• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tütün Fonu kalktı ithalat kazandı!

19 Temmuz 2021 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

Tütün Fonu kalktı ithalat kazandı!


   ► Ege Bölgesi’nin kurak bir yıl geçirdiğini belirten Yaprak, “Bu yüzden tahminlerimize göre Ege ve Karadeniz Bölgeleri’nde rekolte kaybı yüzde 20’ye yaklaşacak” dedi

           KÜBRA TOPAL      
     Türkiye’nin uluslararası piyasalarda marka değeri olan en önemli tarımsal ürünlerinden bir tanesi de tütündür. Türkiye’de 1986 yılında Tütün Fonu uygulanmaya başlandı. İthal edilen tütünlerde kilogram başı 3 dolar fon alınırken, bu rakam 2010 yılından itibaren kademeli olarak düşürüldü ve 2018 yılının sonunda da sıfırlandı. Türkiye’de Tütün Fonu’nun sıfırlanmasıyla yurt dışından tütün alımının kolaylaştığını söyleyen Tütün Eksperleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Servet Yaprak, “Tütün Fonu’nun kalkması içeriden değil dışarıdan tütün tedarikini kolaylaştırdı ve bu durum ithalatı artırdı” dedi.

“Girdi maliyetlerinin yüksekliği zorluyor”
     Tütün üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çeken Yaprak, girdi maliyetlerinin artmasıyla üreticinin tütünden kazancının azaldığını belirtti. Yaprak, “Öncelikle tütün üreticilerin bilimsel olarak ne durumda olduğunu anlamamız için Ege Bölgesi’ne ilişkin bir maliyet çalışmamız var. Bu maliyet çalışması ile Ege Bölgesi’nde 2020 yılında üretilen ve alım satımı 2021 yılında yapılan tütünün kilogram maliyeti ortalama 23,2 TL olarak gerçekleşmiştir. Üretici bu tütünün kilogramını maksimum sözleşme baş fiyatı olarak 27,5 TL’ye satma şansına sahip. Tahminen ortalama alım rakamının 25,5 TL olduğunu düşünürsek maliyetin yüksek olduğunu görüyoruz. Zaten çok uzun zamandır hep bu konuya dikkat çekiyoruz. Girdi maliyetlerinin yüksekliğinden bahsettik. Üretici bu nedenle aslında para kazanmakta güçlük yaşıyor. Bu rakamlar ışığında, tütün üreticisinin eline kendi işçilik yevmiyesi dışında bir şey geçmediği, hane başına yıllık üretimin ise ortalama bin 500 kilogram olduğu göz önüne alındığında, üretici gelirinin asgari geçim seviyesinin altında olduğu gözükmektedir. Zaten üreticinin kullandığı gübre ve mazotta yaşanan fiyat hareketliliği ile tütünde yaşanan fiyat artışına bakıldığında üretici açısından önemli kayıplar yaşandığını da görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“2020’deki üretim 10 yıl önceki rakamları yakaladı”
     Yaşanan kuraklıkla birlikte Ege ve Karadeniz bölgelerinde yüzde 20’lik bir rekolte kaybı tahmin ettiklerini belirten Yaprak, “Türkiye’de sözleşmeli ve kayıt dışı şeklinde iki farklı tütün üretimi var. Bu kayıt dışı üretimin bir kısmı kayıtlara geçiyor. Dolayısıyla biz de onun bir kısmını toplam üretim rakamlarının içine dahil edebiliyoruz. Kuraklığın çok fazla yaşandığı yıllarda yüzde 20 rekolte kaybı yaşanabilir. Bu yıl da özellikle Ege Bölgesi kurak bir yıl geçirdi. Bu yüzden tahminlerimize göre Ege ve Karadeniz bölgelerinde rekolte kaybı yüzde 20’ye yaklaşacaktır ama diğer bölgelerimizde artış var. Bu bilgiler ışında şunu da ifade etmem gerekirse 2020 yılındaki tütün üretimi 10 yıl önceki rakamları yakaladı” değerlendirmelerinde bulundu.

“Tütün ihracatında yüzde 10’luk artış”
     Türkiye’de Tütün Fonu’nun sıfırlanmasıyla yurt dışından tütün alımının kolaylaştığını vurgulayan Yaprak, bu durumun ithalatı arttırdığını dile getirdi. Ege ve Karadeniz bölgelerinde yetişen tütünün yaklaşık yüzde 90’nının yurt dışına satıldığını belirten Yaprak, “Burada çok önemli bir ihracat gelirimiz var. Ancak, Türkiye 2020 yılında 51 bin 845 ton tütün ihracatına karşılık, 115 bin 459 ton tütün ithal etti. Fındık ve üzümden sonra ülkemizin en önemli tarımsal ihraç ürünü olan tütün, 2012 yılından itibaren ithalat karşısında üstünlüğünü yitirdi. 2020 yılında tütün ihracatı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 artış gösterdi. Bu rakamlar, tütün piyasasının dönüşmesi ile ilgili bir durum. Tütün piyasası tekelci olduğu dönemlerde yurt içinde üretilen önemli bir bölümü tütün mamullerine dönüşüyordu ve mamullerin satışı oluyordu. Bunun yanında ülkemizde tütün tüketim kültürü de değişti. Bu dönüşümler ister istemez ithalat ve ihracatımızı da etkiledi. Ülkemizde Tütün Fonu dediğimiz bir uygulama da vardı. Bu Tütün Fonu 1986 yılında uygulamaya konulmuştu. İthal edilen tütünlerde kilogram başı 3 dolar fon alınıyordu. Bu rakam 2010 yılından itibaren kademeli olarak düşürüldü ve 2018 yılının sonunda da sıfırlanmış oldu. Dolayısıyla Tütün Fonu’nun kalkması içeriden değil dışarıdan tütün tedarikini kolaylaştırdı” diye konuştu.

“Tütünün yüzde 90’nı İzmir’de işleniyor”
     İzmir’in Türkiye’de üretilen tütünün yüzde 90’nından fazlasını işletip yurt dışına ihraç eden bir konumda olduğunu söyleyen Yaprak, “Tütün ihracatçısı firmalar, tütünü sözleşmeli olarak satın alarak, İzmir‘de konumlanmış tesislerinde işleyip yurt dışı piyasalara sunuyor. Bu tesislerin 150 milyon dolar yatırım değeri ile birlikte yarattığı istihdam yaklaşık 3 bin 500 kişidir. Türkiye’de uzun yıllardır tütünü yurtdışına ulaştıran firmalar var. Bu firmalar İzmir’de bulunuyor. Türkiye’de üretilen tütünün yüzde 90’nı İzmir’deki bu tesislerde işleniyor ve yurt dışına ihraç ediliyor. Buradaki yatırımlar yıldan yıla artacaktır” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Yatlar ve marinalar pandemiye takılmadı
» Mobilyada yoğunluk beklenenden kısa sürdü
» Kuyumda düşük taksit bankalara yaradı
» “2. el piyasası ekonomik krizi atlattı”
» Turizmin ilk 5 ayında yüzde 20’lik gerileme
» “Kültürel zenginlikleri su altına taşıma potansiyelindeyiz”
» Besici mesleğini terk ediyor
» Otobüs firmalarından tavan fiyat tepkisi
» “Teknik eğitim revize edilmeli”
» Arılar ‘bal’ yapamıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2021
  Ticaret 03.08.2021
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni