• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye, enerji kaynaklarında dışa bağımlı konumda”

10 Aralık 2019 Salı 18:00
12
14
16
18

“Türkiye, enerji kaynaklarında dışa bağımlı konumda”

   ► Muhsin Dönmez: Sanayicilerin bir ay sonraki elektrik faturalarını öngöremediklerini söyledi.

           KÜBRA TOPAL     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu tarafından ‘Türkiye’de Enerjinin Durumu ve Elektrik Piyasası Bilgilendirme Toplantısı’ düzenledi. EBSO Mec-lis salonunda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez yaptı. Türkiye’nin enerji ihtiyacının her geçen gün arttığını vurgulayan Dönmez, sanayicilerin bir ay sonraki elektrik faturalarını öngöremediklerini söyledi.

“Sanayiciler önünü göremiyor”
     Enerjiden yararlanmanın günümüz şartlarında bir gereklilik olmakla beraber temel bir insan hakkı olduğunu belirten Dönmez, “Bu hususta, dünyada ve Türkiye’de şehirleşmenin ve ekonomik kal-kınmanın devam etmesiyle enerji ihtiyacı da artmaya devam etmektedir. Önde gelen araştırma şirketlerinin verilerine göre, son 25 yılda Türkiye’nin yıllık birincil enerji tüketimi 55 milyon ton karşılığı petrolden 155 milyon tona yükselmiştir. Dünya ekonomisindeki güçlü büyümenin de etkisiyle, 100 milyon tonluk artış, oldukça çarpıcı bir artışa işaret etmektedir. Ancak, ülkemizin enerji kaynaklarında dışa bağımlı bir konumda oluşu, enerji maliyetlerindeki değişkenlik ve sü-rekli artış tüm işletmelerimizin üretim maliyetlerine de yansımaktadır” dedi.

     Özellikle, sanayici-lerin son dönemde elektrik fiyatlarında çok ciddi fiyat artışıyla karşı karşıya kaldığını söyleyen Dönmez, “Hem fiyat arttı hem de Son Kaynak Tedarik Tarifesi içerisindeki YEKDEM’den dolayı sanayicilerimiz bir ay sonraki elektrik faturalarını öngöremez hale geldi. Bu noktada, Ege Bölgesi Sanayi Odası bünyesinde çalışmalarını yürüttüğümüz Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu olarak; çalışma grubu üyelerimizin ortak görüşü ile enerjiyi birçok boyutuyla ele alacağımız bir bilgilendirme toplantısı düzenleyelim diye karar aldık. Teknolojinin gelişmesiyle, dijitalleşen hizmet sektörü hayatımızın birçok noktasını kolaylaştırmış olsa da, bizi tembelliğe de itiyor. Günlük hayatımızdan basit bir örnekle, otomatik ödeme talimatı verdiğimiz birçok fatura-da neyi ödediğimizi, hatta bazen ne kadar ödediğimizi bilmiyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’nin enerji gücü yüzde 1”
     Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Başkan Yardımcısı Avni Gündüz Türkiye’nin enerji durumunun değerlendirilmesi ve elektrik birim fiyatının belirleme kriterleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’nin enerji gücünün yüzde 1 olduğunu söyleyen Gündüz, “Türkiye, enerji tüketiminde buna göre davranması gerekiyor. Enerji sürekli bir devinim içinde. Dünyanın enerji-yi çok fazla tükettiğini görebiliyoruz. Dünyadaki fosil yakıt ve odun tüketimi yüzde 85. Türkiye’nin dünyadaki enerji gücü yüzde 1’dir. Dolayısıyla bizim tüketim konusunda yüzde 1 gibi davranma-mız lazım. Avrupa ve gelişmiş ülkeler yenilenebilir enerjilere yatırım yüzde 35’lerdeyken, dünya yenilenebilir enerji konusunda gerilerde” dedi.

     “Dünyada enerji talebi yılda yüzde 1,3 artarak 2040’a kadar yükselecek” diyen Gündüz, Türki-ye’de tüketilen enerjinin yüzde 88’inin fosil yakıtlardan sağlandığını bildirdi. Gündüz, “Güneş enerji yatırımları artacak. Türkiye’de ise fosil yakıt tüketimi yüzde 88. Biz de Türkiye olarak fosil yakıtlara bağlıyız. 2030 için Türkiye’nin enerji talebi 250 milyar ton. Türkiye’nin elektrik santral-leri kurulu gücü de sürekli artıyor. Öte yandan Türkiye’de tüketilen enerjide fosil yakıt yüzde 53, baraj ve akarsular yüzde 33, yenilenebilir enerji ise yüzde 14. Böyle baktığımızda Türkiye’deki enerji kurulu gücü dünyaya göre daha dengeli.

     Fosil yakıtın çok fazla kullanılması bir takım sağlık sorunlarını ortaya çıkarıyor. Güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı yüzde 2,61” diye konuş-tu. Birincil enerji kaynaklarının tamamının ithal olduğunu belirten Gündüz, Türkiye’de havası temiz olan şehir sayısının 6 olduğunu bildirdi. Gündüz, “Enerji ile ilgili bir türlü yönetmenlik çıkmadığı için ülkemiz enerjide dışa bağımlı bir hale geldi.  Birincil kaynakların tamamı ithal. Petrol yüzde 97, doğalgaz yüzde 99, taş kömüründe ise yüzde 97 dışa bağımlıyız. Dağıtım şebeke-sindeki kayıp kaçaklar yüzde 15-20 arası. Hava kirliliğinde Türkiye’nin sadece 6 şehrin havası te-miz. Bunun içinde İzmir yok. Burada yaşamaya mahkûmuz. Nüfusun artışına göre enerji planlama-sının yapılması gerekiyor. Ve bu planlama tek bir merkezden yapılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“Karbon vergisi geliyor”
     İzmir’e her zaman 100 bin civarında göç geldiğini ve bu kişiler için İzmir’e yatırımlar yapılması gerektiğini ifade eden Gündüz, “Üretime yatırım yapılacak şekilde bir planlama lazım. Türkiye’nin elektrik planlaması tek bir merkez tarafından yapılmalıdır. Parça parça yerlerden yapılan politika-lar bir işe yaramıyor. Elektrikte bir yoksulluk tarifesi olması gerekiyor. İnsanlar minimum düzeyde de olsa elektriğe ulaşmaları gerekiyor. Bundan sonra artık bize karbon vergileri gelecek. Enerji üreten şirketlerden karbon verilerini topluyorlar, sonra bunlar satılacak. ‘Sizin şu kadar havaya saldığınız karbon var bu vergiyi ver ondan sonra arabayı sat’ diyecekler. Toplanan vergilerle de diğer gelişmekte olan ülkelere yatırımlar olacak. İspanya’da olan kavgalar da, bu parayı kimler toplayacak ve nasıl dağıtacak ile ilgili” dedi.


+ Benzer Haberler
» Karabağlar’da kaçağa geçit yok
» Güzelbahçe Belediyesi’nden can dostlara yeni yuva
» 30 metrekarelik evden 1.5 ton atık çıktı
» SOCAR Türkiye’nin ‘güvenli üretimi’ TSE tarafından tescillendi
» İyileşen sayısı yüzde 90’a yaklaştı
» İş güvenliği pandemiye rağmen ertelenmedi
» Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 2,5 milyar dolar
» Kimya sektöründe 2019 ihracat yıldızları belli oldu
» TİM’in Milli Üretim Seferberliği kapsamında 100 bin maske ABD’ye teslim edildi
» Yeni fuarcılık dönemine Marble İzmir vurgusu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni