• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye, İranlı’lar için güvenli bir ülke”

10 Ocak 2020 Cuma 12:00
12
14
16
18

   ► ABD İran geriliminin aslında kırk yıllık bir gerginliğin ara sıra tırmanan noktalarından birisi olduğunu vurgulayan Türk İranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Perihan Fatih, İranlı yatırımcılar için Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğunu söyledi.

     ABD’nin düzenlediği hava saldırısı ile 3 Ocak günü İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürmesinin ardından iki ülke arasındaki gerilim tırmanıyor. Her iki ülkenin de yetkilileri savaş istemediklerine yönelik açıklamalarda bulunsa da gerilim karşılıklı açıklamalarla devam ediyor. Yaşanan çatışmanın ardından küresel piyasada da hareketlilik kendini gösterdi. İran ekonomisi üzerinde yıllardır süren yaptırımların yanı sıra son yaşanan gerginliğin var olan sorunları artıracağını kaydeden Türk İranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Perihan Fatih, İranlı yatırımcılar için Türkiye’nin güvenli yatırım bölgesi olduğunu söyledi. İran ve Ortadoğu Ticareti Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Alaş ise global olarak yaşanan ekonomik sıkıntıların yanı sıra İran ve ABD arasındaki durumun küresel anlamda ekonomiyi oldukça etkileyeceğini öne sürdü.

     Türk İranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Perihan Fatih, İran ve ABD arasında yaşanan gerginliğe yönelik yaptığı değerlendirmede, “Aslında bu kırk yıllık bir gerginliği ara sıra tırmanan noktalarından birisi olduğunu düşünüyorum. Eminim ki her iki ülke yetkilileri ve halkı hiç bir şekilde hiç bir savaşa girmek istemez. Şahsen barıştan yana olduğumu ve günün birinde bu anlamsız çekişmelere son verilip, bölgede barış rüzgarlarını eseceğini temenni ediyorum” dedi.

“Vatandaşlık alma yasası İranlılar tarafından ilgi görüyor”
     İran’da yaşanan gerginliğe paralel olarak yatırımcılar için Türkiye’nin güvenli yatırım bölgesi olduğunu anlatan Perihan Fatih, “Türkiye son yıllarda, İranlı’lar için  hep güvenli bir ülke haline gelmiştir. Ticaret odası verilerine baktığımızda, son yıllarda çok sayıda İranlı iş adamları tarafından, Türkiye’de şirketler kuruluyor, sermaye akışıyla birlikte işler yapılıyor. Özellikle, gayrimenkule yatırım yaparak, vatandaşlık alma yasası en çok İranlılar tarafından ilgi görüp, ülke olarak gayrimenkul alımı ile vatandaşlık hakkı kazanan ülke vatandaşları arasında, ilk üçe girmekteyiz” diye konuştu.

“Son gelişme yaşananların tuzu biberi oldu”
     Türkiye ve İran arasındaki ticaret hacminin de etkilediğini söyleyen Fatih, “İran ve Türkiye arasında hedeflediğimiz, 30 milyar dolar olması gereken ticari hacim, geçtiğimiz 2019 yılında 9 milyar dolar civarında kaldı. Ki bunun yüzde 90’ı ham petrol alışverişi geriye kalan cüzi miktarı ise özel sektöre ait” dedi. Küresel ekonomiye etkilerinin yanı sıra İranlı yatırımcılarının Türkiye’deki yatırımlarına yansımasını değerlendiren Fatih, “Zaten, ABD ambargosu gibi bir takım devam eden sorunların özellikle, Kasım 2018 tarihinden itibaren yapılan ticaretlerde İran ile diğer ülkelerin arasındaki swift transferleri tamamen durduruldu. İran vatandaşı veya çifte vatandaşlığı olup İran ile iş yapan şirket sahiplerinin çoğunun hesapları kapatılmakta ya da kısıtlanmakta mevcuttur. Son gelişme yaşananların tuzu biberi oldu. Bunun dışında İran, giyim, gıda gibi yaklaşık bin 300 küsur kalem ürünün ithalatını yasakladı. Tabi bu da parayı korumak adına atılmış bir tedbir. Yani bu gibi olaylarda ticaretteki durgunluğa etken oldu. Son yaşanan gerginliğin bu sorunları bir nebze artıracağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“İş insanları yatırım düşüncelerini erteledi”
     İran ve Ortadoğu Ticareti Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Alaş ise İran ve Amerika arasındaki gerginliğin ülkemizdeki ticareti olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Yaşanan gerginliğin etkilerinin kısa sürede hissedildiğini anlatan Alaş, “Ticari ilişkilerde düşüş başladı, herkes beklemede. Bazı İranlı yatırımcılar yapacağı yatırımlardan vazgeçti. İran ABD tarafından yapılan suikasta sessiz kalmayacaktır. İranlı iş insanlarının yatırımları sekteye uğramaya başladı. Sadece İranlılar da değil ülkemizdeki iş insanları da yatırım düşüncelerini erteledi. Gözle görülür durgunluk başladı. Derneğimize de yansıyor, ‘şu ürünleri almaktan, bu işi yapmaktan vazgeçtik’ şeklinde konuşmalar geçiyor. Global olarak yaşanan ekonomik sıkıntıların yanı sıra İran ve ABD arasındaki bu durum küresel anlamda ekonomiyi oldukça etkileyecektir” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Sanayici enerji fiyatlarında düzenleme bekliyor
» Takside ödeme kredi kartıyla da yapılacak
» İzmir’de 888 bin kişi uçağı tercih etti
» Lösemiyi anne karnında önlemek için doğru beslenin
» Müze gelirlerinde yüzde 48,46’lık artış
» Dağıtım bedelinin faturaya yansıması aylık 98 milyon TL
» 14 Şubat’ta kuyumcuların yüzü gülmedi
» Türkiye, ROP tedavisinde köprü olacak
» Pest kontrolde de çevre ile entegre mücadele yükseliyor
» Doğal katkılı solucan gübresi sektörü canlandıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
  Ticaret 17.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni