bir eğitim sürecinden geçerek totalde 96 saatlik bir eğitim verilmiş olacaktır. KOSGEB ile akredite olan Ege US Eğitim Danışmanlığı tarafından verilecek seminerler sonucunda kadınların girişimcilik alanındaki temel bilgilere kavuşmaları sağlanarak iş geliştirme konusunda danışmanlık verilerek mentorluk hizmeti sunulacak” dedi.
     İlter, eğitim modülleri ile ilgili şu bilgileri verdi, “Modül 1, girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri ile sorumlu girişimcilik kavramı ve tecrübe paylaşımı. Modül 2, işletme kavramı, işletme fonksiyonları, türleri, kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar. Modül 3, iş planı kavramı ve öğeleri, Modül 4, iş modeli ve iş planına yönelik atölye çalışmaları.”

“Kötü tablo bizi yıldırmamalı”
     Toplantıda konuşan EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros, “EGİAD’ın bu projesinde bizler de paydaş olduğumuz için çok mutluyuz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak yerine anma olarak geçirmek daha anlamlı olacaktır. Kadınların günden güne maalesef yerinin düşmekte olduğu ivme ile ilgili istatistikler var. Bu kötü tabloya bakarak daha da kötüsüne kendimizi hazırlamamız gerekmiyor. Gelecekten daha umutlu olmalıyız. son 10 yılda kadın cinayetleri yüzde bin 500 artmış bulunuyor. Bu tablo çok kötü ama bunların hepsi birbirne bağlı. Kadının ve kadınla birlikte erkeğin de eğitilmesi gerekiyor. Girişimcilik çok önemli. Girişimci kadın kendi ayakları üzernde duran kadındır, çocuklarının kendi yetiştiren kadındır. Girişimcilik toplumumuza son 20 yılda girdi. Özellikle kadın ve genç girişimcilik çok önemli. Almış olduğunuz eğitimlerden sonra yapmak istediğiniz işlerle ilgili sizlere destek vermek istiyoruz. Maddi ve manevi desteklemeye çalışacağız” diye konuştu.

“Hayallerinizi takip edin”
     İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter ise, “Kadının kadına dokunması beni daha fazla heyecanlandırıyor. Girişimcilik başlı başına bir yol hikayesdir, ringe çıkmaktır. Ringe çıkıyorsunuz ve düşmeye de hazırlıklı olmalısınız, kalkabiliyorsanız asıl girişimcilik orada başlıyor demektir. Biz birlikte bir girişimilik yoluna çıkıyoruz. Türkiye’de de maalesef durum kötü. Girişimcilerin yüzde 92’si erkek, yüzde 8’i ise kadın. Ülkemizde istihdamın yüzde 62’si erkek, yüzde 28’i ise kadındır. AB’de ise kadın istihdamı yüzde 56 oranında. 30 milyon 300 bin kadından çalışan sayısı sadece 8 bucuk milyon. Bu 8 bucuk milyon kadının 4 milyon 200 bini kayıt dışı çalıştırılıyor. İZİKAD olarak bütün kadınların ekonomide yer alması için 70 iş kadını ile birlikte çalışıyoruz. Biz de sizden çok şey öğreneceğiz. Hayallerinizi takip edin” diye konuştu.
     Toplantı, EGİAD Melek Yatırımcılar İcra Kurulu Başkanı Ali Barçın melek yatırımcıların girişimcilere verdiği destekler konusunda yaptığı sunum ile sonlandı.

 


+ Benzer Haberler
» 50’yi aşkın diplomalı Türk uzman Akkuyu Nükleer Şirketi’nde işe başlayacak
» Çin Demiryolları’nın kilidi Türk şirketinden
» Hyundai Türkiye’nin yeni başkanından yükseliş’e ziyaret
» Renault ve Dacia yenilikleriyle 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda
» Turizm harcamalarında kredi kartı taksit sayısı artırılacak
» S&P: Ülkelerin dış borcu ilk kez 50 trilyon doları bulacak
» Her halinizi bu sergide bulacaksınız
» Baraner, “70 ülkeden gelecekler”
» Horeca Fuarı’nda Poyraz zeytinyağı yemeklere lezzet kattı
» Ege Serbest Bölgesi sıfır atık projesinde öncü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni