• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ücretsiz izin baskı amaçlı kullanılıyor

24 Temmuz 2020 Cuma 16:00
12
14
16
18

Ücretsiz izin baskı amaçlı kullanılıyor

           SEDA GÖK / ANKARA     
     ÖZ İPLİK-İŞ Genel Başkanı Rafi Ay, İşsizlik Sigortası Fonu’nda 117 Milyar TL’nin bulunduğunu belirterek, “Bu para bizim paramız. Geçen altı ayda sadece 34 milyar TL dolayında bir para kullanılmış. Daha fazla kullanılabilir” dedi. Rafi Ay, ücretsiz izin uygulamasının işverence baskı amacıyla kullanıldığını vurgulayarak, “İşçiler, kısa çalışma yerine ücretsiz izne çıkarmakla tehdit ediliyor. Böyle olunca da elleri-kolları bağlanıyor. Sadece kısa çalışma yoluyla destek verilmeli” dedi.

     24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle gazetecilerle biraraya gelen Ay, son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
     Rafi Ay, işçiler için kısa çalışma ödeneğinin mevcut şartlar altında diğer alternatiflere göre daha iyi bir destek olduğunu söyledi. Ay, “İşsizlik Sigortası Fonu’nda bugün itibarıyla 117 milyar lira civarında kaynak var. Böyle bir dönemde yararlanılmayacak da ne zaman yararlanılacak?” dedi.

     Tekstil sektörünün ve çalışanların Covid-19 salgınından olumsuz etkilendiğini hatırlatan Rafi Ay, aynı zamanda bu sürecin sektörün önemini ortaya koyduğunu kaydetti. Maske ve koruyucu diğer malzemelerin tekstil-hazırgiyim işçisince üretildiğini, işçilerin çok hızlı adapte olarak bu ürünleri dikmeye başladığını vurgulayan Ay, bu durumun Türk işçisinin yeteneğini de ortaya koyduğunu, Türkiye ihtiyacını karşılama yanında çok sayıda ülkeye hibe edilecek seviyede üretim gerçekleştiğini hatırlattı.

     Salgının başlangıcında kısa çalışma ödeneğinin devreye alınmasını yazdıkları bir mektupla kamu otoritelerinden talep ettiklerini hatırlatan Ay, bununla da yetinmediklerini, Türkiye’de fason üretim yaptıran ve salgında verdiği siparişlerin parasını ödemeyen, teslim almayan yabancı firmaları uluslararası işçi örgütleri kanalıyla baskı altına aldıklarını kaydetti. Ay, bu girişimlerinin sonucu çok sayıda fason üreticinin parasını alabildiğini, işçilerine de ödeme yaptığını anlattı.

     “Ürün küresel, şirket küresel ama kriz olunca ‘ulusal devletiniz yardım etsin’ deniliyor.. Bu böyle olamaz dedik. Uluslararası işçi örgütlerine bir öneri verdik. Başka ülkelerde üretim yaptıran küresel firmaların finanse edeceği, kriz anlarında sadece işçilerin yararlanacağı bir fon kurulmasını önerdik. İlgi çekti. Umuyorum gelecekte bu önerimiz de ilerleme sağlayacak. Bu fikir ÖZ İPLİK-İŞ’in önerisidir” diye konuştu.

     Rafi Ay, tekstil-hazır giyim yanında, ekonominin ana sorunlarından birinin de kayıtdışı ekonomi, kayıtdışı istihdam olduğunu belirterek, “Kayıt dışının olduğu yerde fakirlik, sendikasızlık ve işsizlik hakim olur. Bu durumdan da en çok devletimiz zarar görür. Yaptığımız araştırmaya göre, 6 yılda kayıt dışının devletimize maliyeti 40 milyar liradan fazla. Kayıt dışı istihdamla ciddi şekilde mücadele edilmeli” dedi.

     Rafi Ay, sağlıklı işleyen bir ekonomi ve çalışma hayatı için örgütlenmenin önündeki engellerin  kaldırılması gerektiğini de vurgulayarak, sendikalı çalışmanın sorunları aşmakta en önemli araçlardan biri olduğunu ancak işverenlerin fiziki saldırı dahil her türlü yasa dışı yollara gitmeye tevessül ettiğini, kamunun özgürlüklerin kullanımı yönünde tavır alması gerektiğini sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» 115 ürüne ek gümrük vergisi getirildi
» Hazır giyim ihracatı tarihi rekor kırdı
» Deniz turizmi sektöründe almanya sevinci
» MB’den çekirdek enflasyon vurgusu
» “Otomobile olan talep artarak devam edecektir”
» İzmir Zabıta Teşkilatı 64 yaşında
» Ulusal fotoğraf yarışmasına başvurular başladı
» Reklam kurulu’ndan ünlülerin tanıttığı takviye edici gıda ürünlerine ceza
» Beko: Yüksek Hakem Kurulu’nun kararı ile işçiler mağdur olacak
» Çim Konserleri başlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
  Ticaret 28.07.2020
  Ticaret 27.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni