• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye kruvaziyer turizminde hak ettiği payı almalı”

28 Kasım 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

“Türkiye kruvaziyer turizminde hak ettiği payı almalı”

   ► İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Kenan Yalavaç idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda kruvaziyer turizmindeki olumlu gelişmelere dikkat çekildi. Kruvaziyer turizminin dünyadaki payının 35 milyar dolar olduğunu, ifade eden İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “Kruvaziyer turizminde her sene yüzde 10 büyüme söz konusu, dolayısıyla Türkiye doğal zenginliğinden dolayı vazgeçilmez bir coğrafya. Hak ettiğimiz payı almamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu yıl Türkiye kruvaziyer turizminde sıfır çekmedi, 250 kruvaziyer gemi 220 bin yolcuyu Türkiye’ye taşıdı” şeklinde konuştu.

“Kruvaziyer turizminde sıfır çekmedik”
     Bu yıl kruvaziyer turizminde sıfır çekmediklerini ifade eden Öztürk, bu yıl 250 kruvaziyer geminin ve 220 bin yolcuyu Türkiye’ye taşıdığını ifade etti. Öztürk, “Kuşadası’nda 152 gemiyle, yaklaşık 120 bin yolcu Türkiye’ye geldi. Türkiye geçmişte 2 milyon 250 bin yolcuya kadar çıkmıştı. Bunu tekrar yakalayacağımıza inanıyorum” diye konuştu. 2019 yılı için yolcu başına 35 dolar teşvike devam etme kararı alındığını söyleyen Öztürk, “Bu teşvikin seyahat acentelerine değil, kruvaziyer gemi getiren acentelere veya bu kruvaziyer gemilerin hizmet satın aldığı limanlara yapılması gerektiğini tekrarlamak istiyoruz. Çünkü asıl teşvikin o şekilde olacağını düşünüyoruz” dedi.
     Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyadaki kruvaziyer turizmin büyüklüğü 35 milyar doları buldu, 2018 sonunda dünyada yaklaşık 27,2 milyon kişi kruvaziyer turizminden yararlandı. Her sene yüzde 10 büyüme söz konusu, dolayısıyla Türkiye doğal zenginliğinden dolayı vazgeçilmez bir coğrafya. Hak ettiğimiz payı almamız gerektiğini düşünüyoruz.”

“İstanbul’un modern limana ihtiyacı var”
     İstanbul Yenikapı’da inşası yapılan kruvaziyer limanının hem Türkiye’ye hem de komşu ülkelere fayda sağlayacağını dile getiren Öztürk, “Yenikapı’da güzel bir kruvaziyer limanın inşası söz konusu. Aynı anda 8 geminin yanaşabileceği bir liman. Bunun sadece Türkiye’ye faydası yok aynı zamanda komşularımıza da faydası var. İstanbul’a bu sene hiç kruvaziyer gemi gelmedi, hiç yolcu inmedi. İstanbul Türkiye’nin yüzü. Modern bir yolcu salonu olan bir limana ihtiyacı var” diye konuştu.

“Tır taşımacılığındaki fiyat düşüşü denizi olumsuz etkiliyor”
     İhracatın ekonomimizde önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Öztürk, “İhracatımız ithalatımıza bağlı. Ekim ayında ihracatın ithalatı karşılama rakamı yaklaşık yüzde 97’ye çıktı. Bu da ekonomimizin küçüldüğünü gösteren bir rakam” dedi. 2019 yılı için iyimser olmaktan yana olduğunu söyleyen Öztürk, “İhracat yükü 450 bin ton, ithalat yükü de 332 bin ton civarında. Egeli ihracatçılar da 12 milyar dolarlık hedefini 14 milyar dolara çıkarmış vaziyetteler” diye belirtti.
Avrupa’dan boş dönen tırların sayısının 70 bini aştığını kaydeden Öztürk, “Bunun deniz ticaretine olumsuz bir etkisi var. Tır taşımacılık fiyatlarının yüksek olduğu dönemde, deniz bir şekilde tercih edilen taşıma yoluydu. Tırlar boş geliyor, bari boş gelmeyeyim diye çok ucuz rakamlara taşıyorlar” dedi.

2019’da tasarruf politikası izlenecek
     2019 yılında tasarruf içerisinde olunması gerektiğini söyleyen Öztürk, “Yönetim olarak her şeyin tasarrufunu düşünüyoruz. Son zamanlarda devlet de tasarruf içinde. Turizm Bakanlığı tasarruf tedbirlerinden dolayı 2019 yılındaki 96 fuarı 27 fuara düşürdü. Bu doğru bir yaklaşım, bize faydası olabilecek fuarlara katılması gerektiği, daha etkin şekilde çalışmamız gerektiği, hatta fuarların sonucunda bu ülkeye ne kattık, ne tanıttık bundan dolayı ülkemi ne gelir elde edecek önümüzdeki yıllarda diye düşünülmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

Feribotlarda klas belgesi zorunluluğu kaldırıldı
     Feribotlarda klas belgesi zorunluluğunun kaldırıldığını dile getiren Öztürk, “Türkiye’den Yunan adalarına hizmet veren feribotlar klas sertifikası almadan devam edebilecekler. Bu görüşmelerin her birinde vardım üyelerimizin asgari güvenlik önlemlerini almak koşuluyla yapıldı. Fazladan güvenlik önlemi alalım. Çünkü 40-50 yıllık teknelerle Yunanistan’a gidiliyor. Fakat o tekneleri yaptırmaya kalksanız sektörün karşılama şansı yok. Yaptırmayıp klas sertifikası almak için tamir, bakım, onarım eklemeler yapmaya kalktığınızda hiçbir anlamı yok her şeyinin değişmesi gerekiyor. Piyasayı Yunanlı armatörlere bırakırsak olmayacaktı. 13-14 gemimiz klaslı. Geri kalan feribotların klas problemi de çözülmüş oldu” şeklinde konuştu.

İzmir’de deniz ulaşımı tercih ediliyor
     İzmir’de deniz taşımacılık payının her geçen gün arttığını ifade eden Öztürk, “Her sene yüzde 10 civarında artış var. İnsanlar denizi kullanmaya daha çok gayret ediyorlar. Çabukluğu ve rahatlığından dolayı” diye konuştu.
     Denizcilik sektöründe globalleşme olduğunu dile getiren Öztürk, “Hatlar birleşiyor, birbirini satın alıyor. Dev konteynır firmaları dijitalleşme konusunda iş birliği içinde. Artık insana ihtiyaç olmadan dijital ortamda yüklemeler gerçekleştirilecek, belki acente ağı bile olmayacak. Dünya da en yeni olan şeylerden bir tanesi bu. İnsansız gemileri, akıllı limanları konuşuyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, e-ihracatta da öne çıkmak istiyor
» 8. Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı
» Üreticilere 1 milyar 432 milyon TL ödenecek
» İhracat hedefi Ortadoğu pazarının kapılarını araladı
» Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi
» 10. Alaçatı Ot Festivali yine dopdolu geçecek
» Garanti Bankası’ndan 103 milyon 220 liralık ihraç
» BİST, ATPET hisselerini kottan çıkardı
» Dagi Yatırım Holding brüt takasa alındı
» Emlak Konut bir projesini tasfiye etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni