• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye, rüzgâr enerjisinde 10 bin megavat sınırını Ağustos’ta geçiyor

24 Temmuz 2021 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Türkiye, rüzgâr enerjisinde 10 bin megavat sınırını Ağustos’ta geçiyor


   ► ENSİA Başkanı Alper Kalaycı, “Son 15 yılda kaydettiğimiz başarı hikayesi ile tüm dünyanın dikkatini çekiyoruz. 10 Bin megavat kurulu güç sınırını aşıyor olmamız, ana ve yan sanayicilerin alkışlanacak bir başarısıdır.”

           HABER MERKEZİ      
     İlk rüzgâr enerjisi santralini 1998 yılında Çeşme’nin Germiyan Köyü’nde devreye alan Türkiye, özellikle son on beş yılda kaydettiği ivme ile birlikte Ağustos ayında 10 bin Megavat kurulu güç sınırını aşacak.
     Türkiye an itibarıyla rüzgâr enerjisi kapasitesiyle dünyada 12’nci, Avrupa’da 7’nci sırada yer alırken, toplam elektrik kurulu gücünün yaklaşık yüzde 10’unu rüzgâr enerjisi oluşturuyor.
     Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Türkiye’nin 2006 yılında sadece 51 MW olan kurulu gücünün yaklaşık 200 kat artışla 10 bin MW sınırına dayanmasının, tüm dünyanın dikkatini çeken bir başarı öyküsü olduğunu söyledi.

YEKDEM’İN PAYI BÜYÜK
     Bu sonuca ulaşılmasında 2005 yılında yasalaşan Yenilenebilir Enerji Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) yanı sıra ana ve yan sanayide gerçekleştirilen yatırımların büyük etkisi olduğunu belirten Kalaycı, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili tüm kamu otoritelerimiz, sanayicilerimiz, mühendislerimiz, işçilerimiz el ele vererek bu büyük başarıya ulaştık. Haziran 2021 itibarıyla Türkiye genelinde 253 santral projesi işletmede bulunuyor ve bu santrallerin toplam kurulu gücü 9 bin 660 Megavata ulaşıyor. Bu yatırım hızı ile Ağustos ayı sonunda Türkiye olarak çok önemli bir başarıya imza atacağız ve RES kurulu gücümüz 10 bin Megavat sınırını aşacak. Ben de 1998 yılında Türkiye’nin ilk rüzgâr enerjisi projelerinden birinde genç bir mühendis çalışan bir yönetici olarak bu muhteşem hikâyenin parçası olmaktan gurur duyuyorum.” dedi.

ENERJİDE İTHALAT ORANI YÜZDE 70
     Birincil enerji kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’ini ithal eden Türkiye’nin 2020 sonunda ulaştığı 50 milyar dolarlık dış ticaret açığının önemli bölümünün enerji ithalatından kaynaklandığını anımsatan ENSİA Başkanı Alper Kalaycı, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilecek her bir megavat enerjinin, karşılığı olan dövizin yurt içinde kalması demek olduğunu vurguladı.  
     Enerji Bakanlığı tarafından 2007 yılında yayınlanan Rüzgâr Enerjisi Potansiyel Atlası’nda (REPA), Türkiye’nin bu enerji kaynağındaki potansiyel kurulu gücünün 38 bin MW kara ve 10 bin MW denizüstü (offshore) olmak üzere 48 bin MW olarak açıklandığını sözlerine ekleyen Kalaycı, bu verinin acil olarak güncellenmesi gerektiğini ifade etti.

“DENİZÜSTÜ RES’İN ÜRETİM ÜSSÜ OLABİLİRİZ”
     ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı şu değerlendirmeyi yaptı:
     “Denizüstü Rüzgâr Enerjisi Derneği (DÜRED) sadece offshore RES potansiyelimizin 75 bin MW olduğu bilgisini paylaşırken, sektörün tüm profesyonelleri karasal RES kapasitemizin en az 100 bin MW olduğu konusunda ittifak halinde. Bugün santraller yüksek enerji üretme kapasiteleri ile düşük rüzgâr hızlarında da üretim yapabilme teknolojilerine sahip. Aynı şekilde rüzgâr ölçümlemesinde kullanılan ekipmanların teknolojilerinde baş döndüren bir hız gözlemliyoruz. Bu gerçekler ışığında REPA’nın yeni teknik ve akademik ölçümlemelerle en kısa sürede güncellenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada olan ülkemizin Denizüstü RES’teki eksikliğini giderici ihale süreçlerinin Bakanlığımız tarafından zaman kaybedilmeden tamamlanması gerektiğini ifade ediyoruz. Ülkemiz geçen 23 yılda rüzgâr enerjisi santrallerinin kule, kanat, türbin ve aksamlarını üreten çok iyi altyapıya sahip nitelikli bir sanayiye de kavuştu. Bu altyapı ile Akdeniz ve Karadeniz bölgelerindeki denizüstü RES’lerin her türlü üretimlerini yapabilir, katma değeri çok yüksek bu üretimle ülkemize yüklü miktarda döviz kazandırabiliriz.”


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı yükselmeye devam ediyor
» Çimentoda kota müteahhitlerin eylemini nötrledi
» Ağustos’ta 95 bin 896 taşıt trafiğe kayıt oldu
» DİŞSİAD’dan Almanya’ya ihracat çıkarması
» “Sahte ilaç ithal edenlerin peşini bırakmayacağız”
» “Yeşil ekonomide kilit nokta maliyetin belirlenmesi”
» İzmir’de gevrek ve boyoza zam
» Tüketici Güven Endeksi Eylül’de %1,8 arttı
» Karayolları Genel Müdürlüğü 5 adet saha aydınlatma kulesi satın alacak
» Otomotiv sektöründe cobot kullanımı giderek artacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni