• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Ulaşımda 90 dakika uygulaması devam edecek

29 Kasım 2017 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Ulaşımda 90 dakika uygulaması devam edecek

   ► İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, son dönemde üzerinde spekülasyonlar yapılan 90 dakika uygulamasının devam edeceğini söyledi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2018 bütçesi, yüzde 17 artışla 875 milyon TL olarak kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, son dönemde üzerinde spekülasyonlar yapılan 90 dakika uygulamasının devam edeceğini söyledi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı yedinci birleşimi Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleştirildi. Oturumda ESHOT Genel Müdürlüğü 2018 Mali Yılı Bütçe ve Performans Programı görüşülerek karar bağlandı. Oylamaya sunulan 875 milyon 697 bin liralık bütçe, AK Parti’nin ret oylarına karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. ESHOT’un yönetim anlayışının başarısız olduğunu savunan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, “Kapalı durak sistemine geçemediniz, güneş enerjisini etkin kullanamadınız, elektrik otobüs filosunu kuramadınız, kentlere çağ atlatan bilişim sisteminden İzmir yeteri kadar nasibini alamadı… Millet gidiyor aya, biz kalıyoruz yaya. Neticede bütçe değil bu, adeta bir başarısızlık ilanı” dedi.
     Eleştirilere yanıt veren Başkan Kocaoğlu ise, “İzmir’de toplu ulaşımda 90 dakika uygulamamız devam edecek. Elektrikli otobüs almaktan şu an için vazgeçtik. Maliyeti normal otobüslerden iki buçuk kat fazla ve ortalama akülerin ömrü 7 sene. Otobüs firmaları ile görüşüyorum, mazotlu otobüslerin fiyatından en fazla yüzde 20-25 daha yukarı bir fiyat bulursak söz 400 otobüsün ihalesine o gün çıkacağım. ESHOT’un ne durumda olduğunu herkes biliyor. Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek gerekiyor” diye konuştu.

“Ulaşıma zam yapacak mısınız?”
     ESHOT bütçesini sert bir dille eleştiren AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, “ESHOT Genel Müdürlüğü için önümüzdeki yıl 875 milyon 697 liralık bir gider belirlenmiş. Bir önceki yıla göre kurumun giderlerinde yaklaşık 130 milyon liralık bir artış söz konusu. Bu gider rakamlarına karşın gelir bir önceki yıla göre küçük bir farkla 685 milyon 799 bin lirada kalmış. Açık vereceği en başından belli olan bu bütçede oluşan 189 milyon 898 bin liralık fark önümüzdeki sene de Büyükşehir’in kasasından yapılacak takviye ile kapatılacak. Bütçeden dikkat çeken bir unsur da toplu ulaşım tarifelerinin korunacak olması. Yani kağıt üzerine önümüzdeki sene zam yapılmayacağı görünüyor. Ancak biz sizlerden İzmir halkı adına kamuoyuna açıklama yapmanızı bekliyoruz. Bir kez daha soruyoruz seneye ulaşıma zam yapacak mısınız?” diye sordu.
     Başkan Kocaoğlu ise, “Bu Bilal Doğan sözü mü, Aziz Kocaoğlu sözü mü olacak? Siz söz verecekseniz verin, biz yaptığımızı yaparız o da sözdür” yanıtını verdi.

“İzmir’in yararına olacak bir projeye rastlamadık”
     Geçtiğimiz süreçte toplu sözleşme masasında yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle yaşanan İZBAN ve İZDENİZ grevlerini hatırlatan Doğan, “İZBAN ve İZDENİZ grevlerinde gördük ki, ESHOT İzmirlilerin beklentilerini karşılamaktan uzak, dünya standartlarından habersiz, sıradan bir hizmet anlayışı benimsemektedir. Çok kısa sürede bitmesi gereken grevi bitirmek için inisiyatif almıyorsunuz. ‘Beni bir kez bile aramadılar’ dediniz, bu kenti yöneten biri olarak siz arayacaksınız. Yönetim zafiyetinin faturasını işlerine balık istifi ile gitmek zorunda kalan vatandaşlarımız ödüyor” dedi.
     Bunun üzerine Başkan Kocaoğlu, “Geçen hafta İstanbul’a mı gittin, karıştırdın mı?” diye sordu. Doğan ise, “Bir zahmet Urla’dan gelirken yolun sağında solunda otobüs duraklarına bakın. Makam arabanızdan inin, aktarmalı ulaşıma binin. Aktarmalı sistem eziyetinin katlanarak arttığını görüyoruz. Önceki yıl 400 araçlık elektrikli otobüs filosu kurulacağı açıklanmıştı görünen o ki bu sözü unuttunuz. Açıkçası üç yıl da üç ihaleyi yapıp 20 otobüs alabildiniz. 100 otobüs alımı 23 hizmet aracı haricinde İzmir’in yararına olacak bir projeye rastlamadık” ifadelerini kullandı.

“Yavaş yavaş ulaşımı özelleştiriyorsunuz”
     Eleştirilerini sürdüren Doğan, “Bu bütçe ve performans programı ESHOT’un iflas kitapçığı niteliğinde. ESHOT, geçmişte kendi otobüsünü üretmiş, kendi lastiğini üretme kapasitesine sahip olmuş bugün baktığımızda ise araçlarının temizliğini dahi yapamayan bir kurum haline dönüşmüş. Bütçenin yarısı maaş ödemelerine, çeyreği ise tüketime yönelik harcamalara gidecek. Hal böyleyken ESHOT belediyenin diğer şirketlerine 25 milyon lira destek verecek! Bu bütçede İzmirlilerin size verdiği paraların kullanımında gerekli özenin gösterilmediğini görüyoruz. Dolmuşların toplu ulaşıma entegre edilmesiyle bu konuda bir işaret verdiniz. Demek siz de umudu kestiniz ve yavaş yavaş ulaşımı özelleştiriyorsunuz. ESHOT’a 2018’de de ödül geliyor. Nereden mi biliyoruz? Belçika merkezli Uluslararası Toplu Taşımacılık Birliği’ne bu yıl da 70 bin ödeme yapılacak. Bu yıl da herhalde bir katılım belgesi alır” dedi.

“Başarısızlık ilanı”
     AK Parti Grubu olarak 2018 yılı bütçe ve performans programı için ret oyu kullanacaklarını açıklayan Doğan, “Karbon salımını azaltıyoruz derken kastınız su ile çalışan otobüs mü? 3 milyon 300 bin liralık su harcaması kalemi görüyoruz. Geçen yıla oranla üç kat bir artış söz konusu. Yoksa vatandaşın aksine kademesiz tarife kullanan ESHOT da, İZSU’nun zam mağduru mu oldu? Kapalı durak sistemine geçemediniz, güneş enerjisini etkin kullanamadınız, elektrik otobüs filosunu kuramadınız, kentlere çağ atlatan bilişim sisteminden İzmir yeteri kadar nasibini alamadı… Millet gidiyor aya, biz kalıyoruz yaya. 2017 böyle bitti, 2018’in de işaretleri bu kitapçıkta görünüyor. Neticede bütçe değil bu, adeta bir başarısızlık ilanı. Değerli İzmirliler ulaşıma harcanan para bunlar, yapılan işler de bunlar. Halkın parası kamunun bütçesinin nasıl harcandığını tüm İzmirlilerin görmesini istiyoruz. ESHOT’un bu yönetim tarzından siz sorumlusunuz. ESHOT’u ve sizi bu konuda başarısız gördüğümüz için bütçeye ve performans programına hayır diyoruz” şeklinde konuştu.

“Siyasetin seviyesini iyice düşürdünüz”
     Doğan’ın bütçenin açık verdiği yönündeki eleştirilerine yanıt veren Başkan Kocaoğlu, “Ulaşım her büyük ilimizde açık vermektedir. Bunun başka da çaresi yoktur. ESHOT’ta şu anda 4 bin 150 işçi çalışmaktadır. Bizim taşeronlarımız belediye şirketleridir. TBMM kanunu düzenler, ESHOT sen kendine işçi alacasın der o zaman ihaleye çıkmayız. Grevlere gelince… Bir de bunu malzeme yapıyorsunuz, siyasetin seviyesini iyice düşürdünüz” demesine üzerine Doğan, “Nazik ve saygılı bir şekilde konuş, el kol hareketi yapma. Çocuk azarlar gibi el kol hareketiyle olmaz bu iş” diyerek araya girdi. Kocaoğlu, “Her tarafta, bak OHAL var grev yaptırmıyorum diyen Cumhurbaşkanı… İzmir nereye bağlı…” dedi. Doğan ise, “Varsayımlar üzerinden konuşuyorum” şeklinde yanıt verdi. Bunun üzerine Başkan Kocaoğlu, “Buradaki tezgahların ne olduğunu, kimin elini ovuşturduğunu… Hepsini biliyorum ama burası İzmir. Ben kimseyi zan altında bırakmıyorum. Grev sizi ilgilendiriyorsa kimin nerede ne çomak soktuğunu görürsünüz. İZBAN, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortak şirketidir. TCDD’ye sorarsanız grevin ne olduğunu size söyler. Ulaştırma Bakanlığına sorarsanız söyler. Başbakan’a sorarsanız söyler” diye konuştu.

“İzmir’i, İstanbul karıştırıyorsunuz”
     Başkan Kocaoğlu, devamında şunları söyledi: “Balık istifi konusu… Sanırım İzmir’i, İstanbul karıştırıyorsunuz. İzmir’de toplu ulaşımda 90 dakika uygulamamız devam edecek. Elektrikli otobüs almaktan şu an için vazgeçtik. Elektrikli otobüslerin maliyeti normal 12 metrelik otobüslerden iki buçuk kat fazla ve ortalama akülerin ömrü 7 sene. Bu, bize pahalı gelmektedir. Otobüs firmaları ile görüşüyorum, oranında mazotlu otobüslerin fiyatından en fazla yüzde 20-25 daha yukarı bir fiyat bulursak söz 400 otobüsün ihalesine o gün çıkacağım. Ortamı germenin kimseye faydası yoktur. Bütçe geçecek. Belediye ulaşım yapacak. ESHOT çalışacak. Nasıl tasarruf ettiğimizi, nasıl yol yürüdüğümüzü ve ESHOT’un ne durumda olduğunu herkes biliyor. Siz tabii ki muhalefet olarak bir şeyler söyleyeceksiniz, bizim için mahsuru yok ama adalet ve vicdanı da elden bırakmamak gerekiyor. Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek gerekiyor.”

 


+ Benzer Haberler
» TÜBİTAK’tan milli ve özgün teknolojilere destek
» Tarım makineleri ihracatında hedef 800 milyon dolar
» Ekim ayında kurulan şirket sayısı arttı
» “Motorinde indirim için fazla beklenmemeli”
» Sanayi üretiminde yüzde 2,7 azalma
» Toplam ciro endeksi yüzde 32,3 arttı
» Yılda 12,4 kilogram kırmızı et tüketiyoruz
» Kaplan, “Daha iyisi için geliyoruz”
» Ekonomi, yerli ve yenilebilir enerji ile sürdürülebilir
» Özgörkey Otomotiv’den BMW, Mini, Land Rover ve Jaguar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni