• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye, sanayi 4.0 ile sıçrama yapabilir

12 Aralık 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Türkiye, sanayi 4.0 ile sıçrama yapabilir

           HABER MERKEZİ     
     9 Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 9. Gelişim Platformu’nun Sanal Uygarlık etkinliğine konuşmacı olarak katılan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, gençlerle biraraya geldiği organizasyonda Sanayi 4.0 gelişmelerini, EGİAD’ın etkinliklerini ve faaliyetlerini aktardı.

     Üniversite öğrencilerini iş dünyasının ünlü isimleriyle buluşturarak meslek hayatlarında ve kişisel gelişimlerinde katkı sağlamayı hedefleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 9.Gelişim Platformu’nun her sene heyecanla beklenen etkinliği bu kez “Sanal Uygarlık” konseptiyle gerçekleşti. EGİAD - Ege Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Mustafa Aslan’ın da konuk konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte birbirinden değerli konuşmacılar yer aldı. Gelişen medeniyet, yeni nesil teknoloji, sanayide hızlı değişim, teknolojiye yön veren şirketler gibi başlıkların ele alındığı etkinlikte, gençlerle biraraya gelen EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, Sanayi 4.0 gelişmelerini, STK olarak etkinlik ve faaliyetlerini aktardı.

     Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği konuşmada EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, dünyanın yakından takip ettiği Sanayi 4.0’ın ülke olarak gerisinde kalınamayacağını belirterek, “Türkiye olarak bir sıçrama istiyorsak bu devrimle gerçekleştirebileceğimizi unutmamız gerekmekte” dedi. Üniversite sıralarındaki gençlerin iki dönem arasında geçiş sağladığına dikkat çeken Aslan, “Sizlerin doğduğu medeniyet ile sizlerin yaşlandığınız dönemdeki medeniyet çok farklı olacak. Siz iki farklı döneme, büyük teknolojik değişime şahitlik edeceksiniz. Dünya genelinde kaydedilen her gelişme beraberinde bir değişim süreci getirir. Ama bu değişim sürecinde her zaman yeni fırsatlar doğar. Endüstri 4.0 yatırımlarının kısa vadede yüzde 6 istihdam artışı sağlayacağı, uzun vadede ise nitelikli iş gücü talebinde artış olacağı öngörülmekte. Bu beklentiler gerek devletlerin gerekse bireylerin eğitim sisteminden beklentilerini de değiştirecek gibi görünüyor” dedi.

     Endüstri 4.0’ın beraberinde getireceği yeni istihdam olanakları doğrultusunda üniversitelerin eğitim programlarını güncellemeleri gerektiğini de hatırlatan Aslan, şöyle konuştu: “Özellikle fen bilimleri alanında çok-disiplinli yaklaşımların benimsenmesi; elektrik, elektronik, makine mühendisliği ve bilgisayar bilimlerini bir araya getiren mekatronik alanında yeni eğitim programlarının oluşturulması önem taşıyor. Aynı zamanda da gerek üniversitelerin gerekse araştırma kuruluşlarının dünya genelindeki standartları takip ederek Ar-Ge başta olmak üzere her alanda daha aktif rol alması bekleniyor. Diğer bir deyişle, Endüstri 4.0’ın sadece akademik ya da sadece ticari bir girişim olarak başarıya ulaşması mümkün olmadığı için akademi-iş dünyası-siyaset üçgeninin sağlam bir şekilde çizilmesi gerekiyor.

     Teknolojiyi içselleştirmiş ve büyüyen işgücüne sahip Türkiye, küresel ekonomideki rolünü değiştirecek büyük bir dönüşüm yaratma fırsatının eşiğindedir. Türkiye sanayisinin gelişmesinde ve rekabetçiliğinin arttırılmasında çok temel bir faktör ve fırsat olacağına inandığımız Sanayi 4.0 devriminin yakalanması ve öncü ülkeler arasında yer alınması için tüm paydaşların ortak bir ülke planı ve hedefi çevresinde odaklanarak çalışması bir aciliyet ve zorunluluk göstermektedir. Türkiye, önündeki bu fırsatı hayata geçirmek için gerekliliklerini, önceliklerini ve bir yol haritasını ortaya koymalıdır. Bu yol haritasının tüm paydaşlarla işbirliği içinde ve kararlı bir şekilde uygulanması önümüzdeki on yıl için ülke gündeminin en temel maddelerinden biri olmalıdır.”


+ Benzer Haberler
» MESS’in MEXT’i dünyaya model olacak
» ESHOT, otobüslere reklam almak için ihaleye çıkıyor
» Şadan Gökovalı’nın ismi yaşadığı sokakta anılacak
» Çin’de yeni korona virüsü vakası 830’a yükseldi
» Tüketici güven endeksi 58,8 oldu
» Gençler için Kemeraltı’nda sokak partisi
» Bakan Soylu, “10 yılda emniyet kıyafetleri 9 kez değiştirildi”
» ‘Unutturmayı başaramadılar!’
» Türkiye’deki yabancı gayrimenkul yatırımının yüzde 35’i vatandaşlık başvurusu için
» 8 Mart için dayanışma vurgusu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.01.2020
  Ticaret 23.01.2020
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni