• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkerler, Alaşehir’de 664 milyon USD’lik jeotermal yatırımına hazırlanıyor

06 Eylül 2018 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Türkerler, Alaşehir’de 664 milyon USD’lik jeotermal yatırımına hazırlanıyor

           HABER MERKEZİ     
     Manisa Alaşehir’e hali hazırda 336 milyon USD hacminde jeotermal enerji santrali yatırımı yapan Türkerler Holding, bölgede turizmin gelişimine de katkı sağlıyor. Bu yıl ilki düzenlenen Alaşehir Üzüm Festivali’ne verdiği destekten dolayı festivalin son gününde yer alan törende plaketini alan Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker,  664 milyon USD’lik yeni yatırımın da yolda olduğunu müjdeledi.

     Enerjiden sağlığa; inşaattan doğalgaza kadar birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen köklü kuruluşlarından Türkerler Holding, Ege Bölgesi’ne yaptığı yatırımlara her geçen gün yenilerini ekliyor. Bölgeye ekonomik katkılarının yanı sıra kültür-sanat ve spor alanlarında da destek vermeyi sürdüren Türkerler, Manisa’da ilk defa düzenlenen Alaşehir Üzüm Festivali’nin ana sponsorluğunu üstlendi. 30 Ağustos’ta başlayıp ve 5 Eylül tarihinde sona eren Festival’in ödül töreninde, Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, bölgeye katkılarından dolayı Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun’un elinden plaketini alırken yaptığı teşekkür konuşmasında Alaşehir’e katkılarının devam edeceğini vurguladı.

     Şimdiye kadar Manisa Alaşehir’de, JES 1 ve JES 2 Jeotermal Santralleri ile toplamda 200 milyon USD değerinde yatırım yaparak 48 MW kurulu güç elde ettiklerini hatırlatan Kazım Türker, 30 MW kapasiteli JES 3 santralinin de inşaatının devam ettiğini sözlerine ekledi. Kazım Türker konuşmasını söyle sürdürdü: “Alaşehir’e yaptığımız enerji yatırımlarının yanı sıra bölgenin kültür, sanat ve turizmde de gelişmesini amaçlıyoruz. Bu bağlamda bu yıl ilki düzenlenen Alaşehir Üzüm Festivali’nin sponsoru olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. İlerleyen dönemlerde enerji yatırımlarımızın yanı sıra bölgenin gelişmesi açısından son derece önem verdiğimiz bu gibi festivallere desteklerimiz de artarak sürecek.

     Alaşehir’de kurduğumuz JES 1 ve JES 2 Jeotermal Enerji Santralleri ile toplamda 48 MW  kurulu gücümüz var. Bu santrallerle yılda 360 milyon kWh enerji elde ediyoruz. Toplam 200 milyon USD’lik yatırım bedeliyle hayata geçirdiğimiz bu santrallere ilaveten, 136 milyon USD değerinde yılda 220 milyon kWh enerji elde edebileceğimiz JES 3 santralinin inşaatını hız kesmeden sürdürüyoruz.

     Tüm bu gelişmelerin yanında yeni yatırımları da hayata geçirmeye devam edeceğiz. JES 3 santralı yapımından sonra, sırasıyla JES 4, 5, 6, 7 ve 8 yatırımlarını tamamlayarak toplam 248 MW kapasiteye ulaşmayı planlıyoruz. Bu projelerin tamamlanmasıyla yıllık üretim hacmi 1.8 milyon MWh’ya ulaşacak ve bölge bir jeotermal enerji üssü haline gelecek. İlave yatırımlarımızla birlikte bölgeye toplamda 1 milyar USD değerinde katkı sağlamış olacağız.”
     Kazım Türker, Manisa’nın ve Ege Bölgesi’nin Türkerler için değerinin büyük olduğunu vurgulayarak hem festivalin hem de yeni yatırımların bölge ve ülke ekonomisine hayırlı olmasını diledi.

 


+ Benzer Haberler
» Ode Yalıtım’dan ‘Express’ ile sektörde ilk: Membran siparişi ertesi gün kapıda
» RTB House, Avrupa’nın en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında
» Aktif Bank Ar-Ge Merkezi, uluslararası proje iş birliğine imza attı
» Küçük işletmele finansmana kolay erişecek
» İlaç sektörüne yön verecek üç iş modeli
» Asya’da ticaret potansiyelini büyütme fırsatı
» Siber saldırılar en büyük ikinci risk türü
» NHBC yapı denetim görevlilerini Panasonic tabletleriyle donatıyor
» ESET, çözüm ortaklarıyla buluştu
» İzmir’de yüzler gülüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni