• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Üreticinin yüzü gülmeden Türkiye’nin yüzü gülmez”

12 Mayıs 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

“Üreticinin yüzü gülmeden Türkiye’nin yüzü gülmez”

           SELDA AK     
     Uzun zamandır konuşulan et fiyatlarının yanı sıra temel gıda ürünlerinden biri olan süt ve süt ürünlerinden peynir fiyatları da tüketiciler tarafından eleştiriliyor. Çiftçilerden sofralara ulaşana kadar pek çok aşamadan geçen et ve süt ve süt ürünleri grubunun fiyatlarının iyileştirilmesi konusuna açıklama getiren Tire Süt Kooperatif Başkanı Mahmut Eskiyörük, yaptığı değerlendirmede üretim maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Eskiyörük, “Türkiye’de ne et ne peynir fiyatı pahalı değildir.

     Sorunun nedeni ülkemizde alım gücünün düşük olmasıdır. Bugün asgari ücret 1600 TL değil de 3000 TL olsa bu fiyatlardan konuşmuyor olurduk. Diğer yandan sorunun temeline baktığınızda ise üretim maliyetlerinin yüksekliği karşımıza çıkıyor. Örneğin Avrupa Birliği’nde bir üretici için etin kilogram başına üretim maliyeti kilogramda 10 TL iken ürününü 17 TL’den satıp 7 TL kar elde ediyor. Bizde ise üretici eti 28 TL’den satıyor ancak kendisine maliyeti 25 TL civarında, yani kazancı 3 TL. Maliyet orantısı yaptığınızda üreticimiz dünyanın en yüksek maliyetleriyle üretimini sürdürmeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.
     Diğer yandan son 2 yıllık süreçte kesif, yem ve kaba yeme yüzde 60 oranında zam geldiğini belirten Eskiyörük, “Ancak süt ve et fiyatlarına yüzde 28 oranında zam geldi. Bu koşullarda üretici nasıl üretsin? Üreticinin yüzü gülmeden Türkiye’nin yüzü gülmez.” şeklinde konuştu.

Çözüm Kooperatifleşmedir
     Tarımda yaşanan üretim maliyetlerinin yüksekliği, üretim planlamasının yapılamaması, ürün kalitesinin yetersizliği gibi sorunların çözümünde en etkin yolun kooperatifleşme olduğunu kaydeden Eskiyörük, “Tire Süt Kooperatifi bu konuda örnek bir modeldir. Tire Süt Kooperatifi kaynakların doğru kullanıldığı zaman ne denli büyük işler başarılacağının kanıtıdır.” dedi.

     2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Okul Sütü Projesi için sütü doğrudan üreticiden alması bölgemiz için can suyu niteliğinde olduğunu ifade eden Eskiyörük, “Biz de kooperatif olarak bu güvene layık olmak için gece gündüz çalıştık hiç sorunsuz Okul Sütü Projesini tamamladık. Ardından yine İzmir Büyükşehir Belediyemizle Süt Kuzusu Projesini hayata geçirerek 1-5 yaş arası çocuğu bulunan ailelerin kapı kapı evine süt dağıtımına başladık. Şuanda 125.000 aile süt dağıtımımız başarılı bir şekilde devam ediyor.  Bu proje aynı zamanda belediye ile kooperatiflerin iş birliği yapmasının öneminin büyük olduğunu ortaya koymuştur. Hem üreticinin ürünü değer kazanıyor, hem de önemli bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleşmiş oluyor.” diye konuştu.

     Türkiye’de süt üretiminin son 10 yılda yüzde 100 arttığını sözlerine ekleyen Eskiyörük şöyle konuştu: “Tire ilçesinde bu destek sonucunda yüzde 440 arttı. Belediye’nin Bayındır’dan çiçek almasıyla Bayındır gelişti. Bademli Kooperatifi’nden fidan alımıyla, kooperatif bugün yurt dışına fidan ihraç eder hale geldi. Kooperatifler desteklenirse sonuç alınıyor. Çünkü kırsalın sorunlarını çözmeden kentlerin sorunlarını çözemezsiniz ve üreticiyi korumadan tüketiciyi koruyamazsınız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu bu olguyu çok iyi özümsemiş ve hayata geçirmiştir. İzmir’de önemli sonuçlar alındı. Keşke bütün Türkiye’de belediyeler bunu gerçekleştirse kooperatifleşme anlamında büyük mesafe kat edilir.”

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik Ağustos’ta % 11,1’e yükseldi
» 10 aylık bütçe açığı yüzde 77,7 artışla 62,1 milyar liraya çıktı
» Palandöken, “İşsizlik Kasım’da yatay seviyeye gelir”
» HAK-İŞ’ten Hükümet’e taşeron raporu
» Büyük ikramiye 70 milyon TL
» Sağlık harcaması 140 milyar 647 milyon TL olarak gerçekleşti
» Okul Destek Projesi hedefine ulaştı
» Steptember 2018’e Zorlu Holding damgası
» Şehir hastanelerine 6.2 milyar TL kaynak
» Diyabet ve diş hastalığı birbirini tetikliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni