• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar

13 Şubat 2019 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar

   ► Gülbahar, “Ben Cin Ali bile çizemem, yeteceğim yok diye gelip evlerine mutlu bir şekilde eserlerini götürüyorlar”

           EZGİ ÜTKÜR     
     14 Şubat Sevgililer Günü için çiftler hediye alışverişine yoğun ilgi gösterdi. Olağanın dışına çıkmak isteyip, farklı bir deneyim yaşamak isteyen çiftler ise bu sene çiçek ya da kuyum eşyası yerine birbirlerine kendilerinin yapmış olduğu eserleri hediye ederek aşklarını simgeledi. Masterpiece Sanat Atölyesi’nin Sevgiye ‘sanat’ desteği için düzenlemiş olduğu 14 Şubat etkinliklerine çiftler yoğun katılım gösterdi.
     İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa ve İzmir’de şubeleri bulunan Masterpiece Atölyesi uzman hocalarla daha önce hiç deneyimi ya da yeteneği olmayan 12 yaş üzeri tüm katılımcılara, yağlı boya ve ya heykel yaptırarak kendi eserlerini yapma fırsatını sunuyor.

     Yılın her zamanı haftanın 6 günü bilet alıp katılım gösterilebilen atölye, 14 Şubat Sevgililer Günü haftası için çiftlere yönelik yağlı boya ve heykel çalışması düzenledi. Farklı hediye arayışı içinde olan çiftler için alternatif bir hediye fırsatı yakalayan çiftler atölyede ‘Sevgililer’ adlı heykeli yaptı.
     Konuyla ilgili olarak Heykel çalışma grubu hocası Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü mezunu Zehra Gülbahar, “Biletlerin satışında artış var çünkü insanlar farklı hediyelere yönelmek istiyor. Bizi genelde sürpriz yapmak isteyen insanlar buluyor çok da güzel bir sürpriz. Bu hafta 14 Şubat Sevgililer günü haftasında olduğumuz için yapılacak eserlerin hepsini buna göre seçtik. ‘Sevgililer’ adlı bir heykelimiz var, birbirine sarılmış bir çift. Sevgililer Günü’nde bunu çalışacağız. Ayrıca ‘Ruh İkizleri’ isimli heykel çalışmamız da var. Yağlı boyada da Romantik Yol, Tutku, Vals isimli eserleri çalışacağız konsept hep Sevgililer Günü için” şeklinde konuştu.

“3 saatin sonunda kendi eserinizle çıkıyorsunuz”
     Sonsuza kadar saklayabilecekleri, çift olarak katılıp birbirlerine eserlerini vermek üzere etkinlik düzenlediklerinin belirten Gülbahar, gelen katılımcıların yeteceğinin veya deneyiminin olmasına gerek olmadığının altını çizdi. Gülbahar, “Bizim sloganımız da bu keyif almanız gerekiyor, biz keyif almanız için elimizden ne gelirse yapmaya çalışıyoruz. Daha önce hiç yağlı boya, resim heykel yapmamış olabilirsiniz. Başlangıçta biraz malzemeyi tanıtıyoruz daha sonra biz de onlarla beraber yaptığımız zaman yönlendirmiş oluyoruz. Birlikte yapa yapa güzel sonuçlar elde ediyoruz, buradan mutlu ayrılıyorlar. Devamlılık gerektiren bir uygulama değil. Tek derse geldiğiniz zaman 3 saatin sonunda evinize götürebileceğiniz kendinizin yaptığı bir heykel yağlı boyanız kendinize ait bir eseriniz olmuş oluyor” açıklamalarında bulundu.

“Cin Ali bile çizemem diyenler bile yapabiliyor”
     Çalışma grubuna gelirken malzeme getirmelerine gerek olmadığını söyleyen Gülbahar, katılımcıların gelirken yapamamaktan korktuğunu fakat hocaların katılımcılara yardımcı olduğunu ve bu konuda önceden hazırlıklar yaptıklarını kaydetti. Gülbahar, “Genellikle bize ben cin Ali bile çizemem, hiç yeteceğim yok, hamur bile yoğurmadım diyerek geliyorlar ama buradan yapıp çıkıyorlar. Gelen arkadaşlar sosyal medyadan diğer katılımcıların yaptıklarını gördüklerinde nasıl olabilir ben böyle yapamam diyor ama aşama aşama gidiyoruz. Ben de onlarla birlikte yapıyorum anlatıp geçmiyorum. Bana bakarak yapıyorlar, yardım isteyenlere yardımcı da oluyorum, ben kendim yapmak istiyorum ama gösterin diyenlere de yardımcı oluyorum.

     Fırçasının üzerinden kaleminin üzerinden tuta tuta yaptığımız zaman bile oluyor. Tamamen baştan çizeceklerini düşünmesinler. Biz gelmeden önce minik bir hazırlık yapıyoruz. Tuvale kara kalemle belli belirsiz yalnızca yerlerini belirtecek şekilde çizim yapıyoruz. Onlar geldiklerinde her şey hazırlanmış oluyor, müzik eşliğinde başlıyoruz. Genellikle yağlı boya 2 – 2 buçuk saat arası sürüyor. Tabi bazen bitmesin dediğimiz zamanlar oluyor enerji çok yüksek oluyor. Heykel için de aynı şey geçerli 3 saati geçmiyor. Yağlı boya için gelmeden önce tuvalleri çiziyoruz, şövaleleri diziyor paletlere boyaları sıkıyoruz. Fırça, tiner hepsi hazır oluyor. Heykel için de çamurları yoğuruyor malzemeleri diziyoruz. Tamamen kafayı rahatlatmak amacıyla yaptığımız bir uygulama. Malzemelerin tamamı bizden, hiçbir şey getirmelerine gerek yok biletlerini alıp bize gelmeleri yeterli.

“Doktor ve mühendisler daha çok katılım sağlıyor”
     Seansların yalnızca 14 Şubat için değil, haftanın 6 günü her zaman gelebileceklerini ileten Gülbahar, “Bizim atölyemizde sadece yağlı boya ve heykel var. Yağlı boya olduğu günler heykel, heykel olduğu günler yağlı boya olmuyor. İnternette bilet alırken hangi çalışma grubunun hangi gün olduğu yazıyor. Gelenler de biletlerini ona göre alıyor. İnternette, hangi gün hangi çalışma grubunda hangi eserin çalışılacağına dair bilgiler yayınlanıyor. Gelenler buna göre biletlerini alabilir. Biletix üzerinde bilet satışlarımız gerçekleşiyor bu yüzden farklı bir etkinlik arayışı içinde olan insanlar bizi rahatlıkla bulabiliyor.

     Bazen insanların bilet bulamadığı zamanlar oluyor. Haftada 6 gün açığız. Bazı günler yağlı boya bazı günler heykel bazı günler heykel kursumuz var. Etkinlikler internette hangi günde hangi tabloyu veya heykeli çalışacağımız program şeklinde önceden yayınlanıyor. Buradan bakıp biletlerini alabilirler. Her çeşit arkadaş geliyor 7’sinden 70’ine diyebilirim ama 12 yaş sınırı var. Katılımcıların yaş ortalamaları 30 diyebilirim aslında. Çalışanlar da geliyor öğrenciler de. Doktor ve mühendisler çok katılım sağlıyor burada bariz bir ayrım var diyebilirim” bilgilerini verdi. Seans fiyatlarının 90 lira olduğunu belirten Gülbahar,  internet kullanmayan katılımcılar için elden satış imkanı sunduklarını kaydetti.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir’in en değerlisi Göztepe
» Melas azaldı, hayvan yemi maliyeti arttı
» Fındıkta hesap çarşıya uymadı
» Temmuz’da turist sayısı yüzde 2,77 düştü
» Sebzeler yerini tropikal bahçelere bırakıyor
» Alsancak’ta ticaretin eski tadı kalmadı
» Müze gelirlerinde yüzde 53,37’lik artış
» Türkiye Bilişim Derneği’nden KOBİ’lere altın rehber
» Beyaz eşya üretiminin %75’ini ihraç ediyor
» MPİOS’den 7 milyon liralık tesis yatırımı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.08.2019
  Ticaret 22.08.2019
  Ticaret 21.08.2019
  Ticaret 20.08.2019
  Ticaret 19.08.2019
  Ticaret 17.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni