• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri

30 Haziran 2020 Salı 11:00
12
14
16
18

     Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından pamuk raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre, doğal ürünlerin öneminin arttığı ve Türkiye‘nin dünyada GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden (Türkiye, Yunanistan, İspanya) biri ve en büyüğü olduğu bildirildi.
     Rapora göre, 2020/2021 üretim sezonunda dünyada 33,4 milyon ha alanda lif pamuk üretiminin 25,8 milyon ton tüketiminin ise 24,9 milyon ton olacağı öngörüldü. 2020/2021 üretim sezonu için Hindistan’ın 6,1 milyon ton lif pamuk üretimiyle en büyük üretici olacağı öngörülen raporda, Hindistan’ı sırayla Çin, ABD ve Brezilya’nın izleyeceği, Türkiye’nin ise dünya pamuk üretiminde 6’ıncı sırada yer alacağı tahmin edildi.

     Rapora göre, dünya lif pamuk ithalatının 2019/2020 üretim sezonunda 8,5 milyon ton seviyelerinde olduğu ve dünya ithalatında en büyük payı yüzde 19 ile Çin’in aldığı belirtildi. İthalatta Çin’i sırasıyla Bangladeş, Vietnam, Türkiye ve Pakistan’ın izlediği açıklanan raporda, “Dünya pamuk ithalatının yüzde 9’u Türkiye tarafından yapılmaktadır. Dünya lif pamuk ihracatının ise 2019/2020 üretim sezonunda 8,7 milyon ton olduğu ve dünya ihracatında ilk sırayı 3,2 milyon ton ile (%37) ABD’nin aldığı görülmektedir. Bu ülkeyi sırasıyla Brezilya, Hindistan ve Yunanistan izlemektedir” ifadeleri kullanıldı. Pamuk ekim alanlarında 2018 yılına göre 2019 yılında kısmen daralma görüldüğü belirtilen raporda, “Buna bağlı olarak 2018 yılında 2,6 milyon ton olan kütlü pamuk üretimi 2019 yılında 2,2 milyon ton olmuştur” denildi. 

“Doğal ürünlerin önemi arttı”
     Doğal ürünlerin öneminin arttığı belirtilen raporda, “Gıdayla birlikte giyimde de doğal ve sağlıklı ürünlere yönelim artmıştır. Bu bağlamda Türkiye dünyada GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden (Türkiye, Yunanistan, İspanya) biri ve en büyüğüdür. “GMO Free Turkish Cotton” Garanti Markası; GDO’suz Türk pamuğunun ve pamuklu tekstil ve hazır giyim ürünlerinin dünya genelinde tanınmasını ve bu bağlamda küresel nihai tüketiciler nezdinde fark edilmesini sağlamak suretiyle bu salgın koşullarında fırsatların faydaya dönüşmesinde etkin rol oynayacaktır.

     Ayrıca markalaşmayla kazanılacak katma değer sayesinde tarım, tekstil ve hazır giyim sanayi üretiminde sürdürülebilirlik sağlanacaktır. Kütlü pamuğun hasadı, taşınması, muhafazası, çırçırlanması sırasında lif pamuğa karışan yabancı maddelere kontaminasyon denmekte olup bu durum Türk pamuğunun ticari prestij kaybına ve ekonomik zarara uğramasına neden olmaktadır. Yakalanan fırsatın faydaya dönüşmesinde pamukların yabancı maddelerden ari olması ve bütün tedarik zincirinde bu konuda gereken özenin gösterilmesi önem arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yüzde 20,1 azaldı”
     Uluslararası piyasa fiyatlarının oluşmasında en önemli etkenlerinin dünya pamuk üretimini elinde bulunduran ülkelerin (Çin, Hindistan, ABD gibi) üretim miktarları ile stokları olduğu ifade edilen raporda, “Diğer taraftan yün, tiftik ve sentetik iplik gibi dokuma sanayine yönelik diğer liflerin üretim miktar ve fiyatları da pamuk fiyatlarının oluşumunda önemli rol oynamaktadır” denildi. 

     Açıklanan rapora göre, 2019 yılı Ocak-Nisan döneminde 272 bin ton olan pamuk ithalatı 2020 yılı Ocak-Nisan döneminde 375 bin ton olarak gerçekleştiği aktarıldı. Raporda, Ocak-Nisan 2020 döneminde Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 20,1 oranında düşüş ile 4,8 milyar dolar olduğu belirtildi.


+ Benzer Haberler
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”
» Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”
» Gezici tarım işçileri de pandemiyle hatırlandı
» Kemeraltı esnafı yılbaşından umduğunu bulamadı
» “İşgücünün korunmasında evrensel gelir desteği çözüm olmaz”
» Kır kadınları ‘çiftçiyim’ diyemiyor
» “Kozmetikte taksit imkanı geri getirilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni