• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Üçüncü çeyrekteki DDoS saldırılarının yarısı eylül ayında gerçekleşti

19 Kasım 2019 Salı 10:00
12
14
16
18

Üçüncü çeyrekteki DDoS saldırılarının yarısı eylül ayında gerçekleşti

           HABER MERKEZİ     
     Kaspersky DDoS Koruma’dan elde edilen istatistiklere göre, 2019’un üçüncü çeyreğinde gerçekleşen DDoS saldırılarının sayısı önceki çeyreğe kıyasla üçte bir (yüzde 30) ve 2018 üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 32 artış gösterdi. Bu artışın başlıca sebebinin sonbahardaki zararlı aktivitelerde görülen ani yükseliş olduğu belirtildi.  Bu çeyrekteki DDoS saldırılarının yüzde 53’ü eylül ayında gerçekleşti.
     DDoS saldırılarındaki artış, oldukça basit türde olmasına rağmen çok fazla sayıda yapılan saldırılar nedeniyle oldu. Buna rağmen, bu yılın önceki çeyreklerindeki toplam artış, genellikle becerikli siber suçlular tarafından gerçekleştirilen ve uygulama katmanına odaklanan akıllı saldırıların sayısındaki artıştan kaynaklandı. 2019 üçüncü çeyrekte “akıllı” saldırıların tüm DDoS saldırıları içindeki payı yüzde 28’e düştü. İkinci çeyrekte yüzde 50 olan bu pay, 2018 üçüncü çeyreğine kıyasla sadece yüzde yedi artış gösterdi.

     Bu değişimin sebebi, akademik yılın başlangıcındaki DDoS aktivitelerindeki artışla bağlantılı olabilir. Yazın ilk ayları son derece sakin geçerken, DDoS saldırılarının büyük çoğunluğu (yüzde 53) eylül ayında tespit edildi. Kaspersky istatistiklerine göre, bu ayda önlenen saldırıların yüzde 60’ı okullara ve elektronik dergi sitelerine karşı düzenlendi. Bu veriler ışığında, Kaspersky uzmanları söz konusu saldırıların DDoS kampanyaları düzenleme konusunda fazla bilgili olmayan okul çağındaki holiganlar tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini varsayıyor.
     Akıllı saldırıların ortalama süresi 2019’un ikinci çeyreğine kıyasla büyük bir değişim göstermedi fakat 2018’in üçüncü çeyreğine kıyasla neredeyse iki katına çıktı. Dahası, tüm saldırıların ortalama süresi çok az düşüş gösterdi. Buna üçüncü çeyrekteki kısa süreli saldırıların sayısındaki büyük artışın katkıda bulunduğu belirtildi.

DDoS saldırılarının ortalama süresi
     Kaspersky DDoS Koruma Ekibi’nde İş Geliştirme Müdürü olan Alexey Kiselev şöyle söyledi: “Okul yılının başlangıcını DDoS saldırılarında artışla kutlayan genç holiganların bu dönemsel aktivitelerine rağmen, DDoS saldırılarında daha profesyonel olan kısımda büyük değişimler olmadı. Önceki çeyreğe kıyasla akıllı saldırıların sayısında büyük bir artış görmedik ve saldırıların ortalama uzunluğu da aynı. Ancak, bu yine de işletmelere ciddi zararlar veriyor. BT alanındaki karar alıcılar arasında yaptığımız anket DDoS saldırılarının KOBİ’ler açısından veri sızıntılarına neden olan en pahalı ikinci siber vaka türü olduğunu ortaya koydu. Sızıntı başına ortalama maliyetin 138.000 dolar olduğu tahmin ediliyor.”

Kaspersky, DDoS saldırılarından korunmak isteyen kurumlara şunları tavsiye ediyor:
    • Web ve BT kaynaklarınızın yoğun trafiği kaldırabileceğinden emin olun;
    • DDoS saldırısıyla karşılaştığınızda internet servis sağlayıcınızla nasıl iletişime geçeceğinizi önceden öğrenin;
    • Kurumunuzu saldırılara karşı korumak için profesyonel çözümler kullanın.


Kaspersky hakkında
Kaspersky, 1997 yılında kurulan dünya çapında bir siber güvenlik şirketi. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için güvenlik çözümlerini ve hizmetlerini sürekli olarak dönüştürüyor. Şirketin kapsamı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içerir. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 270.000 kurumsal müşterinin kendileri en önemli varlıklarını korumasına yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için www.kaspersky.com adresini ziyaret edin.


 


+ Benzer Haberler
» İzmir’de sokak hayvanları için Avrupa standartlarında merkez
» Ytong, sağlıklı ve konforlu binaların yapıtaşı
» İki konuttan biri sigortasız, üç kişiden ikisinin deprem çantası yok
» Etin uzmanı Migros’tan kurbanda ekstra hijyen uygulamaları
» İkinci kez şampiyon olan TİM Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek
» Bağırsakta sinsi hastalık: SİBO
» EBSO 100 listesinde 7 KESİAD’lı
» Muğlalı tütün üreticileri son nefeste destek bekliyor
» Türk modası dijitalden pazarlanacak
» Alpaslan Mahallesi’ne 25 bin metrekare kilit parke


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni