• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye’de istihdamı genç firmalar yaratıyor”

13 Ekim 2020 Salı 16:00
12
14
16
18

Dr. Polat, genç firmaların istihdam yaratma performanslarının yüksek olduğunu, belli bir yaş sınırından sonra bu durumun ortadan kalktığını söyledi.

“Türkiye’de istihdamı genç firmalar yaratıyor”

   ► İstihdam yaratmada öncü rol üstlenen şirketler ve istihdam arasındaki ilişkiyi anlamak çok önemli olduğunu söyleyen Balkır, şirket verilerinin güvenli şekilde toplanması, saklanması ve analiz edilmesinin istihdam oluşumunda geniş perspektiften bakılmasına imkan sağladığını belirtti.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan Rekabet Forumu Konferansları (REF)’in ikincisi ‘Türkiye’de Şirket Dinamikleri ve Yeni İstihdam Oluşumu’ konusunda gerçekleşti. Türkiye’de şirket dinamizminin istihdam oluşumuna etkilerinin değerlendirildiği etkinlikte Prof. Dr. Ümit Özlale ve Dr. Beyza Polat, ‘Türkiye’de Şirket Dinamiklerini ve İstihdam Oluşumunu Anlamak’ başlıklı çalışmayı sundu. Araştırmaları sonucunda Türkiye’de istihdam yaratan firmaların küçük firmalar değil genç firmalar olduğunu açıklayan, “Dr. Beyza Polat, istihdamda yaş etkisini kontrol etmek için farklı yaş grubundaki firmaların istihdam performanslarını karşılaştırdıklarını ve bir yaş etkisi olduğunu gözlemlediklerini belirtti. Dr. Polat, ilk yaş grubundaki firmaların istihdam yaratma performanslarının yüksek olduğunu, bu farkların belli bir yaş sınırından sonra ortadan kalktığını belirlediklerini ifade etti.  

“Şirketler ve istihdam arasındaki ilişkiyi anlamak önemli”
     Yeni istihdam yaratmanın şartları ve şirket dinamiklerinin istihdama etkilerinin hem akademik literatürde hem de pratikte dikkat çekici konular olduğunu belirten TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Başkanı Bahadır Balkır, “Bu durumu 3 temel nedene bağlayabiliriz. Bunlardan birincisi iş yapma alışkanlıklarımızı, iş yapış biçimlerimizi ve işlerimizi derinden etkileyen 4. Sanayi Devrimi. 4. Sanayi Devrimi’nin getirdiği paradigma değişikliği, artan otomasyona karşı mevcut istihdamın korunmasına ve insan onuruna yakışan yeni istihdam kanallarının yaratılmasına kafa yormamız gerektiğini önümüze koyuyor.

     Bu süreçte bazı işlerin ortadan kalkması, yeni işlerin oluşmasıyla istihdam ve buna bağlı olarak eğitim politikalarının yeniden şekillendiğini görüyoruz. 4. Sanayi Devrimi’nin değiştirdiği rekabet dinamikleri şirketleri yapısını etkilerken, bu durumun istihdama nasıl yansıdığı önemli bir konu. İkinci temel nedenimiz, Covid-19 salgını. Covid-19 yarattığı sosyal ve ekonomik sarsıntıyla şirket dinamiklerini ve bu dinamiklerin istihdama etkisini yeniden sorgulamamıza neden oldu. İstihdamı korumak için kamu ve özel sektör değerli tedbirler hayata geçirmiş olsa da salgının devam etmesi durumunda istihdam yaratmak için atılması gereken adımların vakitlice düşünülmesinin şart olduğunu görüyoruz.

     Üçüncü temel nedenimiz veri ve verinin demokratikleşmesi olarak açıklanabilir. Hızla değişen ve gelişen bir dünyada istihdam yaratmada öncü rol üstlenen şirketler ve istihdam arasındaki ilişkiyi anlamak çok önemli. Bunun için şirketlerin özelliklerine dair güncel, kaliteli ve sağlıklı veriye sahip olmak hem de analiz edecek metodolojiye sahip olmak çok kritik önemde. Şirket verilerinin güvenli şekilde toplanması, saklanması ve analiz edilmesi istihdam oluşumunda daha geniş perspektiften bakmamıza imkan sağlıyor” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Toplam vefat 10 bini geçti
» Pandemi dönemi ve küresel iklim değişikliğinin tarım sektörüne etkileri
» İEKKK’da gündem “yüzülebilir Körfez” ve Alsancak
» BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, İzmir’de gazete temsilcileriyle buluştu
» Enflasyon tahmine 3,2 puanlık revizyon
» Yabancıların en fazla konut aldığı illerden Antalya değer artış lideri
» Tariş Zeytinyağı Birliği fiyat açıkladı
» İZSİAD’dan bağış kampanyasına tablet desteği
» Başkan Oran’dan vatandaşlara Ay Yıldızlı Türk Bayrağı
» Başkan Soyer CHP’li meclis üyeleriyle buluştu; “Birlikte güçlüyüz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni