• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye’nin 5G’ye geçişinde KOBİ’lerle çalışacağız”

21 Ocak 2021 Perşembe 13:00
12
14
16
18

“Türkiye’nin 5G’ye geçişinde KOBİ’lerle çalışacağız”

   ► TOBB ve Vodafone iş birliği ile teknolojide yerli üretim ve KOBİ’lerin gücü artıyor

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Vodafone Türkiye iş birliğinde yapılan ‘Teknolojide Yerli Üretim ve KOBİ’lerin Gücü’ etkinliği gerçekleştirildi. Bilişim, iletişim ve haberleşme sistemlerinde yerli ve millilik oranını gün geçtikçe artırdıklarını aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “4,5 G şebekelerinde yatırım döneminde 2016’da yerlilik oranımız yüzde 0,98 iken bu oran 2019 sonu itibariyle yüzde 23’e yükseldi. Türkiye’nin 5 G sisteminde geçişinde yerli ve millilik hassasiyetinin yanında KOBİ’lerimizle birlikte el ele çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Karaismailoğlu: 4,5G şebekelerinde yerlilik oranımız yükseldi
     KOBİ’lerin, Startup’ların, köklü kuruluşların, üniversitelerin yerli ve milli teknolojileri üretmeye odaklanmasının Türkiye’nin kaderini yeniden şekillendireceğini ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bakanlık olarak bilişim iletişim ve haberleşme alanında yerli ve milliliği ön plana alıyoruz. Teknolojideki Ar-Ge payımızı 2023’te AB ülkeleri düzeyine, 2028’de de OSD ülkeleri ortalaması üzerine çıkarmayı hedefledik. Bilişim, iletişim ve haberleşme sistemlerinde yerli ve millilik oranlarımızı gün geçtikçe artırıyoruz. 4,5G şebekelerinde yatırım döneminde 2016’da yerlilik oranımız yüzde 0,98 iken bu oran 2019 sonu itibariyle yüzde 23’e yükseldi. Yapılan toplam yatırımların ilk yıl en az yüzde 30’unu, ikinci yıl en az yüzde 40’ını 3’üncü ve devam eden yıllarda en az 45’ini yerli malı belgeli ürünlerden sağlamasını şartını koştuk. Türkiye’nin 5G sisteminde geçişinde yerli ve millilik hassasiyetinin yanında KOBİ’lerimizle birlikte el ele çalışmaya devam edeceğiz” dedi.  
     Haberleşme uydularını uzaya göndermenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Karaismailoğlu, “8 Ocak 2021’de Türksat 5A haberleşme uydumuzun başarıyla uzaya gönderdik. Uzaydaki aktif uydu sayımızı 7’ye çıkardık. Uydu çalışmalarımız devam ediyor. Türksat 5B’yi de kısa bir süre içinde uzaya göndereceğiz. Yerli ve milli uydumuz Türksat 6A Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümünden önce 2022’de uzaydaki yerini alacaktır” diye konuştu.  

Varank: KOBİ’lerin büyüme potansiyelini harekete geçirmeliyiz
     Türkiye’de her 1000 işletmenin 998’ini KOBİ’lerin oluşturduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ar-Ge’deki insan gücümüzün yaklaşık yarısı KOBİ’lerde istihdam ediliyor. Yine start-up firmalarımızın büyük kısmı KOBİ’ler. Bizler de gerek Bakanlığımız gerek bağlı ve ilgili kuruluşlarımızın tüm imkanlarını onların hizmetine sunuyoruz. Geçtiğimiz hafta Türkiye İstatistik Kurumu, KOBİ İstatistikleri Raporu’nu yayınladı. Bu raporda özellikle dikkat çeken bir nokta var. Firma ölçeği ile çalışan başına katma değer arasındaki çok güçlü pozitif korelasyon. Ülkemizdeki ortalama çalışan verimliliğini artırmak için başarılı KOBİ’lerimizin büyüme potansiyelini harekete geçirmeliyiz. Tabi bu potansiyeli harekete geçirmek, devletin ya da işletmelerin tek taraflı çabalarıyla değil; birlikte iş yapma modeliyle mümkün. KOBİ’lerimiz bu sayede; büyük ölçekli işletmelerin tedarik zincirine dahil olabilir, büyük işletmelerden bilgi transferi gerçekleştirebilir, buradan edindikleri tecrübe ile uluslararası pazarlara açılıp, ölçek ekonomisinin getirdiği avantajlardan istifade edebilirler. Bu iş birliği modelinin, bir diğer önemli katkısı ise ülkemizin orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerdeki ithal girdi bağımlılığının, dolayısıyla cari açığımızın azalması olacak” ifadelerinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu: Yüksek teknoloji ürünlerin yerli malı belgesi %18 arttı
     KOBİ’leri yeni teknolojiler üretme sırasında yalnız bırakmayacaklarını aktaran TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Tedarikçi olmak isteyen KOBİ’lerimize çağrıda bulunmak istiyorum: Geliştirdiğiniz teknolojinin eksik kaldığı noktalar olabilir. Bunu Vodafone’un standartlarına getirmek için devletimizin Ar-Ge desteklerinden faydalanabilirsiniz. Ar-Ge konusunda sadece devlet destekleri değil aynı zamanda Ufuk Avrupa ve Ufuk 2002 gibi AB destekleri de mevcut” dedi.
     TOBB sanayi veri tabanındaki kapasite raporu sayısının 2020’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 5 artarak 79 bini geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Ürünlerin teknoloji düzeyine baktığımızda yüksek teknolojili ürünlerdeki kapasite raporu sayısı geçen yıla göre yüzde 10, orta yüksek teknoloji raporu ise yüzde 9 arttı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destekleriyle üyelerimize 2020’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 7 artışla 15 binden fazla yerli malı belgesi verdik. Buradaki ürünlerin teknoloji düzeyine baktığımızda yüksek teknoloji ürünlerindeki yerli malı belgesi sayısı geçen yıla göre yüzde 18, orta yüksek teknoloji belge sayısı yüzde 12 arttı” ifadelerinde bulundu.

Aksoy: Yerli firmalara pozitif ayrımcılık yapacağız
     Vodafone’un yerli üretimin desteklenmesinin öncelikleri arasında olduğunu ifade eden Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Engin Aksoy, “Yatırımlarımızda tedarik zincirimize katılabilecek KOBİ’lerle iş birliği yapmaya devam ediyoruz. Yerli ekosistemin güçlenmesi için bakanlıklarımız ve kurumumuzla beraber çaba gösteriyoruz. 4,5 G yatırım yükümlülüğümüz de ilk günden itibaren yatırımlarımızı yerli malı belgeli ürünlerden, Türkiye’de ürün veya sistem geliştirmek üzere kurulan KOBİ niteliğindeki tedarikçilerden sağlayarak Tükiye’deki ürünlerden almasına çalışıyoruz. Yerli tedarik kapasitesinin oluşması için 3 yılda pek çok aksiyon aldık” diye konuştu. Atılan adımlarla beraber yeterli arzın oluşmadığını gördüklerini belirten Aksoy, “Farklı altyapı bileşenlerini üretebilecek kapasiteye ihtiyaç var. Önümüzdeki dönemde bu arzın artacağına inanıyoruz. Artan bu arzla beraber biz de yerli ürünleri önceliklendirmeye hazırız” dedi.
     Sürdürülebilir yatırım ortamı oluşmasına katkıda bulunmak istediklerini belirten Aksoy, “İki konuya dikkat çekmek istiyoruz. Vodafone satın alma programımız devam ediyor. Kriterlerimizi karşılayan KOBİ’leri ekosistemimize katmaya devam ediyoruz. Şirketimiz satın alma prosedüründe yapılan değişikliklerle yerli ürün alımını önceliklendirdi. Bu kapsamda yerli firmalara pozitif ayrımcılık yapacağız. İkinci konu da geçen ay Vodafone Tedarik Zinciri Portalı’nı hizmete açtık. Hedefimiz Türkiye’de üretim yapılması ve ihtiyaçlarımızın Türkiye’den karşılanması. Ama bunun dışında diğer hedefimiz global açılım. KOBİ’lerimizin sadece Türkiye’de değil yurt dışında da hizmet verebilmelerini düşünüyoruz. KOBİ’ler diğer Vodafone ülkelere de satış yapabilecek hale gelecek” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a yüzdesi 8,5’in üzerinde
» Yıllık enflasyon %15,6’ya çıktı
» EİB’ten Şubat’ta 1 milyar 172 milyon dolarlık ihracat
» “Pancar ve şeker üretiminde rekor kırıldı”
» EPDK’dan akaryakıt fiyatlarındaki haksız kâr artışına müdahele
» İzmir’in Gevreği tescillenecek
» Petkim, portföyündeki ürünlerde yaşanan genel fiyat düşüşüne rağmen kârlılığını artırdı
» Nadir Hastalıklar Ağı’ndan “Nadir Çağrı”
» Fındık ihracatında 60 bin tonluk azalış
» Batur’dan esnafa işgaliye desteği


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.03.2021
  Ticaret 03.03.2021
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni