• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye’deki turizmi canlı tutmak durumundayız”

07 Aralık 2017 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“Türkiye’deki turizmi canlı tutmak durumundayız”

   ► Turizm sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan 11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, Partner İl Nevşehir ve Partner Ülke Ukrayna ile kapılarını Fuar İzmir’de açtı.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin her yerine 12 ay devam edecek turizmi çeşitlendirerek, paketlerimizi yenileyerek yolumuza devam etmek zorundayız. Bu büyük zenginliği aynı zamanda Türkiye’nin kültürel zenginliği olarak ortaya koymak ve dünyada barış dili oluşturması bakımından Türkiye’deki turizmi canlı tutmak durumundayız” dedi.
     Turizm sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan 11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, Partner İl Nevşehir ve Partner Ülke Ukrayna ile kapılarını Fuar İzmir’de açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen fuar, 10 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek. Sektörün önemli temsilcileri ile katılımcıları, doğal güzelliğiyle ünlü birçok ülke ve il de fuarda yerini aldı.

     11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yanı sıra İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye Seyehat Acentaları Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, İzmir Ticaret Odası(İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Hukuk İşleri Müdürü Taras Krykun, Türk Hava Yolları Yurtiçi Satış Başkanı Halil İbrahim Polat, Hürriyet Gazetesi Reklam Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan, Turizm Acentaları, yurtdışı ve yurtiçi alım heyetleri, yurtdışı ve yurtiçi çok sayıda davetli ve turizm sektörünün tüm paydaşları katıldı.

     Fuarın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin başarılı fuarlarından biri bu fuar. 11 yıl önce küçük hedeflerle belki ortaya çıkmış bir fuar, bugün fevkalade önemli noktaya gelmiş. İleride Türkiye’nin alanında en önemli fuarı olmayı sürdürecektir. Türkiye, turizm alanında eli son derece rahat ve güçlü bir ülke. Derler ya ‘malın kendisi kendini satıyor.’ Hiçbir ülkenin sahip olmadığı zenginliklere sahip olan bir ülkeyiz. Bu büyük değeri turizm açısından ve kültür açısından çok iyi değerlendirmek ve bu zenginliğimizi insanlığın büyük zenginliği olarak ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Sadece yurt dışına tanıtmak değil, bizim de sektör içindeki arkadaşlarımızın da zenginliklerimizi hatırlatması ve hatırlaması bakımından bu fuarların çok önemli olduğunu düşünüyoruz” diyerek Türkiye’nin turizm anlamındaki zenginliklerini sıraladı.

“Turizmi 12 aya yaymak durumundayız”
     Klasik anlamda bildiğimiz deniz, güneş, kum turizminin ötesinde hem çeşitlendirmeye gitmek hem de turizmi 11 aya yaymanın zorunlu olduğunu vurgulayan Bakan Kurtulmuş, “Türkiye’nin her yerine 12 ay devam edecek turizmi çeşitlendirerek, paketlerimizi yenileyerek yolumuza devam etmek zorundayız. Bu büyük zenginliği aynı zamanda Türkiye’nin kültürel zenginliği olarak ortaya koymak ve dünyada barış dili oluşturması bakımından Türkiye’deki turizmi canlı tutmak durumundayız. Bu coğrafyanın en büyük gücü tarihi, kültürüdür. Buradan baktığınız zaman dünyanın en önemli arşivi Türkiye’nin kendisidir. Dünyanın en önemli kütüphanesi de bizzat Anadolu topraklarının kendisidir. Hangi şehrimize giderseniz gidin çok farklı zenginlikler görüyorsunuz. Turizmde hem ürün çeşitliliğine gideceğiz hem de yeni pazarlar açarak zenginliği daha ileri götüreceğiz” diye konuştu.

“Dünyanın yeni pazarlarına açılacağız”
     Bakan Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü: “Tamamına yakını bizden kaynaklanmayan sebepler dolayısıyla, terör hadiseleri, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü, çevredeki ekonomik ve politik istikrarsızlar, Rusya ile yaşanan kriz, Türkiye düşmanlığı gibi Türk turizminin geri gittiğine şahit olduk. Şimdi o defter kapandı. 2016’da dip noktaya gelen turizm bugün fevkalade iyi noktada. İlk 10 ayda turizmin bütün rakamları sevindirici. Ancak bunun yetmediğini biliyoruz. Dünyanın yeni pazarlarına açılacağız. Turist başı geliri 644 dolardan bin dolara çıkarmak için el birliği ile gayret edeceğiz. Turizm, barışın dilini geliştiren alanlardan biri. Birileri Türkiye düşmanlığı ve İslam karşıtlığı üzerinden savaşı, çatışmayı ve siyasi hesapları ortaya koysunlar biz zenginliğimiz üzerinden barış dilini geliştirmeye, Türkiye’yi barış yurdu olarak ileri götürmeye gayret edeceğiz. Bölgemizdeki savaşların sona ermesi için mücadele edeceğiz.”

“Fuarımız giderek büyüyor”
     Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ise “Fuarımız giderek büyüyor. Bu sene ilk defa Çin, Tayland gibi ülkeler katıldı. 34 ülkeden stant açtı, birçok firma ve 52 kentimiz bu fuarda temsil ediliyor. Bize düşen görev her sene biraz daha gelişerek, ev sahipliğini daha iyi yapmaya çalışarak ülkemizin turizmde ve hizmet sektöründe kalkınmasına katkı sağlamaktır” dedi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Nevşehir Valisi İlhami Aktaş da, fuarı düzenleyen ve destekleyen kurumlar ile katılımcılara teşekkür etti.

“Turizm 2 sene önce lükstü”
     Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Hukuk İşleri Müdürü Taras Krykun de“2 sene önce turizm insanlar için bir lükstü. Şimdi uluslararası turizm daha kolay hale geldi. Herkes tarafından ulaşılabilir oldu. Hem kalkınması hem de ekonomisi için bilinçli her devlet turizme önem vermeli” derken, Türk Hava Yolları Satış Başkanı Halil İbrahim Polat da “Bu etkinlikler bir taraftan turizme yeni bir ivme kazandırırken, yurt dışındaki algıyı düzeltmek konusunda önemli. Tüm sektörel bileşenlerin tek bir stratejinin parçası gibi hareket etme zorunluluğu var yoksa istenilen neticeye ulaşılmıyor. 2018 yılında da yeni hatlarımız, dünyada uçmadığımız noktalarda yeni hatlar planlıyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Star Rafinerisi, ilk özel endüstri bölgesi oldu
» Her yıl 214 milyar TL’lik gıda çöpe gidiyor
» Su ürünleri sektörü ABD’ye ihracatta 100 milyon dolar hedefliyor
» Kurulan şirket sayısı %16,26 arttı
» Palandöken, “Gıda israfıyla mücadele hızlanmalı”
» Koç Holding, Dünyanın en iyi işverenleri listesinde ilk 100’de
» Su ürünleri sektörü tek çatı altında buluştu
» ininal, yaygın yükleme ağına Teknosa’yı da ekledi
» Gıdanın geleceğine Aroma katkısı
» “16 Nisan, reform süreci başlangıcıdır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni