• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye’de görme engellilerin iki gözü rehber köpekler olacak

25 Mayıs 2019 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

   ► Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer; “En kısa zamanda ilk rehber köpek okulunu açıp daha fazla görme engelliye iki göz olmayı hedefliyoruz”

     Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’da görme yetisini kaybeden pek çok asker için rehber köpek yetiştirmek üzere 1916 yılında dünyanın ilk rehber köpek okulunun açılmasının ardından bu okullar Almanya’da hızla yayılarak, yetiştirilen rehber köpekler Avrupa ülkelerinde yaşayan görme engelli bireylere kadar ulaştırıldı.
     Görme engellilerin yol göstericisi olan rehber köpekler için ülkemize henüz bir okul olmasa da, Rehber Köpekler Derneği görme engellilerin erişilebilirliği ile ilgili çeşitli okullarda ve şirketlerde farkındalık çalışmaları yapıyor, engellilere rehber köpekler desteği adına köpeklere eğitim veriyor.

     Görme engelliler için yol gösterici olan rehber köpekler önlerine çıkan engellerde görme engelli kişiyi uyararak güvenliğini sağlıyor. Rehber Köpekler Derneğinin faaliyetlerini aktaran Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer, “Görme engelliler derneğimize telefon, e-mail veya sosyal medya aracılığı ile ulaşıyorlar. Kendilerini anlatmalarını rica ediyoruz. Bu anlatılar doğrultusunda listemize kaydediliyorlar. Köpeklerimiz, rehber köpek olmaya hazır olduğunda bu liste gözden geçiriliyor ve adaylarımız hareketlilik testlerinden geçiriliyor. Uzun bir sürecin sonunda köpekler ile en uygun adaylar eşleştiriliyor. Bu uygunluk; yürüme hızı, boy, kuvvet, ses tonuna verilen tepki gibi çeşitli kriterler ile ölçülüyor. Ülkemizde şu an için bir rehber köpek okulu bulunmuyor. Bunun için çalışmalarımıza başladık, en kısa zamanda ilk rehber köpek okulunu açıp daha fazla görme engelliye iki göz olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Rehber Köpekler ne yapar?
     Rehber köpekler, görme engellilerin yol göstericileridir. İşine, markete, restorana vb. Gitmek isteyen bir görme engelli; rehber köpeğinin yardımı ile bağımsız olarak gidebilir. Rehber köpekler önlerine çıkan engellerde görme engelli kişiyi uyararak güvenliğini sağlar. Böylelikle kendilerine güvenlerini arttırırlar. Daha da ötesinde onların en iyi dostu olurlar.
     I.Dünya savaşından sonra Almanya’da görme yetisini kaybeden pek çok asker için rehber köpek yetiştirmek üzere Dünyadaki ilk rehber köpek okulu 1916 yılında açılmıştır.
     Bu okulların Almanya’da hızla yayılmasıyla birlikte yetiştirilen rehber köpekler sadece Almanya’da yaşayan bireylere değil farklı Avrupa ülkelerinde yaşayan görme engelli bireylere de ulaştırıldı.

Türkiye’nin ilk rehber köpeği Kara 2016 yılında göreve başladı
Derneğiniz Türkiye’de ne zaman faaliyetlerine başladı?
     Rehber Köpekler Derneği 2014 yılının Ekim ayında bir önceki İngiltere Büyükelçisinin eşi Maggie Moore ve Av. Nurdeniz Tunçer önderliğinde kuruldu, Türkiye’nin ilk rehber köpeği Kara 2016 yılının Aralık ayında göreve başladı.

Rehber köpek olamayanlar terapi köpeği oluyor
Rehber Köpekler Derneği olarak çalışmalarınızı paylaşır mısınız?
     Görme engellilerin erişilebilirliği ile ilgili çeşitli okullarda ve şirketlerde farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Türkiye’nin her yerindeki görme engellilere rehber köpeklerle destek olabilmek adına köpeklerimize eğitim veriyoruz. Çeşitli sebeplerle, eğitimli olmasına rağmen rehber köpek olamayan köpeklerimizin tüm engel gruplarına yardımcı olabilmeleri için terapi köpekleri uygulamasını hayata geçiriyoruz. Böylece tam eğitimli, uysal ve sevgi dolu olan köpeklerimiz farklı engel gruplarına pozitif enerjileri ile destek oluyorlar.

Rehber köpekler neye göre seçilerek eğitime alınır?
     Rehber köpek adayları, 8 haftalıkken alınıyorlar. Yavruların uysal olması en önemli kriter. Ayrıca anne ve babasının sağlıklı olması, herhangi bir genetik rahatsızlık ihtimali olmaması gerekiyor.

Hem gözleri hem de en yakın dostları
Rehber köpeklerin en önemli özelliği nedir?
     Rehber köpekler birlikte yaşadıkları görme engelli ile çok derin bir sevgi bağı kurarlar. Görme engellinin hem iki gözü hem de en yakın dostu olurlar.

TSE ile çalışmalara başlandı
Eğitim aşamaları nasıldır? Eğitimde en önemli detay nedir?
     8 haftalıkken alınan yavrular bir yıl için gönüllü bakıcı aile yanına verilirler. Gönüllü bakıcı aile yanındayken eğitmenin de desteği ile tuvalet, basit komutlar gibi temel eğitimlerini alırlar. Bu sürecin sonunda bir testten geçerler ve başarılı olurlarsa rehber köpek eğitimine başlarlar. Altı ay süren bu eğitimin sonunda tekrar bir teste tabii tutulurlar ve başarılı olurlar ise kendilerine en uygun görme engelli ile eşleşmek için çalışmalara başlarlar.

Her zaman sevgi ve ödül ile eğitiliyorlar
     Eğitimlerindeki en önemli detay ise tamamen pozitif şartlandırma ile eğitilmeleridir. Her zaman sevgi ve ödül ile eğitilirler. Rehber köpeklerin standartlarının oluşturulması için TSE ile çalışmalara başlandı. Köpeklerimizin yetiştirilmesi ile yaşadığımız tecrübeleri standartlarla daha sistematik bir hale getirdik.

“Engelliler, derneğimize ulaaşark kendilerini anlatıyor”
Engelliler size nasıl ulaşıyor, isteyen her görme engelli birey rehber köpek edinebiliyor mu? Rehber köpek desteği nasıl duyuruluyor?
     Görme engelliler derneğimize telefon, e-mail veya sosyal medya aracılığı ile ulaşıyorlar. Kendilerini anlatmalarını rica ediyoruz. Bu anlatılar doğrultusunda listemize kaydediliyorlar. Daha sonra köpeklerimiz rehber köpek olmaya hazır olduğunda bu liste gözden geçiriliyor ve adaylarımız hareketlilik testlerinden geçiriliyor. Uzun bir sürecin sonunda köpekler ile en uygun adaylar eşleştiriliyor. Bu uygunluk; yürüme hızı, boy, kuvvet, ses tonuna verilen tepki gibi çeşitli kriterler ile ölçülüyor.

Ülkemizde rehber köpek eğiten okullar var mı?
     Ülkemizde şu an için bir rehber köpek okulu bulunmuyor. Bunun için çalışmalarımıza başladık, en kısa zamanda ilk rehber köpek okulunu açıp daha fazla görme engelliye iki göz olmayı hedefliyoruz.

Farkındalık ve destek devamlı artıyor
Türkiye’de rehber köpek desteği alan kaç kişi bulunuyor? Talep fazla mı? Dünya ile kıyasladığınızda ülkemizdeki yer nasıldır?
     Türkiye’de şu an görev başında 4 rehber köpek var. Derneğimizin sağladığı ve veteriner ve mama ile destek olduğumuz rehber köpeklerimiz Gazi Astsubay Hasan Arısoy’un rehber köpeği Bobby, milli sporcu Yusuf Uçar’ın rehber köpeği Aslan ve Av. Mustafa Keskin’in rehber köpeği Tabs.  Talep çok fazla ve biz çok yeni bir derneğiz. Bu sayıyı arttırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
     Dünyada rehber köpek uygulamasının yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi var, biz ise çok yeniyiz. Her şey yavaş yavaş gelişiyor, farkındalık ve destek her geçen gün artıyor.

Köpeklerin rehber olma süreci

     Rehber köpeklerin eğitimi çeşitli aşamalardan oluşuyor. Rehber köpek eğitiminin ilk aşaması rehber köpek olmaya yapı olarak daha uygu olan türlerden seçilen yavruların 6-8 haftalık erişkinliğe geldiklerinde gönüllü ailelere teslim edilmesiyle başlıyor. İkinci aşamada yavrular bir veya bir buçuk yıl gönüllü aileler ile kalıyor. Bu süreçte yavrular eğitimlerinin bir sonraki aşamasına hazır hale getiriliyor. Köpekleri sahiplenen aileler ile rehber köpek okulları bu aşamada iletişim halinde kalırlarken yavruların ihtiyaçları rehber köpek okulları tarafından karşılanıyor. Yavruların aile yanında kaldıkları bu sürede eğitimlerinin bir parçası olan temel komutlar aileler tarafından yavrulara öğretiliyor. Rehber köpek eğitiminin son aşamasında ailelerden alınan köpekler özel eğitimli rehber köpek eğiticileri ile birlikte eğitiliyor. Eğitimi başarıyla tamamlayan köpekler görme engelli bireylere verilmek üzere hazır hale geliyor.

Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer’den satırbaşları

 • Dünyadaki ilk rehber köpek okulu 1916 yılında açıldı.
 • Rehber köpekler önlerine çıkan engellerde görme engelli kişiyi uyararak güvenliğini sağlar.
 • Türkiye’nin ilk rehber köpeği Kara 2016 yılının Aralık ayında göreve başladı.
 • Rehber köpek adayları, 8 haftalıkken alınıyorlar.
 • Yavruların uysaolması en önemli kriterdir.
 • Eğitimlerindeki en önemli detay ise tamamen pozitif şartlandırma ile eğitilmeleridir.
 • Rehber Köpekler Derneği’ne telefon, e-maiveya sosyamedya aracılığı ile ulaşılabilir.
 • Uzun bir sürecin sonunda köpekler ile en uygun adaylar eşleştiriliyor.
 • Uygunluk; yürüme hızı, boy, kuvvet, ses tonuna verilen tepki gibi çeşitli kriterler ile ölçülüyor.
 • Ülkemizde şu an için bir rehber köpek okulu bulunmuyor.
 • En kısa zamanda ilk rehber köpek okulunu açmayı hedefliyoruz.
 • Türkiye’de şu an görev başında 4 rehber köpek var.

Desteğe ihtiyacımız var!

     Desteğe çok ihtiyacımız var. 5578’e RKD yazarak 5 TL destek olabilir veya banka hesabımıza bağışlarınızı iletebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
     Türkiye İş Bankası Rıhtım Şubesi
     Hesap Adı: Rehber Köpekler Derneği
     Hesap Numarası: 1025-4272756
     IBAN: TR78 0006 4000 0011 0254 2727 56

     https://twitter.com/rehberkopekler
     https://www.instagram.com/rehberkopekler/
     https://www.facebook.com/rehberkopekler/

 


+ Benzer Haberler
» ‘Gözle görülemeyen’ kirlilik
» Midye dolmalar ‘kooperatif’te pişecek
» Kadınlar ‘dayanışma ağları’ örüyor
» Ağustos’ta turist sayısı yüzde 24,35 arttı
» Denizlerde avlanma derinliği tartışması
» “10 fabrika hayalimi dile getirmeyi seviyorum”
» Kemeraltı’nın tek sıcak demircisi
» “Yürürlükteki sistemde 3-5 puan bile önemli”
» Müze gelirlerinde yüzde 59,70’lik artış
» Beledi dokumacılığı kadınların elinde


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2019
  Ticaret 21.09.2019
  Ticaret 20.09.2019
  Ticaret 19.09.2019
  Ticaret 18.09.2019
  Ticaret 17.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni