• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye, e-ticarette istenilen seviyede değil

14 Şubat 2018 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

Türkiye, e-ticarette istenilen seviyede değil

   ► iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, e-ticaret şirketlerine kolay ve güvenli ödeme yönetim platformu sunan iyzico’yu ve e-ticaret ve ödeme sistemlerinde dünyadaki ve Türkiye’deki durumu Ticaret’e anlattı.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     2017 yılında Türkiye’de en fazla yatırım elde eden girişimlerden biri olan ve Türkiye’de farklı alanlarda hizmet veren e-ticaret şirketlerine kolay  ve güvenli ödeme yönetim platformu sunan iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu ile e-ticaret ve ödeme sistemlerinde dünyadaki ve Türkiye’deki durumu,  iyzico’yu konuştuk.

Barbaros Bey ilk olarak sizi tanıyabilir miyiz, Barbaros Özbugutu kimdir?
     Kariyerime ilk olarak 1999 yılında telekomünikasyon devi Telefonica O2’nun call-center operasyonunda başladım. Ardından 2005’te ödeme hizmetlerinde dünya lideri şirketlerden biri olan Firstdata’ya operasyon birim müdürü olarak transfer oldum. 2007 yılında Firstdata iştiraki olan Telecash’e geçerek KOBİ piyasasından sorumlu satış müdürü olarak çalıştım. 2010 yılında da alternatif ödeme şirketlerinden Klarna’da Almanya pazarından sorumlu ülke müdürü olarak görev yaptım. iyzico’dan önce toplam 14 yıllık bir iş deneyimim oldu.
     iyzico’yu hayata geçirdiğimde 35 yaşındaydım. Ortağım Tahsin gibi ben de Avrupa’da e-ticaret ve ödeme sistemleri alanlarında önemli kariyerlere sahiptik. Onunla bir araya geldiğimiz zamanlarda sahip olduğumuz deneyimimizi, bilgi birikimimizi ve global ilişkilerimizi Türkiye’de kullanmamız gerektiğini konuşuyorduk. Ülkedeki ödeme sistemleri konusunda fizibilite çalışmalarımıza başladık ve e-ticaret sektöründeki güncel durumu inceledik. E-ticaret dünyası için yenilikçi çözümler üretme hedefiyle 2013 yılında iyzico’yu kurduk.

iyzico hakkında bilgi verebilir misiniz?
     Kolay ve güvenli ödeme hizmetleri şirketi olarak, Türkiye’de farklı alanlarda hizmet veren e-ticaret şirketlerine 4 yıldır yenilikçi çözümler sunuyoruz. Karmaşık sanal POS başvuru işlemleri ve uzun bekleme sürelerini ortadan kaldırıyoruz. Şirketlerin tamamen dijital başvuruyla hızlıca ödeme alabilmelerini sağlıyoruz. Sunduğumuz çözümleri başlangıç ücreti ve yıllık sabit ücret almadan, başarılı işlemler üzerinden komisyon ve işlem başına ücretle fiyatlandırıyoruz.
     Kullanıcılarımıza güvenli bir platform sunuyor, işletmelerin ve girişimcilerin ödeme süreçlerini tamamen iyzico’ya bırakarak sadece işlerine odaklanmalarını sağlıyoruz. Kart saklama ve tek tıkla ödeme hizmetlerimizle son kullanıcının ödeme işlemini çok kısa bir süreye düşürüyoruz. Üye iş yerlerimiz Dolar, Euro, Pound gibi farklı para birimleriyle dünyanın her yerinden ödeme alabiliyorlar. Ayrıca SOFORT, iDEAL, Giropay, Qiwi gibi özellikle Avrupa’da online alışveriş yapan kitlelerin en çok tercih ettikleri alternatif yöntemleri üzerinden ödeme alabiliyorlar.
     Online ödeme alabilmek için e-ticaret yapan bir şirket olmak zorunda değilsiniz. iyziLink çözümümüzü işte bu fikre odaklanarak tasarladık. Artık web sitesi olmayan ya da herhangi bir geliştirme ile uğraşmadan internet üzerinden satış yapmak isteyen herkes güvenli bir şekilde ödeme alabiliyor. iyziLink ile Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden; WhatsApp ve Messenger gibi mesajlaşma servisleri üzerinden ticaret yapılabiliyor.
     iyziLink ve “Korumalı Alışveriş” lansmanlarının ardından farklı hedef kitlelerimiz oluşmaya başladı. Geliştirdiğimiz “Korumalı Alışveriş” özelliği ile son kullanıcıları hedefledik. Korumalı Alışveriş, bir sitede yaptığınız alışverişlerde yaşayabileceğiniz tüm sıkıntılara karşı iyzico’nun yanınızda olduğu anlamına geliyor. ‘Bu site güvenli mi?’, ‘ürünümü göndermezlerse’, ‘aldığım ürün sahte mi?’ ya da ‘iade talebimi kabul etmezlerse’ gibi endişelere karşı iyzico, güvenliği garanti eder, ödemeleri kargonun teslim edilmesinin ardından 3 gün boyunca iyzico korumalı hesabında tutar. E-ticaret müşterilerinin, güvenmedikleri bir siteden alışveriş yapma olasılığı oldukça azdır. Biz Korumalı Alışveriş özelliğiyle, tüketicilerin endişelerini giderirken üye iş yerlerinin de satış kaçırmamaları ve müşteri memnuniyetsizliğine mahal vermemeleri için satıcılarımıza destek veriyoruz.

E-ticaret ve ödeme sistemlerinde dünyadaki durum ve Türkiye’deki durum nedir?
     Akıllı cihazlar artık gündelik yaşamımızın bir parçası. Mağazacılık alışkanlıkları internete paralel olarak gelişim ve değişim göstermeye başladı. E-ticaretin sanal POS’lar sayesinde bütün bankalarla kullanılabiliyor olması, uluslararası e-ticaret firmaları ile kullanıcılar arasındaki bağı güçlendiriyor.
     Dünyanın en büyük 50 perakendecisinden 39’u e-ticareti kullanıyor. Türkiye’de ise en büyük 10 perakende firmasından 5’inin e-ticaret sitesi yok. E-ticaretin geleneksel mağazacılığa oranı, Türkiye’de sektörün hâlâ istenen seviyeye gelmediğini ortaya koyuyor. Ancak son yıllarda tüketici tarafındaki değişen kullanıcı alışkanlıkları dahilinde sektör büyük bir atılım gösteriyor ve bu orta vadede dünya standartlarının yakalanacağına dair bir işaret olarak kabul ediliyor. Burada sanal POS ile alternatif ödeme sistemlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması da oldukça etkili.
     E-ticaretin toplam perakende içerisindeki payı her yıl artıyor. Dijital platformlarda büyümek, fiziksel mağazaları olan perakendeciler için daha düşük operasyonel maliyetlerle kâr marjını artırmak demek. Bu vizyon ile işlerini büyütecek firmalar sayesinde her yıl e-ticaretin toplam perakende içerisindeki payı da artacak. Öte yandan, e-ihracat pazar değerinin de önümüzdeki yıl ciddi oranda artacağına eminiz.

iyzico, geçen yıl 15 milyon dolarlık yatırım alan girişim oldu. Bunu nasıl başardınız?
     2017 yılında Türkiye’de en fazla yatırım elde eden girişimlerden biri olduk. 2017’de Türkiye’de toplam 19,18 milyon dolarlık fintech yatırımı yapılmıştı. Bunun yüzde 78’i iyzico’nun payı. Yatırım aldığımız zaman, son bir yıl içinde ortalama işlem sayımızı yüzde 500 büyütmüştük. Çok sayıda yatırım şirketi ile temasımız sonucunda hedeflerimize ve bize daha fazla katkıda bulunacağını düşündüğümüz yatırımı almayı başardık.

Bugüne kadar ne kadar yatırım aldınız, yeni yatırımlar arıyor musunuz?
     Biz iyzico fikrine çok inanmıştık ve bizimle aynı inanca sahip olan yatırımcılardan daha şirketi kurmadan yatırım almış olmamız cesaretimizi artırmıştı. Ekim 2012’de Speedinvest’in de aralarında bulunduğu Pachicle grubundan 1 milyon dolarlık yatırım taahhüdü ve Beenos aracılığıyla 400 bin dolarlık yatırımı almayı başardık. Kendi kişisel sermayelerimizi bu yatırımlarla birleştirerek iyzico’yu hayata geçirdik. iyzico kurulduktan sonra Ağustos 2014’te 212’nin katıldığı yatırım turuyla 1,4 milyon dolar, Mayıs 2015’te IFC liderliğinde Endeavor, Pahicle ve 212’nin katılımıyla 6,2 milyon dolar yatırım aldık. 2017’de geldiğimizde ise ocak ayında Vostok Emerging Finance liderliğinde 212 ve IFC’nin katılımıyla 13 milyon dolar, Amadeus Capital Partners’dan da 2 milyon dolar yatırım aldık. Bugüne kadar, yedi yatırımcı grubundan toplam 24 milyon dolar yatırım almış olduk. Şu ana kadar aldığımız yatırımların yeterli olduğunu ve bu noktada daha fazlasına ihtiyacımızın olmadığını düşünüyoruz.

2018 hedefiniz nedir?
     Türkiye’de yapılanma, organizasyon ve ticari hedefler anlamında bugüne kadar ciddi başarılar elde ettik. 2018, bu başarıları yurt dışına taşıdığımız bir yıl olacak. Türkiye merkezli bölgesel bir oyuncu olmak ana hedefimiz. Bu sebeple de Doğu Avrupa’ya yayılma planlarımız bizi çok heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz senelerde yaptığımız stratejik ortaklıklar sayesinde, 2018’de global firmaların çok daha hızlı şekilde Türkiye pazarına giriş yapabilmelerine imkân sağlayacağız. Bu sayede 2018’de, Türkiye’de faaliyet gösteren ya da pazara yeni giriş yapmayı planlayan birçok global firmanın yerel ödeme sistemi çözüm ortağı olmayı planlıyoruz. Bireysel boyutta baktığımızda da, Türkiye’de yaşayan herkesin dünyanın her yerine satış yapmasına imkân sağlayan ürünlerimizi daha geniş kitlelerin kullanımına sunmayı planlıyoruz.
     Her sene olduğu gibi 2018 yılında da 3 haneli rakamlar ile büyümeyi hedefliyoruz. 2018 sonuna kadar 100 kişilik ekibimizi 180 kişiye çıkarmayı düşünüyoruz. Bu büyüklükte çalışırken iyzico çalışma kültürünü ve iyzico hızını kaybetmemek adına Altunizade’deki yeni ofisimiz iyziPark’a taşınıyoruz. iyziPark’ı, geliştirmekte olduğumuz teknolojiler dahilinde sektörde öncü bir Ar-Ge merkezi olarak konumlandırıyoruz. Burada bizi büyüme hedeflerimize hızla ulaştıracağına inandığımız bir plan uygulayacağız. Bütün bu yeniliklerle birlikte hem Türkiye’de hem de dünyada örnek teşkil edecek bir teknoloji firması olma yolunda ilerliyoruz.

Ekibinizden bahseder misiniz, bu operasyonu kaç kişi ile yönetiyorsunuz?
     2018 itibarıyla ekip sayımız 100 kişiye ulaştı. 2018 sonuna kadar bu sayıyı 180 kişiye çıkarmayı düşünüyoruz. Şu an şirketimizin yüzde 37’si kadın çalışandan oluşuyor ki bu sektörde oldukça yüksek bir oran. Ayrıca şirketimizin yüzde 70’i 26-35 yaş aralığında, yani genç bir ekibimiz var. Tabii ki ekibimiz ağırlıklı olarak mühendislerden oluşuyor. Operasyonel süreçleri yöneten arkadaşlarımızın yanı sıra yapay zekâ çalışmalarını yürüten bir Veri Bilimi Ekibi’miz var. Ekip içerisinde benzer alanlarda yüksek lisans ve doktora yapmış bilgisayar mühendisleri bulunuyor.

Son olarak yeni girişimcilere tavsiyeleriniz nedir?
     Türkiye’de girişimcilik ekosistemi son yıllarda ciddi bir ivme yakaladı. Bundan 4-5 yıl önce yeşeren ekosistem, şu an ciddi oyunculara sahip. Bu açıdan bakıldığında, bugün iş fikri olup bir girişim başlatmak isteyen kişiler inkübasyon merkezlerine, hızlandırılmış programlara veya yatırımcılara rahatça ulaşabilir durumdalar. Türkiye’de yeni girişimciler elbette çok farklı konularda problemler yaşıyor. Ancak problemin olduğu yerde fırsatlar da var. Asıl mesele, girişimcinin problemleri nasıl fırsata çevireceğidir.
     Genel anlamda piyasalara baktığımız zaman, girişimciliğin zor günlerde parlayan bir alan olduğunu görüyoruz. Çünkü her şeyin yolunda gittiği süreç içerisinde, herkes kurumsal hayatta çalışıp oralarda hayatlarına devam ediyor. Konfor alanınızdan vazgeçip bir girişim başlattığınız anda ise stres başlıyor. Yeni girişimcilerin en büyük stresi de yatırım alma konusuyla ilgili. Girişimci olarak fikrinizi gerçeğe geçirmek icin tabii ki iyi bir ekibe ve sermayeye ihtiyacınız var. Bu yüzden de en zor işlerden biri doğru yatırımcıyı bulmak.  Eğer bir start-up’ın para ile daha hızlı büyüyebileceğine inanılıyorsa, ne kadar paraya ihtiyaç duyulduğunu ve bu paranın nerelere harcanacağını da bilmek gerekiyor. Ayrıca, yatırımcılar ile yatırıma ihtiyaç duyulduğu zaman konuşmaya başlamak büyük bir yanlış. Sıfırı tükettiği dönemde yatırım aramaya başlayan girişimciler, bu durumu ister istemez yatırımcılara yansıtır ve ipleri onların ellerine vermiş olurlar. Sürece erken başlandığında ise şirket bir yandan büyürken, yatırımcılar zaten teklifte bulunurlar.
     Biz iyzico olarak, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini destekliyoruz. Türkiye’de yatırım alan girişimlerin neredeyse hepsi iyzico ile çalışıyor. iyziStart programımızla girişimciliğe adım atanlara fikirlerini girişime dönüştürme konusunda destek oluyoruz. iyziStart paketine dahil olanlar, ilk 3 ay boyunca tek çekim işlemlerde komisyon ödemiyor. Bunun dışında, alanında uzman iyzico ekibinden mentorluk desteği veriliyor. Girişimciler, iyzico’nun özel olarak sunduğu pek çok etkinliğe katılabildiği gibi, programa dahil olan diğer girişimciler ile sürekli iletişim hâlinde olabiliyorlar.

 


+ Benzer Haberler
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar
» Sevgililer Günü çikolatacıların yüzünü güldürmedi
» Sevgililer gününde hediyelik eşyalar rafta kaldı
» 14 Şubat’ta mücevhere talep yok
» İzmir’de 3 milyon dal üzerinde gül satılacak
» “İthal buğdayla un ihracat lideriyiz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni