• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye’de tasarruflarda vadeli mevduatın payı yükseldi

21 Ağustos 2019 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

Türkiye’de tasarruflarda vadeli mevduatın payı yükseldi

           HABER MERKEZİ     
     ING Türkiye, Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2019 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, 2019’un ikinci çeyreğinde kentsel nüfusta tasarruf sahipliği oranı yüzde 13.4’e gerilerken, ‘3 ay içinde’ tasarruf yapacağını söyleyenlerin oranı arttı. Tasarruf edenler içinde düzenli tasarruf yapanların oranı yüzde 63’ten yüzde 70’e çıktı. Araştırmada, sistem içi tasarrufların kompozisyonuna bakıldığında TL cinsi vadeli hesapların payının artışa geçerek yüzde 30’dan yüzde 36 seviyesine yükseldiği dikkat çekti.

     ING Türkiye, Türkiye’de kentsel yerleşim yerlerinde yaşayan yetişkin bireylerin tasarruf eğilimlerini izlemek amacıyla IPSOS işbirliğiyle 2011 yılının Ekim ayından bu yana yürüttüğü Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2019 ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.
     Buna göre tasarruf sahipliği oranı bir önceki çeyreğe göre 0.8 puan gerileyerek yüzde 13.4 oldu. Bu gerilemede; bir yandan kurların seyri ve enflasyondaki olumlu gelişmelerin “ihtiyat saikiyle tasarruf etme ihtiyacı”nda düşüş yaratması, bir yandan da belirgin hale gelen gelir yetersizliği etkili oldu.  Tasarruf edenler içinde düzenli tasarruf yapanların oranı ise yüzde 63’ten yüzde 70 seviyesine yükseldi.

Gelecek 3 ay içinde tasarruf yapacağını söyleyenler arttı
     Araştırma sonuçlarına göre, yakın gelecekte tasarruf gerçekleştirmeyi planlayanlar içinde “3 ay içinde” tasarruf yapacağını belirtenlerin oranı yüzde 11’den yüzde 14’e yükseldi. Tasarruf edememe nedenleri geçen çeyrekle aynı kalırken, “yeterli geliri olmadığı için” tasarruf edemediğini belirtenlerin oranı bu dönem de yüzde 80 oldu. Çocuklu bireyler arasında önümüzdeki 3 ay içinde tasarruf etmeyi planlayanların oranı yılın ikinci çeyreğinde yüzde 13 seviyesini korurken, bu oran çocuksuz bireylerde yüzde 8’den yüzde 15’e yükseldi.

TL cinsi ve döviz mevduatlarda artış, yastık altında düşüş var
     Araştırmaya göre; bu dönemde bireysel emeklilik fonlarına tasarruf yapanların oranı yüzde 32’den yüzde 28’e gerilerken, yastık altı altın ve nakit tasarruflar da yüzde 24’ten yüzde 19’a geriledi. Buna karşın TL cinsi vadeli hesapların payının artışa geçerek yüzde 30’dan yüzde 36 seviyesine yükseldiği dikkat çekti. Döviz vadeli hesap aracını tercih edenlerin oranı da bu dönemde yüzde 6’dan yüzde 13’e yükseldi.

     ING Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Alper Gökgöz, sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, tasarruf sahipliğinin sürdürülebilir büyüme için önemine işaret ederek, tasarruf etmenin bir alışkanlık olduğunu ve ikinci çeyrekte düzenli tasarruf edenlerde gözlenen artışın Türkiye adına memnuniyet verdiğini söyledi. ING olarak Türkiye’nin lider tasarruf bankası olma hedefiyle yol aldıklarını vurgulayan Alper Gökgöz, ”Bu hedef paralelinde ING Türkiye’nin geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği tasarruf odaklı yenilikçi programı Turuncu Ekstra, yılın ikinci çeyreğinde 1’inci yaşını geride bırakırken 550 bin müşteriye ulaştı.

     Turuncu Ekstra programının bireysel müşterilerinin birikimlerine sunduğu yüzde 2 ek faiz, dijital kanallarda ücretsiz havale ve EFT, ATM’lerden ücretsiz para çekimi gibi avantajların yanı sıra indirimli alışveriş ayrıcalıklarından faydalanan Turuncu Ekstra müşterileri, toplamda 40 milyon TL’nin üzerinde tasarruf yaptı” dedi. Alper Gökgöz, tasarrufa yönelik ürün ve hizmetlerini çeşitlendirerek, tasarruf etme eğilimini desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» 150 çeşit oyuncağın anavatanı Türkiye
» Hak-İş’ten, uluslararası alanda iş birliği ve dayanışma
» Gürer: “Şiddet, toplumsal bir karşı duruş ile önlenir”
» İş dünyasında dönüşümün temelinde sürdürülebilir teknolojiler olacak
» Çin’in serbest ticaret limanı Hainan, 12 yabancı sermaye projesine imza attı
» Hayat Su’dan geri dönüşüm için dev adım
» Tepe Home’de dijital dönüşüm
» E-imza sayısı 5 milyona yaklaştı
» SunExpress ve Güneş Sigorta iş birliği
» Başkan Kırgöz’den, su altı ve kıyı temizliğine davet


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.08.2020
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni