• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tütün ürünlerinde tek tip paket sektörü yavaşlatır

05 Kasım 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

   ► Yaprak: Tütün kontrolü uygulamalarını yürütürken tütün ihracatı ve üretimimizi de gözardı etmemek gerekmektedir.

     Tütün mamulleri satışında tek tip paket ve tütün ürünlerine özel kapalı dolap zorunluluğu getirilmesi ile ilgili kanun teklifinin TBMM’ye sunulmasının ardından sektör temsilcileri konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tütün Eksperleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Servet Yaprak, “Biz yıllardır özellikle tütün kontrolü çalışmaları ve mücadelesi ile yaprak tütün üreticimiz ve üretimimiz arasına bir çizgi çekmeye çalışıyoruz” dedi.
     Tütün Eksperleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Servet Yaprak da yaptığı açıklamada, “Vergi  yükünün yüksek olduğu bu tip ürünlerde yapılan düzenlemelerin piyasaya etkileri diğer ürünlere göre daha şiddetli olarak kendini göstermektedir. Tütün mamulleri de bu ürünler içerisinde yer alıyor” diye konuştu.

“Görünürlüğün önüne geçmek hedefleniyor”
     Tütün Eksperleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Servet Yaprak, ülkemizde satışa sunulan sigara paketleri üzerinde hali hazırda paket yüzeyinin yüzde 65’ini kaplayacak şekilde sağlık uyarıları ve sigara kullanımı konusunda dikkat çeken resimler bulunuyor. Getirilmek istenen düzenleme ile bu oran yüzde 85’e çıkarılarak markaların ayırt edici özelliklerinin ortadan kaldırılması planlandığını belirtti. Yaprak, “Ayrıca perakende satış noktalarında dışarıdan tütün mamulünün görünürlüğünün ortadan kaldırılması için tütün ürünlerinin kapalı dolaplarda dışarıdan gözükmeyecek şekilde muhafaza edilmesi zorunlu kılınmak istenmektedir. Bu kanunla özellikle tüketicinin ve genç neslin tütün mamulüne ulaşımını zorlaştırmak, ürünlerin ayırt edici görsellerini ve marka emarelerini yok ederek tek tipleştirerek satış noktalarında görünürlüğün önüne geçmek hedeflenmektedir” dedi.

“Kaçak sigara risk ve realitedir”
     Halk sağlığı açısından bu tip düzenlemelerin gerekliliği ile bu düzenlemelerin ekonomik yansımalarının tütün ve tütün mamulleri piyasaları açısından her zaman sıkıntılı olduğunun altını çizen Yaprak, “Vergi ükünün yüksek olduğu bu tip ürünlerde yapılan düzenlemelerin piyasaya etkileri diğer ürünlere göre daha şiddetli olarak kendini göstermektedir. Tütün mamulleri de bu ürünler içerisinde yer alıyor. Dolayısı ile kara piyasa olarak tabir edilen kaçak sigara gerçeği ve denetimsiz ürün tüketimi ülkemiz için her zaman bir risk ve realitedir. Örneğin ülkemizde Tütün mamulleri üzerinde artan vergi oranları tüketiciyi kayıt dışı sarmalık kıyılmış tütün ile kaçak sigaraya önemli oranda yönlendirmiştir” açıklamalarında bulundu.

“Kayıtlı tütün üretiminin yüzde 87’si ihraç ediliyor”
     Türkiye sigara tüketimi açısından dünyanın ilk on pazarı arasında yer aldığını vurgulayan Yaprak, “Bununla birlikte  dünyanın en büyük oriental tütün üreticisi ülkesi olarak bir tütün üreticisi ülke kimliğimiz var. Toplam kayıtlı tütün  üretiminin yüzde 87 si yurt dışına ihraç ediliyor. Biz yıllardır özellikle tütün kontrolü çalışmaları ve mücadelesi ile yaprak tütün üreticimiz ve üretimimiz arasına bir çizgi çekmeye çalışıyoruz. Geleneksel tarım ürünlerimizden olan tütün üretimi ile  56 bin üretici ailesi geçimini sağlamaktadır ve yıllık ihraç gelirimiz 350 milyon dolar civarındadır. Son yıllarda ithalatı zorlaştıran tütün fonunun kademeli olarak azaltılması ve bu yıl sonunda sıfırlanacak olması iç piyasada tüketilen tütün ürünlerinde ithalatı cazip hale getirmiş ve  yerli tütün kullanım son on yılda yüzde 32’den yüzde 13 seviyelerine düşürmüştür. Tütün kontrolü uygulamalarını yürütürken tütün ihracatı ve üretimimizi de gözardı etmemek gerekmektedir” değerlendirmelerinde bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Besiciler, hayvanları da geleceği de kestiremiyor
» Tarımsal desteklemede kuralsızlık sürüyor
» Önlem alınmazsa sıcak ekonomiye çarpıyor
» Yumurta krizini aşmak için ortak çağrı: planlı üretim
» Emeklilik hayalimizi birkaç yıl öne almış olduk
» Yumurta tüketimi, üretimi yakalayamıyor
» “Yurtdışındakilerle yarışabilecek laboratuvarlarımız var”
» Avcılara denizden ekmek çıkmıyor
» Müze gelirlerinde yüzde 41,64’lük artış
» “Müteahhitlerimiz yurtdışına yönelmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.07.2019
  Ticaret 20.07.2019
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni