• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkerler Holding ülke ekonomisine yön veriyor

06 Mart 2018 Salı 10:00
12
14
16
18

Türkerler Holding ülke ekonomisine yön veriyor

   ► Türkerler Holding Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin: “Türkiye’nin refahı ve kalkınması için çalışıyoruz”

           SELDA AK     
     Enerji ve İnşaat sektöründeki yatırımlarıyla adından söz ettiren Türkerler Holding, sanayileşme, enerji üretimi ve istihdama olan katkısıyla Türkiye ekonomisinin önemli yapı taşlarından biri olarak dikkati çekiyor.
     Giyim mağazasıyla 1970’li yılların başında iş hayatına merhaba diyen Türkerler, kısa sürede büyük bir başarıya imza atarak 1980’li yıllarda girişimlerini çeşitlendirerek, zincir mağazalar haline geldi.
     Giyim sektörünün yanı sıra bünyesinde 1993 yılında Türkerler İnşaat’ı kurarak; inşaat, enerji, doğal gaz, altyapı, imalat alanlarında atılım yapan Türkerler Holding, kamu ve özel sektör ihaleleri, özelleştirmeler ve ortaklıklar konusunda önemli bir bilgi birikimine ve iş deneyimi ile rakipleri arasında fark yarattı.

     Son dönemde enerji sektörüne yönelik 1 milyar Euro’yu aşan yatırım yapan holdingin Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ve termik enerji üretimi yanında doğalgaz dağıtımı, tekstil ve petrol sektörlerinde de iştirakleri bulunuyor.
     Faaliyet gösterdiği tüm iş kollarında başarılarıyla Türkiye ekonomisinin güçlü gruplarından biri haline gelen Türkerler Holding’in İzmir’de inşaat sektöründeki iddialı projesi Mahall Bomonti ile holdingin ihalesini üstlendiği Türkiye’nin 3. büyük sağlık yatırımı olarak gösterilen Bayraklı Şehir Hastanesinin inşaası ise devam ediyor.
     Türkerler Holding’in Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin, geniş bir yelpazede Türkiye’nin refahı ve kalkınması için  faaliyet gösteren holdingin çalışmalarını ve yeni yatırım planlarını TİCARET Gazetesi’ne değerlendirdi.
     İnşaat, elektrik üretim, dağıtım, elektrik ticareti ile gaz ticareti gibi kamu ve özel sektördeki başarılı projelere imza atan Türkerler Holding’in İzmir’deki gayrimenkul yatırımı “Mahall Bomonti” holdingin İzmir’e verdiği önemi gösteriyor.

“İzmir’in keyfi ‘Mahall Bomonti’ de çıkacak”
     Attila Sezgin, Bomonti Tesisleri olarak 1912’de inşa edilen tarihi binaların bulunduğu arazide projelendirilen “Mahall Bomonti”nin holdingin İzmir’e verdiği önemi gösterdiğine işaret etti. 
     Projenin İzmir’deki kentin, yaşam kalitesi, tasarım anlayışı, inşaat teknolojisi ve güvenlik seviyesi en yüksek projesi olarak tasarlandığına dikkati çeken Sezgin, inşası hızla devam eden alandaki fabrika binalarından oluşan 9 tarihi binanın restorasyonunun yapılacağını, yeni inşa edilecek 3 blokla birlikte uluslararası standartlarda yepyeni bir yaşam, iş ve eğlence merkezi kurulacağını vurguladı.

     Sezgin proje ile ilgili şu bilgileri verdi:
     “Uluslararası standartlarda ofis katları, rezidanslar, dünya markası eğlence ve alışveriş markalarından oluşan meydanı, müze, açık hava sineması, tüm körfeze hakim seyir terası, şık restoran ve kafelerden oluşacak proje, özgün konseptiyle İzmir’de birçok ilki bir arada sunacak. Projede LOFT konut konsepti çift kat tavan yüksekliğinde ve geniş teraslı. Küçük konutlar anahtar teslim, yatak dahil tüm mobilyaları ve mefruşatı ile teslim edilecek. 2 ve 3 odalı konutlarda ise Körfez manzaralı geniş balkon ve teraslar,  yaşayanların İzmir’in keyfini çıkartabilmesi için özel olarak tasarlandı. Araç şarj üniteleri, bisiklet park alanları, güneş panelleri ve yeşil çatı uygulaması gibi çevre için etkileri büyük detaylarıyla, yalnızca en çevreci projelere verilen LEED Platin Sertifikası’na ise aday.”
     Projenin belirlenen takvim ve hedefler doğrultusunda ilerlediğini belirten Sezgin, sadece İzmir’den değil Türkiye’nin birçok şehrinden “Mahall Bomonti”ye ilgi olduğunu, satışların beklediklerinin üzerinde seyrettiğini ifade etti.

“Türkiye’nin en büyük üçüncü hastanesi Bayraklı’da olacak”
     Türkerler Holding’in Türkiye’nin refahı ve kalkınması için 50 yıldır çaba gösterdiğini vurgulayan Sezgin, Türkiye’nin önemli ve acil ihtiyaçlarından olan ve 31 ayrı şehirde inşaa edilen şehir hastanelerinin Ankara, İzmir ve Kocaeli projelerinin yapımını üstlendiklerini hatırlattı.
     Sezgin, “Her detayı için son teknolojinin kullanıldığı, modern binalarda verilecek sağlık hizmetlerinin tüm halkımız için değerli bir hizmet olacağını düşünüyoruz. Bayraklı’da inşaatımız hızla sürüyor. Belirlenen tarihte hizmete girecektir. Kamu-Özel Sektör İşbirliği (PPP) kapsamında inşaatını sürdürdüğümüz 611 bin metrekare kapalı alana sahip entegre sağlık kampüsü 2 bin 60 yatak kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük 3. hastanesi olacak.” diye konuştu.

“Türkiye’nin en çok istihdam yaratan grubu olduk”
     Entegre sağlık kampüsü projelerinde uluslararası standartların üzerinde bir kaliteyi hedeflediklerine işaret eden Sezgin, böylesi bir gayretin sadece yurt içinde değil yurt dışında da takdir gördüğünü söyledi.
     Bayraklı Şehir Hastanesi projesinin, Kocaeli’deki proje ile birlikte Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın önde gelen finans yayınlarından EMEA Finance tarafından, Orta ve Doğu Avrupa’da “En İyi PPP (Kamu-Özel Sektör İşbirliği) Projeleri” seçildiğinin bilgisini veren Sezgin, geçtiğimiz Haziran ayında Londra’da düzenlenen EMEA Finance Project Finance Awards kapsamında bu ödülü aldıklarını vurguladı.
     Bu projenin istihdama da büyük katkısının olduğuna işaret eden Sezgin, “Türkerler olarak 2017 yılında tam 11 bin 241 yeni istihdam yaratarak, Türkiye’nin en çok istihdam yaratan grubu olduk.” dedi.

Bir milyar Euro’luk enerji yatırımı
     Türkerler Holding’in en güçlü olduğu alanlardan birinin de enerji sektörü olduğunu ifade eden Sezgin, holdingin bu alandaki yatırımları ile de dikkat çektiğini kaydetti.
     Türkerler Holding’in ‘yenilenebilir’ enerjide Türkiye’nin en büyük yatırımcısı olmayı hedeflediğini belirten Sezgin, “İzmir’in Tire ilçesinde rüzgar enerjisi santralimiz, Manisa Alaşehir’de jeotermal enerji santrallerimiz var. Planladığımız yeni yatırımlarımız var, üzerlerinde titizlikle çalışıyoruz.” diye konuştu.
     Rüzgar’ın enerji kaynakları içinde, özellikle temiz enerji kıstaslarında, son derece zararsız bir enerji kaynağı olduğuna dikkati çeken Sezgin, şöyle devam etti:
“Her rüzgar enerji santrali projesi, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarının titizlikle incelenmesi sonucunda oluşturulur. Rüzgar enerji santralleri kurulu olduğu alanın yalnızca yüzde 1’ini işgal eder. Alanın geri kalanı tarım, ormancılık gibi faaliyetlerde kullanılabilir.

     Rüzgar türbinleri hiçbir atık çıkarmadığından topraklar, göller ve akarsular temiz kalır. Ağustos ayında kazandığımız Rüzgâr YEKA ihalesi Türkiye için çok değerli. Türkiye’nin 5 ilinde toplamda 1000 megavatlık rüzgâr enerjisi santralleri kuracağız. Türbinlerin yüzde 65’i tamamen yerli üretim ve yerli teknoloji olacak. Toplam yatırım tutarının 1 milyar Euro olacağını söyleyebilirim. Ayrıca 3 bin 500 kişilik yeni istihdam yaratacağız. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin en önemli sonuçlarından biri de AR-GE konusunda atacağımız adımlar olacak. Toplam 5 alanda 10 yıl boyunca Ar-Ge çalışması yapacak. Ar-Ge çalışmaları için her yıl 5 milyon dolarlık bütçe ayrılırken, yüzde 80’i yerli mühendislerden oluşan asgari 50 teknik personel ile Ar-Ge faaliyetleri yürütülecek. Proje sonunda kendi teknolojimizi dünyaya satabilecek noktaya geleceğiz. Bu sayede, ülkemizde üretilecek rüzgâr türbinleri tüm dünyaya ihraç edilecek.”

“Yatırımlara devam edeceğiz”
     Yenilenebilir enerji kaynaklarının milli ve yerli kaynaklar olduğuna dikkati çeken Sezgin, “Güneşi bol bir coğrafyadayız. Ülkemizin, bu kaynağımızdan da en üst seviyede yararlanması lazım. Biz Türkerler olarak rüzgar ve jeotermal enerji yatırımlarına odaklanış bir grubuz. Enerji yapılanmamız ve gelecekteki projelerimiz bu iki alanda yoğun bir şekilde devam ediyor. Türkiye ekonomisine ilişkin veriler, ekonomik aktivitede bir canlanma olduğunu gösteriyor. 2017 büyüme verileri beklenen düzeyin oldukça üzerinde bir ekonomik performansa işaret ediyor. Türkerler olarak 2018 yılında da istihdam seferberliğinde öncü olmaya ve büyük yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Rehabilitasyon sistemi çocuklar açısından revize edilmeli
» Üretim soğanda artacak, patateste azalacak
» Annelerin cezasını ‘bebekler’de çekiyor
» Bütçenin %10 ’u faize, %2’si tarıma
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş
» Savunmanın anahtarı ‘yerli’ yüksek teknolojide
» Tuval ve çamura ‘sevgili’ için dokunuyorlar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni