• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye, klinik araştırmalar için çok önemli bir merkez haline geldi”

09 Nisan 2019 Salı 11:00
12
14
16
18

“Türkiye, klinik araştırmalar için çok önemli bir merkez haline geldi”

   ► Mart - Dünya Multipl Miyelom Farkındalık Ayı dolayısıyla geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da gerçekleşen toplantıda uzmanlar multiple miyelom tedavileriyle ilgili yürütülen klinik araştırmalarda, Türkiye’nin çok önemli bir merkez olduğunu belirtti.

           ANKARA TİCARET     
     Kanser Savaşçıları Derneği ve Uluslararası Miyelom Vakfı (IMF) iş birliğiyle düzenlenen Hasta –Hekim Buluşması’nda uzman hekimler, multiple miyelom tanı ve tedavileriyle ilgili en güncel gelişmeleri hasta ve hasta yakınlarıyla paylaştı. Toplantıya multiple miyelom konusunda dünyaca önemli isimlerden olan Prof. Dr. Jean-Luc Harousseau konuşmacı olarak katıldı. Fransa Nantes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Harousseau, tedavilerin 10-15 yılda büyük gelişme kat ettiğini belirtti.
 
     Prof. Dr. Harouseau, bir tür kemik iliği kanseri olan multiple miyelomun (MM) özellikle yaygın kemik ağrıları, kaburgalarda ağrı oluşumu, bel ağrısı, yorgunluk, halsizlik, ateş, kemiklerde çökme ve kolay kırılma ile kendini gösterdiğini belirtti ve devam etti: “Hastalığın birçok belirtisi, sık karşılaştığımız sağlık problemlerinin semptomlarıyla ortak olduğundan MM’nin ortaya çıkışı ve tanı konulması hekimlerin dikkatli ve özenli takibini gerektiriyor. 10-15 yıl öncesine kadar hastalar sadece 2-3 sene yaşayabiliyorken, tanı ve tedavideki inanılmaz gelişmeler sayesinde sağkalım süresi çok yükseldi. Bugün 20 yıldır miyelomla yaşayan hastalarımız var.”

     Toplantıya ev sahipliği yapan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç ise hasta ve hasta yakınlarına tedavideki son gelişmeler ve klinik araştırmalar konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Beksaç, hastaların en son tedavilere erişimi için klinik araştırmaların çok önemli rol oynadığını belirtti ve şöyle devam etti: “Hastalarımızı klinik araştırmalar sayesinde henüz ülkemizde geri ödeme kapsamına alınmamış çok yeni moleküllerle tedavi edebiliyoruz. Örneğin sadece bazı gelişmiş Avrupa ülkelerinde geri ödemede olan bir molekül ile ilgili yürüttüğümüz klinik çalışmayla bu ilacın hastalarımızın tedavisindeki etkisini ölçebiliyoruz. Görülen o ki eklendiği ilaç kombinasyonunun başarısını iki kata kadar yükseltiyor. Ne var ki bu ilacı sadece iki aylık kullanım bedeli 70 bin Dolar’ı buluyor. Oysa klinik çalışmalarla hastalarımıza ilaç ücretsiz sağlanıyor.”

     Klinik araştırmaların hastaların tedavi takibini de olumlu etkilediğini belirten Prof. Dr. Beksaç, Türkiye’de de pek çok miyelom hastasının bu çalışmalara katıldığını şu sözlerle dile getirdi: “Artık miyelom tanı ve tedavisiyle ilgili yürütülen çalışmalarda Türkiye en çok hasta ile katılım sağlayan ülkeler arasında yer alıyor. Hatta hali hazırda ülkemizdeki merkezlerin ve doktorlarımızın başı çektiği önemli araştırmalar var”. Prof. Dr. Beksaç, miyelom hastalarının Ankara dışında İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun ve Gaziantep’teki merkezler aracılığıyla klinik araştırmalara alındığını sözlerine ekledi.
     Toplantıda başta hematologlar olmak üzere pek çok disiplinden uzman multiple miyelomun tanı ve tedavisiyle ilgili hastaları bilgilendirdi. Ankara ve Hacettepe Üniversitelerinden katılan doktor ve uzmanlar, ortopedi, nöroloji, kardiyoloji ve beslenme konularında hasta ve yakınlarının sorularını yanıtladı.


+ Benzer Haberler
» İşitme engellilerin ‘engelsiz’ meleği
» Palandöken, “Turizm sadece deniz ve güneşten ibaret değil”
» Skysens’ten ABD’ye modül ihracatı
» Türkiye Finans’tan ihracat destek finansmanı
» 12. Kösedere Üzüm Şenliği’ne yoğun ilgi
» Evdeki açık kapı: Akıllı televizyonlar
» Venezüela ve Türkiye İzmir’in duvarında
» Torbalı İncir festivaliyle şenlendi; üretici ikinci bayramı yaşadı
» ABD pazarında ısrar eden İHKİB’in hedefi bu yıl 700 milyon dolar ihracatı yakalamak
» Bayraklı’da Taekwondo şöleni


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.08.2019
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
  Ticaret 10.08.2019
  Ticaret 09.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni