• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Üniversite tercihi, hazırlığı kadar önemli”

06 Ağustos 2018 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

   ► Değerli Psikoloji Merkezi psikoloğu Uzman Klinik Psikolog Aslıhan Değerli, “Öğrencilerin stresli tercih maratonunda, velilerin öfke kontrolü önemli”

     Geçtiğimiz hafta 2 milyonu aşkın öğrencinin ter döktüğü Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı’nın (YKS) sonuçları açıklandı. Öğrencilerin puanları ve sıralamalarını öğrenmeleriyle beraber tercih heyecanı başladı. Üniversite adayları, hayal ettikleri okul ve bölümlere yerleşebilmek için 7-14 Ağustos arasında tercih yapacaklar. Tercih döneminde ebeveynlerin tutumları, stres ve kaygı taşıyan öğrenciler üzerinde büyük önem taşıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Değerli Psikoloji Merkezi psikoloğu Uzman Klinik Psikolog Aslıhan Değerli, “Bu ’stresli maratonda’ hem zihinsel hem de psikolojik anlamda oldukça ‘yorulan’ öğrenciler çok hassas ve kırılgan olabilir, bazen de yaşadıkları sınav stresinin etkisiyle çevresindekilere özellikle de ebeveynlerine karşı agresif davranışlar sergileyebilirler” değerlendirmesinde bulundu.
     Ülkemizde üniversiteye yerleşmenin meslek sahibi olmak ile eş anlamlı kabul edildiğini söyleyen Uzman Klinik Psikolog Değerli, “Öğrenciler, üniversiteye yerleşmeyi gelecekleri açısından bir nevi teminat ve hedeflerine ulaşmak için önemli bir basamak olarak görmektedirler. Bundan dolayıdır ki üniversite sınavını kazanıp istediği bölüme yerleşmek hemen her öğrencinin hayalini süslemektedir” diye konuştu.

Öğrencilerin kaygı düzeyleri, ameliyat olayı bekleyen hastadan daha yüksek
     Üniversiteye giriş sürecinin çok zorlu bir yol olduğunu belirten Değerli, “Şüphesiz, öğrenciler için oldukça zorlu geçen bir süreçtir. Öğrenciler, bu süreçte bir taraftan yoğun bir tempoyla ders çalışıp konuları bitirmeye çalışırken, diğer taraftan da sınavı kazanamama ve çevresine karşı mahcup olma kaygısıyla mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar. Bu ‘stresli maratonda’ hem zihinsel hem de psikolojik anlamda oldukça yorulan öğrenciler çok hassas ve kırılgan olabilir, bazen de yaşadıkları sınav stresinin etkisiyle çevresindekilere özellikle de ebeveynlerine karşı agresif davranışlar sergileyebilirler. Baltaş ve arkadaşlarının 1986 yılında yaptığı bir araştırmada üniversite sınavlarına giren öğrencilerin kaygı düzeylerinin genel cerrahi bölümünde ameliyat olmayı bekleyen hastaların kaygı düzeyi ile karşılaştırıldığında sınava hazırlanan öğrencilerin kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır” ifadelerinde bulundu.

     Bu zorlu geçen maratonda öğrenciler kadar ailelerin de kaygı düzeylerinin arttığının altını çizen Değerli, velilerin buna bağlı yanlış tutumlar sergileyebildiklerini belirtti. Sınavda beklenen başarıyı gösterememiş öğrencilerin ailelerine güven duygusu verilmesi gerektiğini söyleyen Değerli, “Çocuğunuz üniversite sınavında sizin beklentinizi karşılamamış olsa bile hala güvende olduğunu ve ne olursa olsun koşulsuz çocuğunuzun yanında olduğunuzu gerek sözler ve gerek davranışlar ile belirtebilirsiniz. Yoğun bir stres ardından beklenenin karşılanamaması ergenlik döneminde çok daha fazla üzüntüye sebep olabilir ve kişiler bununla baş etmekte zorlanabilir. Çocuğunuzun üzüntüsünü onunla birlikte paylaşabilirsiniz. Öfke duygumuz harekete geçtiğinde kesinlikle bunu çocuğumuza yansıtmamalı, öfke yönetimimizi sağlamalıyız. Unutmamalıdır ki; ‘Keskin sirke kendi küpüne zarar verir’. Motivasyonel konuşmalar arttırılarak umutsuzluk şemasının oluşmasına engel olabiliriz. Örneğin; Albert Einstein’ın başarı hikâyesi” diye konuştu.

Ani kararlar pişmanlık getirebilir
     Tercih döneminin sınavlara hazırlık kadar önem gösterilmesi gereken bir mesele olduğunu vurgulayan Aslıhan Değerli, “Doğru meslek seçimi için öncelikle ailelerin istediği meslekler değil de kendi istediğimiz alanları araştırmalı, kendimize uygun olup olmadığına karar vermeliyiz. Böylelikle ileride ‘keşke’ dememiz azalabilir. Bir psikolojik danışman ve rehberlik servisinden yardım alınabilir. Tercih değişikliğini son dakikaya bırakmamalıyız. Ani kararlar pişmanlık getirebilir. Tercih ettiğimiz üniversitelerin sosyal çevresini, kültürel uyumunu araştırabiliriz. Aksi takdirde çevreye uyum sağlayamazsak buda bir sorun teşkil edebilir. Son olarak da belirlenen kurallar dâhilinde tercihimizi tamamlamalıyız” diye konuştu.

“Yol göstermek yerine sadece çalış deniyorsa sorun vardır”
     Öğrenci bir diğer sene sınava girmeyi tercih ederse bu kararı bu sene yaşadığı sınav stresini baza alarak vermesi gerektiğini veya bir klinik psikolog yardımı ile sınava hazırlanırsa daha yararlı olabileceğini söyleyen Değerli, “Aksi halde stres seviyesi yüksek ise alınan sonuçtan daha düşük sonuçlar alınabilir” diye belirtti. Geçtiğimiz yılda sınava yeterince çalışmamış ve başarısız olmuş bir öğrencinin ailesinin göstermesi gereken tutum ve davranışları ise, “Öncelikle bu sınavı kazanmayı kişinin kendisi istemelidir. Fakat sınava çalışma konusunda öğrenciye fiziki şartlar sağlanmamış ise, başvuru sürecinde yol göstermek yerine sadece ‘çalış’ deniyor ise burada bir sorun var demektir ve bu şartlar tam tersine değiştirilerek sağlanabilir” diye açıkladı.

 


+ Benzer Haberler
» Rehabilitasyon sistemi çocuklar açısından revize edilmeli
» Üretim soğanda artacak, patateste azalacak
» Annelerin cezasını ‘bebekler’de çekiyor
» Bütçenin %10 ’u faize, %2’si tarıma
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni