• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ünlü Mimar Daniel Libeskind Kemeraltı’nda

10 Kasım 2018 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Ünlü Mimar Daniel Libeskind Kemeraltı’nda

   ► Ünlü Mimar Daniel Libeskind İzmir Musevi Cemaati Vakfı’nın organizasyonuyla İzmir’e geldi.

           HABER MERKEZİ     
     New York’ta 2001 yılında yıkılan ikiz kuleler olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi bölgesinin projesi de dahil, dünyada birçok ünlü yapının baş mimarı olan Libeskind, İzmir Musevi Cemaati Vakfı’nın organizasyonuyla İzmir’e geldi. Dünyaca ünlü mimar Daniel Libeskind, İzmir’de Kemeraltı ve Basmane’yi gezdi. TARKEM’in de ortak olduğu etkinlikte mimara bir gün boyunca Tarihi Kent Merkezi’nin zenginlikleri aktarılırken, Abacıoğlu Hanı’nda yenen öğle yemeğinin ardından TARKEM ofisinde Libeskind ve beraberindeki misafirlere, İzmir Tarih Projesi ve TARKEM projeleri hakkında bilgi verildi.

“İzmir’e hayran kaldım”
     Akşam düzenlenen resepsiyonda gözlemlerini dile getiren ünlü mimar: “İzmir’den çok etkilendim, dünyanın birçok kentinde bulunma şansım oldu ama buraya hayran kaldım. İzmir dünyanın hiç bir yerinde eşi benzeri olmayan bir kültürel mirasa sahip. Birbirine bu kadar yakın 10 sinagog dünyada sadece burada var. Bu potansiyel ortaya çıkarılırsa, İzmir’e inanılmaz bir turizm akını olabilir. Ben de bu proje için her türlü desteğe hazırım.” dedi.

Aziz Kocaoğlu: “Kemeraltı’na yatırımlarımız devam edecek”
     EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde (Portekiz Sinagogu) gerçekleştirilen resepsiyonu birçok farklı kesimden yoğun bir katılım oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Musevi Cemaati’nden temsilciler, mimarlar ve üst düzey yöneticilerin yer aldığı resepsiyonda İzmir Yahudi Müzesi hakkında bilgiler verildi ve fikir alışverişinde bulunuldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Kent Merkezi’yle ilgili önemli yatırımlar yaptığını belirten Kocaoğlu: “Bu alanda yürüttüğümüz İzmir Tarih Projesi var ve TARKEM ile koordineli şekilde çalışıyoruz. Kamulaştırmalar, restorasyonlar, alt yapı çalışmalarıyla komple bir çalışma yürütüyoruz. Ben bir kez daha tüm İzmirlileri burada bulunan tescilli yapılara sahip çıkmaya devam ediyorum.” dedi.

Daniel Libeskind kimdir?
     New York’ta 2001 yılında yıkılan ikiz kuleler olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi (WTC Ground Zero) bölgesinin yeniden projelendirilmesi için yapılan yarışmada, master plan çizimini yapmak üzere baş mimar olarak Libeskind seçildi.
     Libeskind tasarladığı projelerle, Hiroshima Art Prize, Royal Institute of British Architects (RIBA) gibi uluslararası öneme sahip çok sayıda mimari ödül aldı.
1946 Polonya doğumlu, Amerikalı uluslararası üne sahip bir mimar ve tasarımcı Daniel Libeskind, 1989 yılında, eşi Nina ile birlikte Studio Daniel Libeskind’i kurdu. Aynı yıl, Berlin’deki Yahudi Müzesi (Jewish Museum) mimari proje yarışmasını kazanarak uluslararası arenada ismini duyurdu.
     Tasarımını yaptığı önemli projeler arasında İngiltere’deki Imperial War Museum, Denver Sanat Müzesi genişletilmesi, West Side Alışveriş ve Eğlence Merkezi İsviçre, Royal Ontario Museum Toronto, Hyundai Genel Müdürlüğü Seul, Dublin Grand Canal Meydanı & Grand Canal Tiyatrosu gibi pek çok mimari değeri yüksek yapı bulunuyor. Daniel Libeskind’in tasarladığı mimari yapıtlar, iddialı ve geometrik görünümleri ile kolaylıkla ayırt edilebilir bir mimari tarza sahip.

 


+ Benzer Haberler
» Enerjide yeni hedef yabancılar
» Gürer: “Taşımalı eğitim ucubesine son verin”
» OYAK, British Steel ile ön anlaşmaya vardı
» İBB Meclisi İzmir’in kalbinde toplandı
» ‘Foça Kitap Günleri’ başladı
» Şef adayları Rengim Gökmen’le buluşacak
» Bayraklı’da metruk binaya geçit yok
» Ayhan Sicimoğlu Çeşme’yi coşturdu
» “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir”
» Mobilyacıların hayaliydi, gerçek olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
  Ticaret 10.08.2019
  Ticaret 09.08.2019
  Ticaret 08.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni