• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye ihracatının 2020 yılında 100 milyon dolar artması bekleniyor

14 Aralık 2019 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Türkiye ihracatının 2020 yılında 100 milyon dolar artması bekleniyor

           HABER MERKEZİ     
     Dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in, 2020 yılına dair küresel ticaret raporu açıklandı. Geçtiğimiz yıla oranla daha büyük belirsizlik ve daha yüksek küresel tarifeler ticareti etkiliyor. 2019 yılında küresel mal ve hizmet ticaretinin büyüme hızının son on yılın en düşük oranına gerilemesi bekleniyor.

     Sektörler bazında bakıldığında bu yıl global ölçekte 212 milyar dolarlık düşüş ile elektronik sektörü resesyondan en çok zarar gören endüstriler arasında başı çekiyor. Elektroniği metal ve enerji sektörleri takip etmekte. Önümüzdeki yıl ise artan ticari gerilimlere rağmen yazılım ve BT hizmetleri, tarımsal gıda ve kimya sektörlerinde ılımlı bir artış görülecek.
     Türkiye’nin ihracatının önümüzdeki yıl 100 milyon dolar artmasının beklendiği belirtilen rapora göre, ihracat pazarlarında tekstil, metal ve enerji sektörleri daha avantajlı olacak.

En kötüsü geride kaldı ama…
     2019 yılında Çin’in ihracatı 67 milyar dolar azalırken Almanya’da 62 milyar dolar ve Hong Kong’ta da 50 milyar dolarlık bir düşüş yaşandı. Küresel olarak bakıldığında ihracatçıların 2019 yılında toplamda 420 milyar dolarlık bir kaybı olmasına rağmen 2020 yılında ticaretteki hafif iyileşmeden en çok fayda sağlayacak ülkelerin 90 milyar dolarla Çin ve 87 milyar dolarla Amerika olması bekleniyor. Ayrıca Amerika’nın uygulayacağı gümrük vergileri Almanya ve İngiltere’nin otomotiv endüstrilerini etkileyebileceği öngörülüyor.

Söz büyüğün, ticaret küçüğün
     Amerika ve Çin arasındaki ticari gerilimlerin artması Kanada, Almanya, Japonya ve Meksika gibi büyük ticaret payına sahip ülkelerin pazar paylarını kaybetmelerine ve ortalamanın altında kazanmalarına sebep olurken, Tayvan, Hollanda ve Fransa gibi daha küçük ve çevik ticaret ortakları ihracat payı kazanmaya devam ettiler.
     Yeni gümrük vergileriyle karşı karşıya kalan şirketler üçüncü pazarlar üzerinden ticarete yöneliyorlar. Şirketler Tayvan, Japonya gibi hedef ülkelere ulaşabilmek için üçüncü pazarlar üzerinden hareket ediyor. Bu da, bir yandan vergileri önlemeye yönelik mekanizmaları çalıştırmaya başlarken diğer yandan ticari rakamları suni olarak şişiriyor.

Türkiye ihracatında 100 milyon dolarlık artış
     Euler Hermes’in Makroekonomik Araştırmalar Direktörü Alexis Garatti Türkiye ile ilgili yaptığı değerlendirmede şu bilgileri verdi: “Türkiye ihracatının 2020 yılında 100 milyon dolar artmasını bekliyoruz. Türk ihracatçılar da düşük dış talepten etkilenecek. Özellikle AB’ye ve Çin’e yapılan ihracatlar düşerken, Körfez ülkelerine yapılan sevkiyatlar ılımlı bir yükseliş görecek. Önümüzdeki yıl metal, tekstil ürünleri ve enerji sektörlerinde önemli ihracat kazançları yaşanacak.”


+ Benzer Haberler
» Ofis kiraları yüzde 62 arttı
» Anadolu beşik gibi sallanıyor
» Palandöken, “Elektrik, doğalgaz ve suda vergiler kaldırılmalı”
» FAO, Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için tarım sektöründe daha iyi iş imkânları sağlayacak projesi’ne başladı
» 2025’te ikinci el araç pazarının yüzde 25’i kurumsallaşacak
» Birlikte Grubu Mimarlar Odası’nda “Değişim” için aday
» 29 Ekim 2023 için Çankaya vurgusu
» ESBAŞ gıda işletmeleri, yemek yarışmasında ‘Kuzunun Akdeniz Yolculuğu’ ile ikinci oldu
» EMD’den yaşamını yitiren üyeler için anma töreni
» EnerjiSA Enerji A.Ş., TEİD üyeleri arasına katıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.01.2020
  Ticaret 23.01.2020
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni