• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TÜRKONFED KOBİ’lerin yeşil dönüşümüne rehberlik edecek

27 Nisan 2021 Salı 00:00
12
14
16
18

TÜRKONFED KOBİ’lerin yeşil dönüşümüne rehberlik edecek

   ► TÜRKONFED’in 23’sünü düzenlediği Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, “Dönüşüm Zamanı!” ana temasıyla gerçekleşti

           KÜBRA TOPAL      
     Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED), bu yıl 23’sünü düzenlediği Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, “Dönüşüm Zamanı!” ana temasıyla gerçekleşti. Toplantıya, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve Avrupa KOBİ Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alban Maggiar katıldı. KOBİ’lerin yeşil dönüşüm yolculuğuna rehberlik edecek politikalar ve teşvikler ile birlikte ele alınmayı gerekli kıldığından bahseden TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Dijitalleşme projelerimizle işletmelerimizin dönüşüm yolculuğuna rehberlik ettiğimiz gibi önümüzdeki süreçte de Yeşil Mutabakat’ta hazırlıklı olmak ve aksiyon almak için farkındalık yaratacağız” dedi.

“Geçici çözümlerin değil, kalıcı reformların zamanı”
     Risklerin düşürülmesi isteniyorsa hatalardan önemli derslerin çıkarılarak işe başlamanın fayda sağlayacağını belirten Turan, “Ülkemiz son 40 yıldır risklerini düşürmeyi değil, payını düşürmeye odaklandığı için enflasyon dahil pek çok kronik sorunu çözemedi. Bu dönüşüm dünyasında geçici çözümlerin değil, kalıcı reformların zamanıdır diye düşünüyoruz. Kadın ve gençlerin gücü ile üretim ekonomisi elimizdeki en kuvvetli aşı. 2020 yılında kredi maliyetlerinin düşüklüğü ve bolluğu ile bir genişleme yaşandı. Bu yıl ise kredi maliyetlerindeki artış ve KOBİ’lerimizin sıkıntıları devam ediyor. KGF’nin yatırım ve ihracat odaklı sektörlerimize yönelik acil olarak yeniden devreye girmesi, 3 ay uzatılan kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar genişletilmesi, reel sektörün beklentileri arasında yer alıyor. Pandemiden en çok etkilenen turizm ve hizmet başta olmak üzere işletmelerimizin karşılıksız hibe desteğinden daha fazla faydalanması ekonomimizin bağışıklık sistemini güçlendirecek adımlar olacak. Doğru bir adım olarak değerlendirdiğimiz 3 haftalık tam kapanma kararı ile birlikte toplum olarak sosyal devlete böyle dönemlerde daha fazla ihtiyacımız olduğunu da düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Entegre bir stratejik planlamaya ihtiyaç var”
     KOBİ’lerin ekonominin en kırılgan yapı taşı olduğunu dile getiren Turan, “Her türlü belirsizlik, ekonomik kriz, afet ve salgınlar bulundukları sektörlere göre farklı düzeyde olmakla birlikte KOBİ’leri etkiliyor. Ülkemizde 7 bin büyük şirkete karşılık 3.2 milyon KOBİ bulunuyor. Büyük şirketlerin tedarik zincirinin önemli bir parçası olan KOBİ’ler ihracatın yüzde 40’ını gerçekleştiriyor. Küresel tedarik zincirinde son 4 aydır özellikle hammadde temininde ciddi aksamalar yaşanıyor. Girdi fiyatları ve navlun maliyetleri artarken küresel düzeyde yaşanan konteyner sıkıntısı da haliyle ihracatçı firmalarımızı ve KOBİ’lerimizi olumsuz etkiliyor. Lojistikte kaybedilen her saniye ihracatçımızın ve ekonomimizde pazar kaybetmesi anlamına geliyor. İhracatçı firmalarımıza kısa vadede navlun desteğinin yanı sıra orta vadede entegre bir stratejik planlamaya ihtiyaç olduğu görülüyor” diye konuştu.

“Tek seferlik yerine sürdürülebilir politikalara ihtiyacımız var”
     İşsizlik rakamlarındaki artışın hızla devam ettiği ve geniş tanımlı işsizliğin yüzde 28’e kadar yükseldiği zor bir süreçten geçildiğini vurgulayan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Geçtiğimiz hafta kısa çalışma ödeneğinin yeniden uzatılmasına dair kararı son derece olumlu karşılıyoruz. İstihdama yönelik desteklerin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. İşsizlik ve hayat pahalılığı sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit eder durumdadır. Bu alanda çok ciddi adımlara ve ilerlemeye ihtiyacımız var. Enflasyonla mücadelede başarılı olamazsak diğer makro ekonomik sorunlarımıza da çözemeyiz. Bunu açık bir şekilde kabul edip bu yönde hareket etmek şart. Aksi durumda orta ve uzun dönemde büyümenin finansmanı için gerekli olan dış kaynak ihtiyacına ulaşmak mümkün olmayacak, istihdam ve işsizlik sorunları daha da derinleşecek” ifadelerini kullandı. Sürdürülebilir politikalara ihtiyacın olduğunu dile getiren Kaslowski, “Tek seferlik, sürdürülebilir olmayan rezerv harcaması gibi politikaların hiçbir yapısal sorunu çözemediğini aksine ülke ekonomisini dış şoklara daha da açık hale getirdiğini görmekteyiz” dedi.

“KOBİ’lerin yatırım kapasitelerini yeniden inşa etmeye çalışıyoruz”
     2020’nin baharında küçük bir toparlanma yaşandığından bahseden Avrupa KOBİ Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alban Maggiar, “Ancak KOBİ’ler hala ciddi bir belirsizlik ile karşı karşıya kalıyor. Kapanmalar yaşıyoruz ve KOBİ’ler bu süreçten çok ciddi etkileniyor. SMEunited, destek önlemlerini yerinde tutmaya çalışıyor, onları sürekli kılmaya çalışıyor. Bir takım enstrümanlar ile KOBİ’lerin yatırım kapasitelerini yeniden inşa etmeye çalışıyoruz. Güçlük çeken KOBİ’ler bu tür olanaklara erişim sahibi olmalı” dedi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 11.394, iyileşen sayısı 37.261
» Bir günde 55.472 kişi iyileşti, Aktif vak’a ssayısı 200 binin altına indi
» Karabağlar’da sahada bayramlaşma
» Rakamlarda gerileme devam ediyor
» İzmir engelsiz kent haline geliyor
» “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”
» Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak
» Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor
» Yerin 30 metre altında bayramlaşma
» Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni