• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türk Telekom’dan, 4 yapay zekâ girişimine daha yatırım

16 Ekim 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Türk Telekom’dan, 4 yapay zekâ girişimine daha yatırım

   ► TT Ventures, yerli girişim ekosistemini globale taşıyacak yatırımlarına devam ediyor

           HABER MERKEZİ      
     Türk Telekom, kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures ile yapay zekâ temelli çözümler üreten Syntonym, Optiyol, QuantWifi ve B2Metric şirketlerine yatırım yaptı. TT Ventures, yatırımlardan 3’ünü PİLOT hızlandırma programından mezun olan girişimlerden seçti. TT Ventures’ın yatırım yaptığı girişimlerin sayısı toplamda 8 olurken girişim portföyü ikiye katlandı.
     Türk Telekom’un kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures, yaptığı yatırımlar ile özellikle global pazarlarda büyüme potansiyeli olan yerli girişim ekosistemini uçtan uca büyütmeyi ve güçlendirmeyi hedefliyor. TT Ventures yakın zamanda, yapay zekâ temelli çözümler üreten ve özellikle yurtdışı pazarlarda yer almak üzere stratejilerini oluşturan Syntonym, Optiyol, QuantWifi ve B2Metric şirketlerine yatırım yaparak girişim portföyünü genişletti.

     Türk Telekom Strateji Planlama ve Dijital Genel Müdür Yardımcısı Barış Karakullukçu, “Bizim için teknoloji insana, iyilik ve fayda olarak dönüyorsa değerli. Türk Telekom olarak odak alanlarımızdan biri de yerli olarak geliştirilen teknolojilere ivme kazandıracak girişimlere yatırım yapmak. Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen ilk kurumsal girişim hızlandırma programı olan PİLOT ile girişimleri, bilgi birikimimiz ve finansal kaynaklarımızla destekliyoruz. Kurumsal girişim sermayesi şirketimiz TT Ventures ile de bu girişimlere yatırım yaparak global büyüme potansiyeline sahip inovatif ürün ve servisler geliştiren girişimlerin dünya pazarında rekabet edebilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Yakın zamanda 4 girişime daha yatırım yaparak, toplamda 8 girişime ulaştık. Yerli üretimi canlandırarak, ülke ekonomisine katma değer sağlayacak yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

YAPAY ZEKÂ ODAKLI GİRİŞİMLERE YATIRIM
     TT Ventures, geliştirdiği kendine özgü yatırım modeli ile finansal yatırımlara ek olarak girişimlere, Türk Telekom üzerinden satış, pazarlama, altyapı ve teknoloji gibi çeşitli destekler sunuyor. Yakın zamanda yatırım yapılan girişimlerden biri, sentetik veri anonimleştirme teknolojisini geliştiren Syntonym oldu. Syntonym, geleneksel yöntemlerin aksine analitik metrikleri koruyarak hem anonimleştirme sürecindeki yapısal ve işlevsel kayıpların önüne geçmeyi hem de elde edilen verilerin yapay zekâ eğitimlerinde kullanılmasını mümkün kılıyor. Optiyol yapay zekâ teknolojisi ile e-ticaretten taşımacılığa, lojistik operasyonları yürüten pek çok farklı sektöre rotalama çözümü sağlıyor. Diğer yatırım yapılan girişimlerden biri olan QuantWifi, özellikle Covid19 sürecinde hızla artan evlerdeki internet ihtiyacı ve buna bağlı Wi-Fi bağlantı deneyimini ölçümleyerek, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkartmayı hedefliyor. B2Metric ise yapay zekâ tabanlı müşteri hareket anlamlandırma platformu ile otomatik makine öğrenmesi modelleme alt yapısını kullanarak farklı kaynaklardan verileri bir araya getirme, temizleme ve gelecek öngörüleri üretmede çözümler sunuyor.


Syntonym Hakkında
2019 yılında Batuhan Özcan ve Emre Çavunt tarafından kurulan Syntonym, yapay zekâ-görsel veri işleme alanında faaliyet gösteriyor. Şirket, veri anonimizasyonu yapan teknoloji ürünü ile bireylere ait tüm analitik değerleri azami oranda koruyarak, bireylerin yüzlerini mevcutta var olmayan yüzler ile değiştiriyor. Yapay zekâ destekli girişim şahısların demografik özelliklerini korurken hiçbir gizlilik ihlali yapmıyor. 8. dönem PİLOT mezunudur.


B2Metric Hakkında
Yapay zekâ alanında faaliyet gösteren bir girişim olan B2Metric, Murat Hacıoğlu ve Tuna Sönmez tarafından 2018 yılında kuruldu. Müşteri yolculuğu öngörü analitiği yapan, risk skorlama, müşteri hareket tahmini, segmentasyonu, kampanya ve fiyat optimizasyon sürecinin yönetimini sağlayan yapay zekâ temelli bir analitik çözüm sağlayan şirket, yüksek doğruluk ve tahmin oranları sağlıyor. Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış dağınık büyük veri ortamlarında yapay zekâ tabanlı aktif öğrenen adaptif büyük veri analitiği sistemleri üzerine uzmanlaşmış platformlar sunuyor. Şirketlerin verilerini anlamlandırarak gelecek tahminlemelerini yapan B2Metric, finans, sigortacılık, telekomünikasyon, dijital uygulamalar, e-ticaret, otomotiv, perakende, mobil oyun gibi farklı alanlarda başarılı sonuçlar elde ediyor. 6. dönem PİLOT mezunudur.


Optiyol Hakkında
Yapay zekâ-rota optimizasyon alanında faaliyet gösteren Optiyol, Tuba Yılmaz Gözbaşı ve Ozan Gözbaşı tarafından kuruldu. Lojistik ve dağıtım şirketleri için rota optimizasyonu çözümü ile müşterilerine zaman ve maliyet açısından verimlilik sağlayan firma 2019 yılından beri Optiyol Rota optimizasyon ürününü sunuyor. 5. dönem PİLOT mezunudur.


QuantWifi Hakkında
Telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren QuantWifi, Ali Sayinta tarafından kuruldu. Şirket, internet servisi sağlayıcı telekom firmaları için ev içi kablosuz bağlantı ve internet bağlantı kalitesini ölçen, sorunları tespit edip giderme yolları öneren bulut ve makine öğrenmesi tabanlı çözümler geliştiriyor. QuantWifi, internet hizmetini Türk Telekom’dan alan müşterilerin kablosuz (Wi-Fi) bağlantı memnuniyetinin ölçümlenmesi ve iyileştirilmesi çalışmalarını Türk Telekom ile olan iş birliği kapsamında sürdürüyor. Aynı zamanda ürünlerini global pazara, özellikle de Avrupa ve Uzak Doğu’daki Telekom firmalarına sunma yönünde faaliyetlerde bulunuyor.


 


+ Benzer Haberler
» EİB’ten kasımda 1 milyar 437 milyon $’lık ihracat
» Enflasyon yıllık yüzde 21,31’e çıktı
» Yİ-ÜFE, kasımda yüzde 9,99 yıllık yüzde 38,94’e yükseldi
» Dikili TDİOSB’nin, jeotermal arama ruhsatı 9’a yükseldi
» EPDK, lisans bedeli ve katılma payını yürürlükten kaldırdı
» Merkez Bankası’ndan üst üste ikinci döviz müdahalesi
» Doğu ve Güneydoğu’nun sınır ticaretinde düzenleme yapıldı
» Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş.’de yeni dönem
» EGEPLASDER, sektörün dünya buluşmasında yerini aldı
» Karabağlar’da seçilmiş kadınlar 6. kez buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni