• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye dünyada kararı merak edilen bir ülke”

23 Mayıs 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“Türkiye dünyada kararı merak edilen bir ülke”

   ► TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Türkiye, kendisini yeniden kurarak dünyanın inşa faaliyetine daha güçlü katılmak için mücadelesini ortaya koyuyor”

           EZGİ ÜTKÜR     
     TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İzmir’de yapılan ‘Üçüncü Bin Yılın Başında Dünya ve Türkiye’ konulu toplantıya katıldı. İzmir Ticaret Odası (İZTO) ev sahipliğinde yapılan toplantıya AK Parti İzmir milletvekilleri Necip Nasır, Mahmut Atilla Kaya, Necip Kalkan, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, oda ve birlik başkanları ile çok sayıda iş insanı katılım gösterirken İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de hazır bulundu.

“Milli Mücadele ruhu İzmir’den başladı”
     Toplantıda konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İzmir’in kendisi için öteden beri önemli bir şehir olduğuna;  gelişime açık, dinamik ve şehir bilincine sahip bir yer olduğuna dikkat çekti. İzmir’in en önemli taraflarından birisinin Kurtuluş Mücadelesindeki konumu olduğunun altını çizen Şentop, “Birinci Dünya Savaşından mağlup ayrılan Osmanlı İmparatorluğu, hepinizin bildiği gibi savaştan adilane bir antlaşmayla ayrılmak istiyordu. Fakat, bir işgal ve istila kampanyasına muhatap oldu. Bu kampanyanın ilk hedefi de İzmir oldu. İzmir’in işgali, o âna kadarki temkinli bekleyişi sona erdirip vatan sathında büyük bir öfkeye ve peşinden uyanışa yol açtı. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerinde kitlesel mitingler yapıldı. Aslında, Millî Mücadele ruhunun fitili İzmir’den ateşlenmiş oldu. Millî Mücadele bizim millet olarak hayatımızda önemli bir safhayı teşkil eder. Millet olarak en zor şartlarda gerçekleştirdiğimiz bu ölüm-kalım savaşının 100’üncü yıldönümünü idrak ediyoruz” şeklinde konuştu. Şentop, 100 yıl önce 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları tarafından başlatılan İstiklâl Yürüyüşü, Samsun’u bir sembol haline getirildiğini fakat mücadelenin İstiklâl Yürüyüşünün İzmir’de tamamlanmış ve zafere dönüştüğünün altını çizerek “Bu bakımdan Kurtuluş Mücadelemizin sembol şehirleri arasında en parlağı ve en anlamlısı İzmir’dir. İşte bu sebeple de İzmir’in bizim gönlümüzde ayrı bir yeri vardır” dedi. Şentop İzmir’in yalnızca tarihi önemle sınırlı olmadığını Türkiye ekonomisine en fazla katkı veren şehirlerin başında geldiğini de ekledi.

“Güçlü bir Türkiye olarak yer almak için hükümet sistemi değişti”
     Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada sözü ve kararı merak edilen, itibar edilen bir ülke olduğunu belirten Şentop, yeni dünyanın kurulacağı döneme girerken 20’inci yüzyıldan farklı çatışmalar yaşandığını ifade etti. Yeni kurulacak dünyada ülkeler güç ve pozisyon elde edilebilme mücadelesi sürdüğünü söyleyen Şentop, “ Türkiye, 100 yıl öncesine göre çok daha iyi imkanlara sahip. Bunu takviye edebilmek ve yeni döneme hazırlanabilmek için 2017’de Türkiye bir hükümet sistemi değişikliği gerçekleştirdi. Bugün bütün dünyada hükümet sistemi tartışmaları var. Türkiye kendisini yeniden devlet olarak inşa edecek bir adım attı. Önümüzdeki oluşacak yeni dünyada daha güçlü bir Türkiye olarak yer alabilmek için yaptı. Türkiye, kendisini yeniden kurarak dünyanın inşa faaliyetine daha güçlü katılmak için mücadelesini ortaya koyuyor” ifadelerinde bulundu.

“İzmir, Türkiye’ye ve yeni dünya düzenine katkı sunacak”
     Teknoloji ve bilimde gelinen noktayı özetleyen Şentop, “Hindistan bilişim teknolojilerinde önemli bir role sahip. 20’nci yüzyıla değil, geleceğin paradigmalarıyla bakıldığında Türkiye’nin bazı riskleri olsa da geleceğe ümitle bakıyorum. Değerlerin çok büyük önemi var. Eğer bir medeniyet kendi havzası dışında insanlara da ümit oluyorsa gelecek vaad ediyordur. 19 yüzyıl Avrupası Batı dışındaki dünyada insan hakları alanında ümit bağladığı bir kültürken şimdi öyle değil. Bütün insanların ve devletlerin eşitliğine inanan değerlere ihtiyacı var. Bu değerleri ortaya koyan tek ülke Türkiye. Cumhurbaşkanımız milli paralarla ticaret yapılmasına dair bir görüş ortaya koydu. Putin’in ardından Hindistan ve Çin’de buna sahip çıkıldı. Yavaş yavaş doların tek para olduğu eğilimin dışına çıkılıyor” dedi. Dünyada zor bir döneme girildiğini savunan Şentop, Türkiye’nin potansiyeli ve avantajlarının çok olduğunu belirterek İzmir’in Türkiye’ye ve yeni dünya düzenine katkı sunacağını ifade etti.

“Türkiye değişimlerin merkezi olamaya devam edecek”
     Konuşmasında teknolojinin ilerlemesi, dünyada ekonomik dengelerin yeniden tanımlanması, ticari haritaların en baştan şekillenmesi sürdüğünü ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, “Üçüncü bin yıla değişimlerle başladık. Tüm bu değişimlerin ortasında bir şey hep aynı kalacak: Türkiye olarak, dünyada değişimlerin merkezi, birçok gelişimin başlangıç noktası olmaya devam edeceğiz. Üçüncü bin yıla değişimlerle başladık. Tüm bu değişimlerin ortasında bir şey hep aynı kalacak: Türkiye olarak, dünyada değişimlerin merkezi, birçok gelişimin başlangıç noktası olmaya devam edeceğiz. Belki teknoloji üretimi açısından henüz istediğimiz yerde değiliz. Ama halkımızın teknolojik gelişmelere uyum sağlama ve teknolojiyi hayatlarına entegre etme hızları en üst düzeyde. Yeniliklere çok iyi adapte olan bir ülkeyiz ve bu yüzden ekonomik hayatın ve iş süreçlerinin dijitalleşmesinin çok hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“İzmir de küresel bir kent olma hedefi”
     İnsan kaynağıyla, renkleriyle, kültürüyle İzmir’in değişen dünyada hedefleri olduğunun altını çizen Özgener, “İzmir de küresel bir kent olma hedefiyle, Türkiye ekonomisine katkı vermeye ve küresel ekonomi pastasından en yüksek payı almayı hedeflemelidir. Ekonomisinden sosyal yaşamına, sanatından ticaretine kadar pek çok konuda dünyaya yön vermelidir. Tarihten gelen eşsiz deneyimlerini kullanarak küresel fark yaratmalıdır. İzmir’in çoksesli, hoşgörülü ve ahenkli yapısı, ticari işbirliği ve yerel kalkınmaya olumlu katkı vermelidir” dedi. Özgener, Türkiye’nin yakın bir gelecek dünya ekonomisinden, dış ticaretinden daha çok pay alarak daha çok sayıda ülkeyle ticari ortaklık yoluna gitmesi ve bu sayede vatandaşların refahına katkı yapmasını dilediklerini de ekledi.


+ Benzer Haberler
» KOBİ’ler geleceklerini ’karne’ ile belirleyecek
» Ağustos’ta kurulan şirket sayısı % 26,34 azaldı
» Finans dünyasının yıldızları Sardis için toplandı
» Kruvaziyer gemiler İzmir’e geri dönüyor
» Çinliler, Türk kuru meyvelerini çok sevdi
» İzmir’de bulunan sürücü kurslarına eğitim
» Temizlik ve hijyen rekabette fark yaratıyor
» Tedavide ‘ameliyathane’ muamması
» ZES sıfır emisyon için yatırımlarını sürdürüyor
» Kışın artan faturaların çözümü Multipor’da


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2019
  Ticaret 21.09.2019
  Ticaret 20.09.2019
  Ticaret 19.09.2019
  Ticaret 18.09.2019
  Ticaret 17.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni